Facebook Google+ Twitter

Pierwszy słoneczny żaglowiec poleci w kosmos już za rok

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-11-10 13:49

W przyszłym roku ma wystartować w Kosmos pierwszy słoneczny żaglowiec. O swoim nowatorskim projekcie poinformowało Towarzystwo Planetarne - prywatna organizacja z siedzibą w Kalifornii.

Prototypowy statek nazywa się LightSail - lekki żagiel. Wielkością zbliżony jest do bochenka chleba. Naukowcy porównują go do żaglowca, bo napęd będzie miał bardzo podobny do zwykłych jachtów. Po tym, gdy znajdzie się na orbicie na wysokości 800 kilometrów, statek rozwinie cieniutki żagiel o powierzchni ponad 30 metrów kwadratowych; energii dostarczy mu nie wiatr, a fotony - cząstki światła wysyłane przez słońce. Taki napęd jest bardzo słaby, z drugiej strony, ów system nie wymaga żadnego paliwa, bo nasza macierzysta gwiazda emituje światło bez przerwy.

Zdaniem ekspertów, technologie tego typu to obecnie jedyna szansa na dotarcie do odległych gwiazd. Pierwszy słoneczny żaglowiec został wystrzelony w 2005 roku, jednak spadł na Ziemię tuż po starcie, gdy zawiodła rosyjska rakieta nośna.

Na razie nie wiadomo, kto i skąd wystrzeli eksperymentalny model LightSail; amerykańscy konstruktorzy chcą być jednak gotowi pod koniec przyszłego roku. Towarzystwo Planetarne zapowiada, że jeśli orbitalna misja powiedzie się, zbuduje jeszcze dwa słoneczne żaglowce; jeden z nich uda się w międzygwiezdną podróż.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.