Facebook Google+ Twitter

Pierwszy sondaż po dymisjach

Sondaż Millward Brown prezentujący wyniki poparcia dla partii politycznych bezpośrednio po dymisjach w rządzie, to obraz zapaści Platformy Obywatelskiej, niezbyt mocnego pierwszego miejsca Prawa i Sprawiedliwości i dalszego triumfu Kukiza.

Głosujecie, płacicie, pracujecie, znowu płacicie i możecie sobie oglądać. http://www.prw.pl/articles/view/39719/14-NAJLEPSZYCH-FILMoW-2014-r-WEDLUG-IANA-PELCZARA / Fot. prw.pl/Flickr Ponad połowa Polaków uważa, że zmiany w rządzie to właściwe posunięcie premier Kopacz. Wspomnieniem zapisali się: minister zdrowia Bartosz Arłukowicz, sportu Andrzej Biernat, skarbu Włodzimierz Karpiński, oraz wiceministrowie: skarbu Rafał Baniak, środowiska Stanisław Gawłowski, gospodarki Tomasz Tomczykiewicz. Ponadto ubyli: szefujący doradcom premiera Jacek Rostowski i koordynator służb specjalnych Jacek Cichocki. Również marszałek Sejmu Radosław Sikorski zdecydował się ustąpić. Dodać należy o oficjalnym wycofaniu się z życia politycznego Bartłomieja Sienkiewicza, który już wcześniej zostawił tekę ministra spraw wewnętrznych.

Ogólnie uznaje się, że spustoszenie w posadach rządu jest oczekiwanym efektem po aferze taśmowej, której swoisty flashback z megawyciekiem akt tej sprawy, jest zabójczym dopełnieniem skandalu.

Tak więc, według najnowszego sondażu poparcie dla kolejnych partii politycznych, wygląda na próbę powrotu wiodących partii na czołowe miejsca z siłą nie mniejszą niż w momencie wyjścia. Niestety, wejście przebojem Pawła Kukiza, politycznego outsidera z niezbyt mocnym (do niedawna) zapleczem lokalnego samorządowca, naruszyło układny porządek w gigantycznym stopniu.

Sondaż jest dziełem Millward Brown SA, a przedstawiony przez ewybory.eu na dzień 11 czerwca 2015 roku. Badanie przeprowadzono na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1005 osób pełnoletnich.

Prawo i Sprawiedliwość 30 proc. [+] - obecnie na szczycie, ale w ogólnym bilansie dość trudno będzie o zdecydowane zawładnięcie sceną polityczną. Punktów przybywa. Mówi się, że wygrana Andrzeja Dudy wywróciła wewnętrzną harmonię PiS, ale nikt nie potrafi powiedzieć co z tego wyniknie.

Lista Pawła Kukiza 24 proc. [+] - sam zainteresowany nie jest zdziwiony w najmniejszym stopniu rosnącą falą powodzenia. Już minął czas obaw o tysiąc czy dwa tysiące głosów. Obecnie uosabia sobą zjawisko niezwykłej hossy na giełdzie politycznych notowań. Odnośnie rządowych dymisji rzecze na swoim profilu FB : "Niczego kitulki nie zyskacie. Nie miejcie złudzeń" (PK - Nowy Ruch Społeczny).

Platforma Obywatelska 19 proc. [+] - niewielki wzrost zaufania wyrażający się punktami procentowymi, może sygnalizować, że PO jeszcze nie powiedziało ostatniego słowa. Tak czy siak, partia znajduje się w ciężkim kryzysie.

NowoczesnaPL 7 proc. [-] - po dynamicznym wejściu na arenę polityki nastał czas chudszy. Ostatnio ubywa zwolenników. Partia bywa nazywana "nowoczesną PO", "partią bankierów", "partią nowej jakości", a sam twórca ugrupowania przedstawia się: "Ja się nazywam Ryszard Petru i nie jestem specjalistą od służb."

Sojusz Lewicy Demokratycznej 5 proc. [+] - niewielki, acz zauważalny wzrost kapitału politycznego jaki przedstawiają obywatele, może znaczyć, że lewica ukonstytuowana w tej formie organizacyjnej, będzie jeszcze próbowała zagrać ostrzej. Póki co, SLD zapowiada złożenie wniosku o samorozwiązanie Sejmu. Jak powiedziała na konferencji prasowej Anna Bańkowska: "Sytuacja polityczna w kraju jest niepewna. Od wczoraj wszyscy jesteśmy świadkami jawnej już destabilizacji sytuacji w rządzie, Platformie Obywatelskiej, co oznacza de facto destabilizację państwa." Można jednak mniemać, że wizja rozkazu w Krajowej jest bardzo daleka.

Niezdecydowani 12 proc. [-] - w ostatnim czasie mniej Polaków pomija wydarzenia polityczne w ich kraju bez zainteresowania. Z pewnością magnesem są burzliwe przemiany w rządzie, kolejne sensacje i rozwój afery, która podobno już dawno została zakończona...


źródło: ewybory.eu

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.