Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7678 miejsce

Pies przez tysiąclecia - mity, legendy, fakty

Powszechnie wiadomo, że psy posiadają o wiele bardziej rozwinięty narząd węchu aniżeli ludzie,

Wyżeł weimarski. / Fot. W.Szczyra toteż od wielu lat zwierzęta te wykorzystuje się zarówno do poszukiwań osób zaginionych, w ratownictwie, w kryminalistyce, w służbie celnej, jako psy patrolowe, asystujące, w charakterze przewodników osób niewidomych, w różnego rodzaju terapiach z dziećmi (tzw. dogoterapia), a w ostatnich latach - również w medycynie, do celów diagnostycznych (rozpoznanie chorób nowotworowych). Prawdopodobnie, nie wszystkie jeszcze możliwości i zdolności tych zwierząt zostały rozpracowane. Na podstawie dostępnych źródeł możemy ustalić, że pies od początku służył człowiekowi jako opiekun, obrońca i przewodnik. To wrodzony instynkt podpowiada naszemu pupilowi, że powinien iść z przodu. Psy są świetnymi tropicielami, dlatego od wieków towarzyszyły myśliwym w polowaniach na zwierzynę w charakterze płochaczy, inne z kolei okazały się świetnym pasterzami ze względu na wyjątkowe umiejętności w zaganianiu bydła. W dawnych czasach zwierzęta te wykorzystywano również do wykrywania miejsc pozytywnych energetycznie przed osiedleniem się wojska. W tym celu dobrze sprawdzały się bernardyny. Badania radiestezyjne wykazują, że miejsce zaakceptowane przez psa to miejsce pozytywne energetycznie, idealne na odpoczynek, zregenerowanie sił i szybki powrót do zdrowia.

Według niektórych mitologii (egipskiej, greckiej, nordyckiej), pies był przewodnikiem do krainy umarłych, dlatego często towarzyszył konającemu w jego ostatniej chwili, by ułatwić opuszczającej ciało duszy, bezpieczne przejście do krainy wieczności. W Egipcie psy zajmowały wysoką pozycję. Jak opisywał grecki historyk Herodos, tam - oswojone zwierzęta traktowano jak członków rodziny. Po ich śmierci właściciel przeżywał żałobę (w przypadku śmierci psa golił głowę na znak żałoby). Egipcjanie jako pierwsi w historii ustalili prawo chroniące psy, mimo iż nie przejmowali się na przykład sytuacją swoich niewolników. Tak więc śmiało można powiedzieć, że psy zajmowały wyższą pozycję od człowieka. Mówi się o panującym tam kulcie psów. Wśród wielu bogów, znane są postacie: półludzkie, półzwierzęce tzw. psiogłowych; najbardziej znany z nich jest Anubis (Inpu lub Anpu) – w całym Egipcie czczono go jako szczególnego opiekuna zmarłych i cmentarzysk. Przedstawiany był najczęściej jako zwierzę podobne do szakala, czarny z długimi nogami i spiczastymi uszami, z opadającą w dół puszystą wilczą kitą. Przypuszczalnie sylwetka Anubisa przedstawianego w psiej postaci mogła być krzyżówką szakala z chartem tesem. Jego szyję ozdabiała złota obroża.

Bóstwo to przedstawiane czasem jest również w innej formie – Figurka przedstawiająca psiogłowego boga Anubisa / Fot. J.E.Lampertczłekokształtnej postaci z ludzkim korpusem i z psią głową, ubrany w boski strój: obcisłą połę (przypominającą Anubis / Fot. J.E.Lampertkrótką spódniczkę) lub koszulkę - kolczugę z sokolich piór na wąskich ramiączkach. Trudno powiedzieć, czy postać dziwnego czarnego zwierzęcia podobnego do charta czy szakala istniała kiedyś, czy też była wymyśloną, jak większość bóstw; skądinąd wiadomo, że postacie psiogłowych ludzi żyły na pewnych obszarach świata, czego dowodem mają być opisane przez niejakiego Ktezjasza (grecki lekarz i historyk - IV w. p.n.e.) Cenocefale (Psiogłowi) w jego dziele O Indiach; również inny historyk i pisarz: Gaius Plinius Secundus, autor Naturalis Historia miał potwierdzić istnienie wyżej opisanego ludu w górach Indii. Postacie człeko - psów pojawiają się również na ilustracjach Kroniki Norymberskiej i w Psauterzu Kijowskim.

