Facebook Google+ Twitter

Pierwszy transport do Auschwitz - Tarnów, 14 czerwca 1940

"...rzucona niewidzialną ręką, wiązanka czerwonych kwiatów, zdeptana wściekle butem idącego żandarma - tak żegnał swoich więźniów poczciwy Tarnów: cicho, tajemnie, serdecznie" - Eugeniusz Niedojadło, więzień KL Auschwitz.

Jedno z trzech zachowanych zdjęć z 14 czerwca 1940, przedstawiające więźniów pierwszego transportu do KL Auschwitz upychanych do pociągu przez niemieckich żandarmów na dworcu kolejowym w Tarnowie. / Fot. http://www.centrum-dialogu.oswiecim.pl"Dzień wyjazdu z Tarnowa do obozu był słoneczny, upalny. Szliśmy czwórkami, pod eskortą SS-manów, w kierunku torów. (...) Pochód wił się wśród ulic jak długi wąż - robił przy tym nieodparte wrażenie gnanego do rzeźni stada (...) Krzyki żandarmów przycichły, lecz nie ustały. Szliśmy poważni i przygnębieni. (...) Gdzieniegdzie w oknach dało się dostrzec ukryte za firankami twarze. Spłoszone znikały szybko, aby za chwilę znów się ukazać. To oszołomione terrorem miasto w dwójnasób przeżywało wyjazd tak ogromnego transportu. (...) Tak żegnał swoich więźniów poczciwy Tarnów: cicho, tajemnie, serdecznie" - tak dzień 14 czerwca 1940 roku wspomina Eugeniusz Niedojadło, więzień polityczny i uczestnik pierwszego transportu do KL Auschwitz, który jako numer 213 spędził w niemieckim obozie 1680 dni.

Dziś mija dokładnie 70 lat od dnia, w którym, w kierunku Oświęcimia, wyruszył z Tarnowa pociąg z pierwszym transportem więźniów "Auschwitz-Birkenau. Niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady (1940-1945)", wtedy Konzentrationslager Auschwitz.

Pierwszy transport

Dzień przed transportem, z tarnowskiego więzienia zostały wyprowadzone 753 osoby, głównie więźniowie polityczni, w tym członkowie ruchu oporu (wg różnych źródeł do obozu przybyło 753 lub 728 osób). Pochodzący z Tarnowa, Krakowa, Rzeszowa, Zakopanego, Jarosławia, Przemyśla, Sanoka i Nowego Sącza więźniowie, ciężarówkami, pod osłoną nocy, przetransportowani zostali do byłej żydowskiej łaźni, w celu kąpieli i dezynfekcji. Akcja trwała do wczesnych godzin porannych.

Główna brama obozu, z widniejącym na niej, niemieckim napisem "Praca czyni wolnym". / Fot. Uri Yanover, http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Auschwitz_I_Entrance.jpgRankiem 14 czerwca 1940 roku, w pieszym pochodzie, więźniowie skierowani zostali z placu Pod Dębem ulicą Wałową i Krakowską na rampę kolejową, gdzie w pośpiechu zostali wtłoczeniu do wcześniej podstawionych wagonów, które zaraz potem wyruszyły w nieznaną drogę...

Wszelkie wątpliwości więźniów co do celu, a raczej tragicznego przeznaczenia transportu miał rozwiać już pierwszy dzień w obozie. "Przybyliście tutaj nie do sanatorium, tylko do niemieckiego obozu koncentracyjnego, z którego nie ma innego wyjścia, jak przez komin. Jeśli się to komuś nie podoba, to może iść zaraz na druty. Jeśli są w transporcie Żydzi to mają prawo żyć nie dłużej, niż dwa tygodnie, księża miesiąc, reszta trzy miesiące" - tak "Kalendarz wydarzeń w KL Auschwitz" Danuty Czech opisuje mowę "powitalną" wygłoszoną do więźniów pierwszego transportu, 14 czerwca 1940 roku, przez zastępcę Rudolfa Hössa - niemieckiego zbrodniarza Karla Fritzscha, pełniącego wtedy funkcję kierownika obozu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Barbara Gorla
  • Barbara Gorla
  • 30.12.2011 00:55

W tym obozie przebywal brat mojego dziadka Jan Gorla nie wiem jak dlugo ale jest na liscie zmarlych w Oswiecimiu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piękny cichy artykuł, mówiący o strasznych losach więźniów w Auschwitz! Cześć pamięci pomordowanych!

Komentarz został ukrytyrozwiń
SŁAWOMIR SWIDER
  • SŁAWOMIR SWIDER
  • 15.03.2011 10:11

W TRANSPORCIE Z TARNOWA JECHAŁ TEŻ MÓJ DZIADEK ,PIOTR ŚWIDER Z KAMIONKI,O NR 257.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 19.06.2010 22:30

Temat który poruszyłeś pisząc ten artykuł jest smutny, ale sam artykuł stanowi o naszej historii, historii mało znanej o której tylko czasami z okazji rocznic się wspomina. 5*)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.