Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

739 miejsce

Pierzga - niedoceniony lek na różne choroby

Apiterapia to leczenie produktami pszczelimi. Często tam, gdzie medycyna konwencjonalna jest już bezradna, pozostaje nam nadzieja w naturze. Pyłek pszczeli jest jej darem. Wzbogacony przez pszczoły w ulu, nazywany jest pierzgą.

W poprzednim artykule pisałem o pyłku pszczelim i jego właściwościach leczniczych. Wspomniałem również o innej jego formie, jaką jest pierzga. Często ludzie pytają mnie, co to jest pierzga i jaka jest różnica między nią a pyłkiem. Dlatego właśnie o niej dziś piszę.

Pierzga jest to pyłek kwiatowy przyniesiony do ula, złożony i „ubity” przez nielotne pszczoły w komórkach plastrów. W trakcie tego składania
pyłek jest rozdrabniany, zwilżany śliną pszczoły (następuje tu wzbogacanie
go enzymami wytwarzanymi tylko przez te owady) i miodem. W tak zgromadzonym pyłku w warunkach ulowych przebiega proces fermentacji mlekowej. Konserwuje go kwas mlekowy, a dodatkowo pszczoły na zimę zalewają komórki z pierzgą miodem, dzięki czemu nie ulega ona zepsuciu.

Jak mówi prof. Ryszard Czarnecki, tego, co robią pszczoły, nie może wyprodukować żadne najnowocześniejsze laboratorium, żaden syntetyk.

Pierzga różni się nieznacznie składem chemicznym od pyłku kwiatowego. Co to znaczy? Pierzga jest bogatsza od pyłku o dodane przez pszczoły enzymy trawienne, miód, inhibiny, kwasy organiczne, witaminy B, E i K. Zatem, wartość pierzgi dla celów spożywczych, leczniczych oraz profilaktycznych jest wyższa niż samego pyłku kwiatowego.

Jako lek pierzga oddziałuje na te wszystkie schorzenia co pyłek kwiatowy, tylko, ze względu na jej dodatkowy skład i właściwości, można ją stosować w mniejszych dawkach i jest ona bardziej skuteczna (proces leczenia skraca się).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Nie jestem zwolennikiem rabowania pierzgi z ula. A jeżeli już, to w małych ilościach i w sposób przemyślany. U pszczół apteką są składniki pierzgi i ich odmienność w zależności oblatanych kwiatów. Szczególnie w okresie zimowania i wczesnej wiosny, gdy zabraknie pierzgi z określonej rośliny i stworzą się okresowe, niekorzystne warunki mikroklimatyczne, stan zdrowotny rodziny pszczelej może zagrażać przetrwaniu i kondycji zdrowotnej w okresie nadchodzącej wegetacji roślin.
Człowiek ma skłonność zatracać granice rozsądku, więc należy wpierw dziesięć razy pomyśleć, dopiero zdecydować.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe, proszę o więcej na temat niekonwencjonalnej medycyny. 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję za podpowiedź, rozejrzę się ..... , pszczelarz - myślę - najpewniejsze źródło.
Pozdrawiam Pana :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Witam Pani Stefanio! Pierzgę oraz pyłek można kupić w różnych miejscach: w sklepach pszczelarskich, zielarskich , u pszczelarza w pasiece . Dobrze jest zamówić sobie w jakiejś pasiece , na przykład przez internet. Sprzedawana jest również w trakcie trwania różnych imprez pszczelarskich. Pozdrawiam , Tomasz

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ze złotymi pszczółkami ul, to cała maleńska fabryka leków naturalnego pochodzenia!
Bardzo ciekawe wiadomości; ale gdzie tę pierzgę można nabyć?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.