Facebook Google+ Twitter

Pies opodatkowany

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-12-14 13:20

Jeżeli kupiłeś psa, fiskus może zażądać od ciebie 2-procentowego podatku od ceny, jaką za niego zapłaciłeś. Sprawa jest kontorwersyjna, bo podatek od czynności cywilnoprawnych płaci się od zakupionych rzeczy, a pies rzeczą nie jest.

Wikimedia Commons / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Australien_Kelpie.jpgJak mówi Piotr Chmieliński, doradca podatkowy z kancelarii podatkowej Ożóg i Wspólnicy, fiskus od dłuższego czasu w interpretacjach podatkowych wskazuje, że transakcje sprzedaży zwierząt podlegają opodatkowaniu PCC.

- Właśnie z tego sformułowania podatnicy wywodzą, że skoro zgodnie z ustawą o PCC opodatkowaniu podlega tylko sprzedaż rzeczy i praw majątkowych, a zwierzę nie jest rzeczą, to nie podlega też opodatkowaniu tym podatkiem - mówi Piotr Chmieliński.

Fiskus jednak uważa, że podatek za zakupionego psa trzeba zapłacić. Jest to związane z brakiem uregulowania kwestii obrotu zwierzętami w ustawie o ochronie zwierząt. Jak z niej wynika, o sprawach nieokreślonych w ustawie, należy stosować kodeks cywilny. Niedawno stanowisko fiskusa w tej sprawie poparł Naczelny Sąd Administracyjny.

- Oznacza to, że zdaniem sądu i fiskusa sprzedaż zwierząt podlega podatkowi od czynności cywilno-prawnych - oznajmia Piotr Chmieliński.

Masz psa? Zapłać podatekWybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 17.12.2009 18:27

Dziura w systemie prawno administracyjnym ale cóż, skoro dziury to i kraj niczym łajba tonie... Poza tym hodowcy rasowych psów niezła kasę zbijali pomijając fiskusa aż w końcu ktoś to zauważył :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brak słów :\

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.