Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

59602 miejsce

Pierwszy polski satelita PW-Sat leci w kosmos

Został stworzony przez studentów z Politechniki Warszawskiej we współpracy z Centrum Badań Kosmicznych PAN. Ma kształt kostki o boku 10 cm i masę 1 kg. Trafi na orbitę na pokładzie rakiety Vega.

PW-Sat / Fot. PW-SatJuż jutro 13 lutego 2012 r. pierwszy polski satelita znajdzie się w przestrzeni kosmicznej. Według obecnych planów start Vegi nastąpi między 11:00 - 13:00 czasu polskiego.

PW-Sat, który to został zbudowany na Politechnice Warszawskiej przy wsparciu specjalistów z Centrum Badań Kosmicznych PAN, zostanie wystrzelony ze znajdującego się w Gujanie Francuskiej kosmodromu Europejskiej Agencji Kosmicznej.

PW-Sat / Fot. PW-SatNasz kraj dołączy tym samym prestiżowej grupy krajów, którym udało się umieścić na orbicie samodzielnie zbudowanego satelitę. PW-Sat będzie pierwszym sztucznym satelitą, który na orbitę trafi pod "polską banderą". Do końca roku w przestrzeni kosmicznej ma się znaleźć również pierwszy polski
naukowy satelita - BRITE-PL "Lem" przygotowywany przez CBK PAN i CAMK PAN.

Satelita ma przetestować nowatorski system mający zagwarantować kontrolowane opuszczenie orbity przez te urządzenia, które zakończyły już swoją pracę i mogą stanowić zagrożenie zarówno dla infrastruktury naziemnej, jak i pozostających w przestrzeni kosmicznej prawidłowo działających statków, w tym m.in. stacji orbitalnych oraz satelitów telekomunikacyjnych, nawigacyjnych czy wojskowych.

PW-Sat / Fot. PW-SatPW-Sat został zaprojektowany i wykonany przez studentów zrzeszonych w kołach naukowych działających na dwóch wydziałach Politechniki Warszawskiej - Studenckim Kole Astronautycznym na wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa oraz Studenckim Kole Inżynierii Kosmicznej na wydziale Elektronicznym i Technik Informacyjnych. W konstrukcji satelity pomagali również specjaliści z Centrum Badań Kosmicznych PAN, a realizacja tego projektu była możliwa także dzięki środkom z programu PECS, którego celem jest przygotowanie Polski do członkowstwa w Europejskiej Agencji Kosmicznej.
PW-Sat / Fot. PW-SatPW-Sat / Fot. PW-SatPW-Sat / Fot. PW-SatPW-Sat / Fot. PW-SatPW-Sat / Fot. PW-Sat

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (13):

Sortuj komentarze:

Nadroid
  • Nadroid
  • 24.02.2012 12:27

A tutaj artykuł, który jasno i zwięźle pokazuje, jak zacząć swoją przygodę z nasłuchem satelitów, przy odrobinie chęci każdy może posłuchać PW-Sata

http://kosmicznapolska.pl/aktualnosci/372-23-02-12-nasluch-satelitow.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Słuchajcie, przecież polskie eksperymenty są bardzo cenione na świecie, tylko się o nich nie opowiada. A co z projektem pojazdu badawczego na Marsa, co z informatykami, którzy złamali zabezpieczenia jednej z firm (legalnie, w ramach konkursu), co z polskimi pilotami? Nie są to prawda lata '60, ale Hermaszewski w kosmosie był i już.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tylko pytanie po co robić ten pierwszy krok? Żeby media i gawiedź mogły się cieszyć? Bądźmy szczerzy, 1969 to to nie jest! A my to nie USA(które zresztą ograniczyło fundusze NASA!). Dotąd jakoś sobie radziliśmy bez satelit, a fakt, że teraz jednego posiadamy (a w ciągu roku dojdą jeszcze zdaje się dwa) nic nie zmienia, poza tym, ze wydaliśmy kupę kasy na "podbój kosmosu".

Komentarz został ukrytyrozwiń
Damian
  • Damian
  • 14.02.2012 17:00

Krzysztof, oczywiscie nie jest to olbrzymi sukces na skale swiatowa... jednakze na polską jest. Oczywiscie mozna te pieniadze przeznaczyc na inne cele np. premie za zbudowanie Stadionu Narodowego

Komentarz został ukrytyrozwiń
PW
  • PW
  • 14.02.2012 16:50

od czegoś trzeba przecież zacząć. nie jesteśmy potęga pod każdym wzgłëdem, więc trzeba się cieszyć z drobnych inicjatyw. zgadzam się, że to może być początek

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mnie się wydaje, że to jest pierwszy krok. Po nim przyjdą następne. I te następne kroki może będą wykonywane w jakimś konkretnym celu. Takim celu, którego osiągnięcie przyniesie nam pożytek. Ja to mam inne obawy. Bo to jak inni się dowiedzą, że warszawscy naukowcy mają znaczące osiągnięcia, to inni nie wytrzymają i będą "kopać dołki". Nie będę mówił w jakim celu. Wspomniałem o nich, jako że w naszym "grajdołku", często tak bywa. Z tego co wiem, to satelity w przestrzeni kosmicznej pełnią przeróżne, pożyteczne funkcje. Jakbyśmy się tak wzięli do wspierania, miast czepiania, to może byśmy i my coś pożytecznego wnieśli w działania kosmiczne. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Damian, powiedz mi, co nam dają te nowe możliwości i doświadczenie? Wydaliśmy kupę kasy na to, by zaspokoić jakieś chore ambicje. Podbijamy kosmos... satelitą. Co prawda razem z naszym wyniesiono wczoraj również 8 innych, ale to nic. Gonimy Chiny!

Co do tego, że nic mi nie spadnie w ogródku. O to to akurat bać się nie musimy. Zdaje się, że podstawowym problemem wystrzelonych w przestrzeń satelit nie jest to, że spadają do ogródków niewinnych sierotek, lecz to, że tam zostają. Satelity spadając i tak by się spaliły w atmosferze.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Hans Paul II
  • Hans Paul II
  • 14.02.2012 09:25

Ta Polska rakieta jest bardzo bardzo piekna i funkcjonowala Jestemy teraz 200 lat przed Niemcami. Polska jest Swiatowa potenga i juz nie dlugo bedziemy bardzo bogaci

Komentarz został ukrytyrozwiń
Damian
  • Damian
  • 14.02.2012 07:45

mamy nowe doświadczenia, nowe możliwosci... i to, że niepotrzebny obiekt nie spadnie u Ciebie w ogródku

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tylko czy myjesz się za, między innymi, moje pieniądze? Taki satelita kosztuje dobrych kilka milionów. A co mamy w zamian? Dumę? Nie, dziękuję.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.