Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

29560 miejsce

Pierwszy przeszczep serca na Pomorzu

  • Źródło: Dziennik Bałtycki
  • Data dodania: 2007-01-03 14:48

W nocy z czwartku na piątek zespół kardiochirurgów z Akademii Medycznej w Gdańsku pod kierunkiem dr med. Piotra Siondalskiego przeprowadził pierwszą w Pomorskiem transplantację serca. Wczoraj potwierdził tę informację szef Kliniki Kardiochirurgii AMG, prof. dr hab. Jan Rogowski. Pan Piotr jest autorem Wiadomości24.pl

fot. Karina Trojot/Dziennik ZachodniNowe serce lekarze wszczepili Tomaszowi W, mieszkańcowi Gdańska. Tomasz ma 47 lat, pracuje w gdańskim oddziale Instytutu Energetyki, jest ojcem pięciorga dzieci. Wiosną złapał infekcję, poczuł się źle, gorączkował. Do Kliniki Kardiochirurgii trafił w czerwcu z powodu niewydolności mięśnia sercowego. Jego stan się pogarszał. Serce kurczyło się coraz wolniej. Kardiochirurdzy zdecydowali się wspomóc jego pracę sztucznymi komorami serca. Lekarze mieli nadzieję, że odciążony mięsień serca sam się zregeneruje. Na sztucznych komorach Tomasz przeżył 205 dni i nocy. Najdłużej ze wszystkich pacjentów w Polsce. W pewnym momencie okazało się jednak, że tylko transplantacja serca może uratować mu życie.

Ponieważ transport chorego do któregoś z ośrodków transplantacyjnych w Polsce nie wchodził w grę z uwagi na rozmiary aparatury, która utrzymywała Tomasza przy życiu, Ministerstwo Zdrowia wyraziło zgodę, by transplantację przeprowadzono w Gdańsku. Do przeszczepów serca gdańscy kardiochirurdzy są zresztą przygotowani od dawna. Od dawna też prof. Jan Rogowski zabiega o zgodę na utworzenie ośrodka transplantacji serca dla Polski Północnej właśnie w Gdańsku. Jak do tej pory, bez efektów.

Gdy w czwartek okazało się, że jest dawca serca dla Tomasza, do Gdańska przyleciał prof. Grzegorz Religa, szef II Kliniki Kardiochirurgii w Instytucie Kardiologii w Aninie. Wraz z gdańskim kardiochirurgiem, dr Rafałem Pawlaczkiem asystowali doktorowi Sionadalskiemu do zabiegu transplantacji.

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Coś słabo zadziałał system - wpisałem tekst w pole komentarza wg nowego systemu. Punkt dodano, ale pokazała się uwaga - dodaj komentarz (a na wizji jego nie było). Cofnąłem, aby dotrzeć do tekstu komentu i ponowiłem - poszło, ale dodało drugi punkt. Czyli coś szwankuje...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brawo! Szkoda, że pierwsza operacja odbyła sie niejako z przymusu (bo transport nie wchodził w rachubę), ale to tylko podnosi dramaturgię.
Natomiast nie wiem, na ile operacja jest niezbędna np. dziś, a nie za dwa dni. Skąd to wiadomo? Jakie są objawy dolegliwości, że ktoś powie - dzisiaj musimy operować, bo jutra nie dotrwa?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piotrusiu, rzadko brakuje mi słów, teraz tak się właśnie zdarzyło ...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.