Facebook Google+ Twitter

Pierwszy w Małopolsce esbek skazany przez sąd w Tarnowie

Były funkcjonariusz Służby Bezpieczeństwa został skazany przez tarnowski sąd za znęcanie się nad działaczem demokratycznej opozycji w czasach PRL-u. Jest to pierwszy tego typu przypadek w Małopolsce.

Tarnowski sąd jako pierwszy w Małopolsce skazał byłego esbeka za to, że w 1984 r. w czasie przesłuchań groził działaczowi Solidarności zsyłką na Sybir, poniżał go, znęcał się nad nim psychicznie. Były funkcjonariusz SB, Aleksander Ziomek (jego nazwisko sąd ujawnił) został skazany na karę 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata, grzywnę 1000 złotych i zwrot kosztów sądowych.

Sprawa (wytoczona esbekowi z inicjatywy IPN w lutym) zakończyła się wyjątkowo szybko. Mimo że oskarżony nie przyznał się do winy, sąd dał wiarę dokumentom z IPN oraz zeznaniom poszkodowanego działacza Solidarności Alojzego Warchoła, który potwierdził, że esbek znęcał się nad nim w czasie przesłuchań, kierując pod jego adresem groźby i wyzwiska.

Prokurator Waldemar Świec z Okręgowej Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu w Krakowie, zastanawia się nad wniesieniem apelacji, by kara była adekwatna do faktycznie popełnionych przestępstw przez esbeka. W Tarnowie trwa w tej chwili śledztwo w innej sprawie tego typu. Dotyczy ona nielegalnego internowania działaczy tarnowskiej Solidarności.

W tym samym czasie krakowski IPN przedstawił zarzuty byłemu esbekowi z Nowego Sącza, Waldemarowi W., który 1007 grudnia 1981 roku w Zakopanem miał grozić zatrzymanemu działaczowi Solidarności Rajmundowi S., że go zastrzeli w czasie przesłuchania. Dzisiaj b. esbek jest emerytem i właścicielem agencji ochrony.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Oby tak dalej!

Małopolska ueber alles..!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.