Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

33688 miejsce

Pierwszy w kraju raport o zdrowiu kobiet w wieku prokreacyjnym

Dziś na Uniwersytecie Zielonogórskim przedstawiono pierwszy w Polsce raport dotyczący zdrowia kobiet w wieku prokreacyjnym 15-49 lat, który ukazuje wiele aspektów życia kobiet w kraju i porównuje je do statystyk krajów Unii Europejskiej. O raporcie opowiedzieli prof. Zbigniew Izdebski i prof. Tomasz Niemiec.

Raport opracowali: Fundusz Ludnościowy Narodów Zjednoczonych, Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju, Instytut Matki i Dziecka oraz Ministerstwo Zdrowia. Jest to pierwszy polski raport kompleksowo omawiający problematykę zdrowia prokreacyjnego kobiet. Zawiera informacje dotyczące charakterystyki społeczno-demograficznej kobiet w wieku 15-49 lat, sytuacji zdrowotnej i umieralności kobiet w wieku prokreacyjnym, chorób przenoszonych drogą płciową, wpływu substancji psychoaktywnych na zdrowie kobiet w wieku prokreacyjnym.

Publikacja omawia też zachowania seksualne kobiet i dziewcząt w wieku 16-18 lat. Wady wrodzone, przerywanie ciąży i zgony matek, wczesną umieralność okołoporodową, zachowania prokreacyjne nastolatek oraz wybrane nowotwory narządów płciowych u kobiet. Raport porównuje wyżej wymienione aspekty ze wskaźnikami występującymi w Unii Europejskiej, a kierowany jest do decydentów w zakresie polityki zdrowotnej oraz wszystkich zainteresowanych. Ma on na celu pokazanie priorytetów, jakimi powinni kierować się politycy oraz zarekomendowaniu najważniejszych działań warunkujących poprawę dostępu do wysokiej jakości usług w zakresie zdrowia prokreacyjnego w Polsce.

O raporcie opowiada prof. Zbigniew Izdebski:
W kolejnych artykułach przedstawimy wybrane zagadnienia opisane w raporcie.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Wnioski nie są optymistyczne, ale też nie ma chyba zbyt wielkiej woli słuchania (głosy w tle wypowiedzi profesora).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bartku zainteresowałeś mnie :) czekam na następne artykuły w tym temacie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.