Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10945 miejsce

Pierwszy w Polsce strajk hinduskich robotników

  • Źródło: Dziennik Łódzki
  • Data dodania: 2007-09-22 08:29

Hindusi, budujący Muzeum Sztuki w łódzkiej Manufakturze, zastrajkowali. 35 robotników przerwało wczoraj pracę, bo nie dostali pieniędzy.

Hindusi zapowiadają kolejne strajki jeśli pieniądze nie będą im przekazywane regularnie. / Fot. Dziennik ŁódzkiHindusi pracujący przy budowie Muzeum Sztuki w Manufakturze odmówili wczoraj rano wykonywania swojej pracy. O co poszło? – O to, że zostaliśmy bez grosza, a szef spóźniał się z wypłatą - mówią rozżaleni Hindusi. Pracą w Polsce, którą podjęli w sierpniu, są rozczarowani. Pracują od 8 do 19, zarabiają mało, pieniędzy nie oglądają, bo pensja przelewana jest na ich konta bankowe w Indiach.

Pracodawca zabrał im paszporty

- Zarabiamy niewiele: niektórzy 270 dolarów miesięcznie, inni trochę więcej, ale niedużo - mówi jeden z hinduskich budowlańców. - To tylko trochę więcej niż dostalibyśmy na budowie w Indiach. Nawet nie jesteśmy pewni, czy te pieniądze wpływają, bo pracodawca przelewa nam pensję na konta w Indiach, większość z nas ma je w banku ICICI, który nie ma filii w Polsce. To, czy pieniądze przyszły, sprawdzają nasze rodziny w Indiach, tu nie mamy do nich dostępu.

- Poprzednio dostaliśmy 70 złotych, wczoraj szef wypłacił nam 60 złotych. To chyba za mało za tak ciężką pracę? - mówią rozżaleni Hindusi. - Dlatego musieliśmy przerwać pracę, żeby szef sobie o nas przypomniał.
Wykonawcą prac w Manufakturze jest firma Varitex z Łodzi. Hindusów zatrudnia jednak Royalton, firma, która dla Variteksu ściągnęła ich z Indii. To Royalton co miesiąc przekazuje im na konta wypłatę, a także płaci Hindusom kieszonkowe.

- Szef obiecał poprawę warunków, a jeśli sytuacja się nie zmieni, znowu przerwiemy pracę i tak łatwo do niej nie wrócimy - mówią pracownicy. Henryk Ulacha, właściciel Variteksu, uważa, że o wczorajszy incydent na budowie nie ma co kruszyć kopii: - Szef firmy zatrudniającej pracowników z Indii spóźnił się z wypłatą kieszonkowego o pół dnia, powinien zapłacić im w czwartek po południu, a zrobił to w piątek rano. Być może, żeby nie było opóźnień, to my będziemy wypłacali comiesięczne kieszonkowe, a nie, jak dotąd, robili to przez firmę ich zatrudniającą. Pracodawca zaznacza, że Hindusi mają zapewnione wyżywienie, zakwaterowanie w hotelu i dojazdy do pracy.

Robotnicy z Indii poskarżyli się nam także, że pracodawca zabrał im paszporty. - Nawet nie możemy stąd tak po prostu wyjechać - mówią rozgoryczeni. Właściciel Variteksu potwierdza: - To prawda, że kierownik zebrał ich paszporty i zatrzymał je w hotelowym depozycie, ale stało się po tym, jak zaczęli nam wyjeżdżać za granicę - mówi Henryk Ulacha. - Uciekło ich jedenastu, a tu zaczęło brakować rąk do pracy. Paszporty są w hotelu, ale jeśli tylko z jakichś względów pracownicy będą potrzebować dokumentu tożsamości mogą o nie poprosić i na pewno zostaną im wydane.

Co na to łódzka policja?

