Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3365 miejsce

Pies a upał. Kilka rad, jak pomóc czworonogom przetrwać ciężkie dni

Gorąco, żar, skwar, spiekota – często, w trakcie takiej pogody, myślimy: gorzej być nie może. Co „myślą” nasze psy? Zastanawiają się zapewne jak przetrwać ten „tropikalny” okres. Oto kilka rad dla właścicieli czworonogów, które ułatwią naszym pupilom życie w upalne dni.

Pies, rasa: owczarek niemiecki. Zdjęcie: archiwum prywatne / Fot. Małgorzata MichalukNienasłonecznione miejsce

Psy mają zdecydowanie mniej szczęścia niż ludzie, ponieważ pozbawione są gruczołów potowych. Skóra pokryta sierścią nie ułatwia przetrwania upałów. Jedyny sposób chłodzenia, jaki znają psy, to zianie, czyli szybki oddech. Instynktownie szukają one także cienia.

Jeżeli na naszej posesji nie ma terenu nienasłonecznionego, to musimy zacienione miejsce stworzyć. Psy żyjące w blokach powinny mieć otwarte drzwi do takich pomieszczeń jak łazienka, spiżarka. Dlaczego? Pomieszczenia nie mają okien, za to na podłogach mają przeważnie wyłożone kafelki.

Woda

Sprawą jednak najważniejszą jest stały dostęp psów do chłodnej wody – to priorytet. Powinniśmy zabierać ją ze sobą także w trakcie spacerów. Można spryskiwać zwierzęta wodą, nigdy nie należy jednak oblewać ich wodą np. z wiadra, wrzucać do basenów itp. Takie nagłe obniżenie temperatury całej powierzchni ciała, psy mogą przypłacić wstrząsem termicznym.

Wydaje się, że piszę o sprawach oczywistych a jednak… W ubiegłym roku w trakcie „tropikalnych” dni, nasi znajomi postanowili zanurzyć psa, w sposób gwałtowny, w przydomowym basenie. Miałam okazję zobaczyć jak prawidłowo wygląda reanimacja czworonoga. Wszystko zakończyło się szczęśliwie zapewne tylko, dlatego, że jednym z gości gospodarzy był weterynarz.

Proponuję, tak na wszelki wypadek, zapoznać się z prawidłowo przeprowadzoną akcją ratunkową zwierzęcia, które nie reaguje na bodźce. Wiedza może okazać się przydatna nie tylko w upalne dni.

http://www.dogomania.com/forum/topic/66562-reanimacja-psa-uratuj-życie/

Spacery

Na przechadzkę z naszymi pupilami należy wybierać się z samego rana i po zachodzie słońca.

Kilka lat temu, mój poprzedni pies, doberman, „odmówił”, po przejściu 200 metrów, dalszego spaceru. Temperatura wynosiła wówczas 36 C. Na swoje usprawiedliwienie mogę jedynie dodać, że byłam wówczas świeżo upieczoną właścicielką czworonoga. Pies okazał się mądrzejszy ode mnie.

Obroża

Kolejna rada, metalową obroże powinniśmy zamienić na skórzaną. Ta pierwsza może psa po prostu parzyć.

Psy pod szczególną ochroną

Stare psy i ciężarne suki na pewno dużo gorzej znoszą upały, warto o tym pamiętać i otoczyć je szczególną opieką.

Znam właścicieli, 14 letniego owczarka, z postępującą chorobą stawów, którzy wachlowali go przez kilka godzin, kładli na jego grzbiecie zmoczony ręcznik. Tak troszczyli się o swojego pupila w trakcie spiekoty. Miłość ludzi do psów potrafi być bezgraniczna.

Samochód

Wielokrotnie pisano już o psach zamkniętych w samochodach. Przypomnień jednak nigdy za wiele zwłaszcza, kiedy chodzi o życie zwierząt. Nagrzane wewnątrz auto może osiągnąć temperaturę nawet do 70 C! Przebywanie wówczas w samochodzie to jak bycie w rozgrzanym piekarniku. Ktoś chętny do „odwiedzenia” takiego miejsca? No, właśnie.

W sytuacji, kiedy jesteśmy świadkami pozostawienia psa w rozgrzanym, zamkniętym aucie, mamy prawo do wybicia szyby. Ratujemy wówczas dobro ważniejsze niż mienie, ratujemy życie czworonoga. Osoba, która tego dokona nie ponosi odpowiedzialności karnej.

Właścicielom psów warto przypomnieć, że przepisy ustawy o ochronie zwierząt mówią jednoznacznie: za narażenie życia zwierzęcia grozi do 2 lat więzienia.

O czymś zapomniałam?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Takie upały a w Gliwicach właściciele zostawili psa w samochodzie i sami poszli na kąpielisko...
Warto przeczytać:
http://infogliwice.pl/?p=26049

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Elżbieto, tak mi przykro.
Pozwoliłam sobie napisać do Pani w ramach korespondencji dostępnej na W24. Pozdrawiam serdecznie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przestrzegam wszystkich opiekunów piesków , nigdy nie zakładajmy obróżek tylko szeleczki .Dbajmy o kręgi szyjne naszych pupili . Moja ukochana sunia odeszła 12 VI po ciężkiej chorobie i wielomiesięcznej chemioterapii . W międzyczasie wypadł jej dysk szyjny , efekt wieloletniego używania obroży .
Uwagi w arcie bardzo cenne .
Odejście psa to bardzo trudne chwile . Nie daję sobie rady :(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Wiesławie, to "oczywista oczywistość":) Nawet więcej niż trochę...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Psa ani kota nie mam, ale te uwagi o ochronie przed upałem da się trochę zastosować do ludzi zwłaszcza starszych i chorych

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Niebywałym okrucieństwem wykazała się para niemieckich turystów, która przyjechała na zakupy do Świnoujścia. W zamkniętym samochodzie ustawionym na parkingu w pełnym słońcu, pozostawili swojego psa, buldoga francuskiego" Mimo udzielonej pomocy pies zdechł.

http://www.fakt.pl/wydarzenia/ugotowali-psa-w-samochodzie,artykuly,552559.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Beato, to prawda. Szczególnie narażone na przegrzanie są psy ras krótkoczaszkowych ( tak to się fachowo nazywa)
Chodzi o: boksery, buldogi, mopsy, shih-tzu. ( wszystkich na pewno nie wymieniłam) Czworonogi tych ras, mają skrócone kanały nosowe przez co posiadają mniejszą zdolność chłodzenia wdychanego powietrza na powierzchni małżowin nosowych, dlatego w lecie pobierają one więcej ciepła z otoczenia.

Pani Isabello dziękuję za komentarz:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Można jeszcze tylko szczególnie przestrzec właścicieli psów o krótkich pyszczkach. Miałam dwie bokserki, a teraz mam buldożkę francuską. Wiem, co mówię. One wyjątkowo nie znoszą upałów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wiem jak to jest z psem w upały, bo też miałam kiedyś psa. Bardzo dobry materiał dla początkujących właścicieli psów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.