Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

17046 miejsce

Pierwszy przelot samolotem nad Kanałem La Manche

Mija sto lat od pierwszego przelotu samolotem nad Kanałem La Manche. Dokonał tego, 25 lipca 1909 roku, pionier francuskiego i światowego lotnictwa, Louis Bleriot. Pilot z dyplomem nr 1 na świecie.

Louis Bleriot / Fot. Wikipedia CommonsBleriot urodził się 1 lipca 1872 roku w Cambrai, w północnej Francji. Od najmłodszych lat interesował się techniką samochodową, później lotniczą. Ukończył studia techniczne w paryskiej I’Ecole Centrale.

Pierwsze konstrukcje


U schyłku lat 80. XIX wieku zaczął pasjonować się konstrukcjami lotniczymi oraz lataniem. Początkowo budował szybowce, a gdy zaczęto konstruować w miarę lekkie silniki spalinowe, podjął próbę zbudowania samolotu. Nie zrażały go niepowodzenia. W roku 1899 skonstruował skrzydłowiec, a w latach 1900-1903 rozpoczął prace nad samolotem o skrzydłach nieruchomych. W roku 1906 skonstruował aerodynę na pływakach, którą rozbił w czasie prób. Rok później powstał jego pierwszy prototyp samolotu, który mógł latać.

Może nie było to latanie w pełnym tego słowa znaczeniu, gdyż Bleriot wykonywał na maszynie, loty-skoki na odległość do 186 metrów. Nie mniej jednak, 6 lipca 1908 roku latał na niej przez 8 minut i 25 sekund. Ciągle udoskonalana konstrukcja, oznaczona jako Bleriot VII, była jako jedna z pierwszych na świecie produkowana seryjnie. Z kolei 31 października tegoż roku, na ulepszonej wersji tego samolotu przeleciał z Toury do Artenay, a odległość 14 kilometrów, przebył w ciągu 11 minut, po czym wrócił na miejsce startu.

Bleriot za sterami / Fot. Wikipedia Commons

Przelot nad Kanałem


W styczniu 1909 roku Aeroklub Francji nadał Louisowi Bleriot dyplom pilota nr 1 (był to pierwszy na świecie, tego rodzaju dyplom). 2 stycznia wykonał pierwszy lot z pasażerem, a dziesięć
dni później już dwójka pasażerów w jego obecności mogła podziwiać ziemię z lotu ptaka. 16 czerwca Francuska Akademia Umiejętności przyznaje pilotowi nagrodę Osirosa.

Pięćdziesiąt jeden minut, to czas lotu, który się odbył 4 lipca, zaś 14 lipca rząd francuski uhonorował aeronautę nagrodą, za przelot na trasie Etampes – Chevilly. Jako pierwszy w historii lotnictwa, Louis Bleriot 25 lipca 1909 roku pokonuje Kanał La Manche. Start nastąpił o godz. 4.35 z Calaise, a lądowanie po 37 minutach na angielskim wybrzeżu w Donver. Przelotu dokonał na samolocie Bleriot XI z silnikiem spalinowym, trzycylindrowym Anzani o mocy dwudziestu pięciu koni mechanicznych. Za ten przelot otrzymał nagrodę w wysokości 25 tysięcy franków, ufundowaną przez angielską gazetę "Daily Mail".

Przemysłowiec, kawaler Legii Honorowej


Nagroda gazety umożliwiła Bleriotowi rozbudowę zakładów lotniczych. Za całokształt dotychczasowych osiągnięć, a w szczególności za przelot Kanału La Manche, otrzymał Order Kawalerski Legi Honorowej. W sierpniu 1909 roku ustanawia w Reims dwa światowe rekordy prędkości – 74,3 km/h, a następnie – 76.9 km/h. W roku następnym, jako pierwszy przekroczył prędkość 100 km/h.

W roku 1911 przystąpił do rozbudowy swoich zakładów i produkcji coraz doskonalszych samolotów. Jednocześnie przy zakładach zorganizował Szkołę Pilotów Bleriota, którą do końca 1912 roku ukończyło ponad 500 osób z krajów Europy i Ameryki w tym także Polacy. 21 września 1913 roku, Adolphe Peguod, francuski pionier lotnictwa akrobatycznego, na samolocie Bleriot wykonał jako pierwszy we Francji akrobację - pętlę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.