Facebook Google+ Twitter

Pierwszy polski satelita naukowy LEM poleci w kosmos!

W czwartek o godz. 8.10 pierwszy polski satelita naukowy LEM wyruszy w kosmiczną misję. Na wysokość 800 km, gdzie będzie zbierał dane o najjaśniejszych gwiazdach, wyniesie go rosyjska rakieta Dniepr.

 / Fot. NASALEM to tzw. nanosatelita, czyli satelita o bardzo małych rozmiarach. W tym przypadku jest to pokryta panelami słonecznymi kostka o boku długości 20 cm i ważąca niecałe 7 kg. Na ziemską orbitę, wraz z kilkunastoma innymi satelitami, LEM-a wyniesie rosyjska rakieta, która kiedyś miała transportować... głowice nuklearne. Start odbędzie się w wojskowej bazie Jasny na południowym Uralu, a kontakt z polskim nanosatelitą będzie możliwy dopiero po kilku godzinach.

Satelity LEM oraz HEWELIUSZ (który ma rozpocząć swoją misję 29 grudnia) zbudowali w ramach programu BRIght Target Explorer Constellation - BRITE naukowcy z Centrum Badań Kosmicznych PAN i Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN. Pomagali im specjaliści z Uniwersytetu w Wiedniu, Politechniki w Grazu, Uniwersytetu w Toronto oraz Uniwersytetu w Montrealu. Na ten cel Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczyło 14,2 mln zł.

Komendy do satelity będą wysyłane z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN (CAMK) w Warszawie. LEM przez najbliższe lata ma obserwować 286 najjaśniejszych gwiazd na niebie. W tym celu na powierzchni nanosatelity zamontowano przypominające aparaty fotograficzne teleskopy.

Chociaż Polacy wcześniej wysyłali w kosmos różnego rodzaju instrumenty (m.in. na orbitę Marsa i w kierunku komet), to nasi naukowcy jeszcze nigdy nie mieli własnego satelity.

Start rakiety Dniepr zaplanowano na czwartek 21 listopada na godz. 8.10. Może on zostać przełożony, jeśli nagle zmienią się warunki pogodowe.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.