- Jeśli paszporty zostały zatrzymane siłą, to jest to faktycznie przestępstwo - mówi Mirosław Micor, rzecznik łódzkiej policji. - Jeśli jednak było tak, że są w depozycie i jeśli oni sami się na to zgadzają, to nie mamy prawa interweniować. Prawdą jest jednak, że paszport czy inny dowód tożsamości może zatrzymać tylko policja czy prokuratura, a nie osoba prywatna.

Kilka dni temu do łódzkiego oddziału Państwowej Inspekcji Pracy wpłynęła anonimowa skarga o tym, że podczas prac w Manufakturze łamane są prawa pracownicze hinduskich robotników. Niepodane są w niej jednak żadne konkrety. - Trudno nam teraz zająć stanowisko w sprawie hinduskich pracowników - mówi Jarosław Iwaszkiewicz, rzecznik OIP. - Jeśli ich prawa rzeczywiście są łamane, na pewno się tym zajmiemy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (26):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 04.10.2007 16:16

Myślisz, że jakby wiedząc jakie warunki ich czekają, przyjechaliby? mój chłopak też przyjechał tu na studia i rozczarował się Polską.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Adrian: przyklad z zycia. Znajoma okradli w Portugalii podczas pobytu na stypendium. Wróciła do domu, do Polski, zła na cały świat i pełna nienawiści do Portugalii. Kilka dni później (dosłownie!) jej chłopaka na ulicy w Polsce okradł Polak.. ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

skąd w niektórych tyle nienawiści nie wiem , przecież nie można tak od razu skreślać ludzi, w sumie to plus dla Daniela bo zaczynają się dziać coraz głupsze rzeczy w Łodzi i później wszyscy twierdzą ,że łódź i wa-wa to najbardziej kretyński zaścianek głupoty;-) nie popieram tej opini , ale co zrobić jak więcej mamy minusów, Grzech może trochę zbyt dosadnie przytoczył ten cytat, ale miał prawo ;-) nie kumam toku myślenia Luckiego? czy jeśli czarnoskóry z Etiopii uradnie Ci portfel i da w pysk na ulicy w Twoim mieście , to już nie nawidzisz całej Etiopii??? czy z założenia nie lubisz innych ras? stop nienawiści ;-) zamiast poznawać odmienne kultury uczyć się nowych rzeczy od razu czapa! za kolor skóry ! infantylne, beznadziejne poglądy ;-) sorry moje są inne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Łukaszu, widzę, że jesteś fanem Marcina Świetlickiego. Piątka więc, bo to rewelacyjny artysta.

"Jak ci się nie podoba - to wypierdalaj!" - "Pogo" M. Świetlicki

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jesteśmy w internetowej gazecie więc zapytam, Łukaszu, czy stronę, do której
linka podałeś traktujesz jako dobre dziennikarstwo? Czy podpisałbyś się pod takim
artykułem? Bo podając jej adres tutaj niejako to właśnie robisz...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Łukasz, co to jest - jakaś strona KuKluxKlanu?
Pomijam już fakt, że nie ma tam nic na temat Hindusów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Te zdjęcie na dole... to powinno być karane!!! " - to tylko zestaw zdjęć, wiadomo o co chodzi, ale nikt by za to nie ukarał raczej...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Łukaszu...
Załóżmy, ze strona podana przez Ciebie nie jest stronnicza, w przedstawione tam statystyki odpowiadają faktom. To, że wśród osób o czarnym kolorze skóry jest wielu przestępców, nie oznacza przecież, że należy stosować zasadę zbiorowej odpowiedzialności... nie sądzisz? Proszę, rozpatrujmy przypadki konkretnych osób, nie szufladkując ich...

Btw, Hitler i Stalin byli biali... Czy Austriaków i Gruzinów również mamy nienawidzieć?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mój Boże...
Te zdjęcie na dole... to powinno być karane!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie wiem czy to prawda, ale to jest straszne :/ już wiesz dlaczego?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.