Według Pliniusza opisany lud miał zamieszkiwać groty, ubierać się w zwierzęce skóry, porozumiewać za pomocą szczekania, nieźle radził sobie w zdobywaniu pożywienia, w tropieniu i łowieniu zwierzyny. Czy postać świętego Krzysztofa przedstawiana niekiedy jako psiogłowego, może oznaczać powiązania z Cenocefalami? Tak naprawdę nie wiadomo, czy ta zapomniana już forma wizerunku świętego miała być symbolem (przenośnią) przedstawiającym przeobrażenie dzikiego poganina w człowieka zyskującego duszę poprzez przyjęcie chrztu, czy bliższa prawdy jest legenda o czterometrowym olbrzymie z psią głową, który zasłynął z niezwykłej siły? Bo choć postać świętego znana jest głównie z legend to pewne badania historyczne potwierdzają istnienie mężczyzny o nietypowym wyglądzie, jego pochodzenie z Azji Mniejszej i męczeńską śmierć około roku 250-tego. Analizując treść obrazu ikony z ateńskiego muzeum, nie możemy przeoczyć ani pominąć wizerunku świętego, jako psiogłowego, którego postać w osobie człekozwierza jest najprawdopodobniej powiązana z symbolem psa jako przewodnika, strażnika i opiekuna.

Jak już wspomniałam na wstępie, pies w większości mitologii i legend, pełnił funkcję przewodnika i strażnika, pomiędzy światem: żywych i umarłych; w opinii ludowych wierzeń, posiadał niezwykłe umiejętności umożliwiające bezpieczne przejście odchodzącej duszy do krainy wieczności. W mitologii greckiej najbardziej sławnym przewodnikiem był trzygłowy pies Cerber. Jego zadaniem było: strzec wejścia do krainy umarłych, nie wypuszczać zmarłych a ni nie wpuszczać tam żywych. Często w mitologicznych scenach i rzeźbach możemy spotkać Cerbera w towarzystwie Hadesu, czyli boga podziemnego świata umarłych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

Ciekawostka:

"Pies z wykopalisk Wysokoje koło Moskwy, sięgających około 15 000 lat wstecz z wieku neolitycznego, zbliżony jest bardzo do psa z epoki heloceńskiej (wiek bronzu) i jest on przypuszczalnie protoplastą naszego dzisiejszego owczarka, wzgl. dingo" - to cytat z książki wydanej w 1951 roku pod tytułem "Pies służbowy", wydanej przez Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego, Wydawnictwo Dowództwa Wojsk Ochrony Pogranicza, w opracowaniu ppłk. Jurkowskiego Mariana.

Inne zabawne cytaty z tej książki, które dzisiaj czyta się jak dobry tekst humorystyczny:

"Człowiek pierwotny, żyjący w okresie dzikości nie umiał jeszcze oswajać zwierząt. Drogą długotrwałego procesu historycznego rozwoju społeczeństwo pierwotne wstępuje w okres barbarzyństwa.

"Charakterystyczną cechą okresu barbarzyństwa - mówi Engels - jest oswojenie i hodowla zwierząt oraz uprawa roślin".

Komentarz został ukrytyrozwiń

@A. Hempel

Przypominam sobie te lekture i ilustracje.......:)))


Artykul jest swietny.

Ale tez sklania do refleksji. Czym byl pies "wczoraj" i czym jest dzis ?


Mowi sie tez - pies najlepszym przyjacielem czlowieka. Ale co sadzi na ten temat pies ?.
Czy ktos zadal sobie trud wejscia pod stol i kontemplacji tego padolu z pieskiej
perspektywy ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetny, bogaty w treść materiał. (5+5)
Kto zastanawia się nad początkami "psiego towarzystwa", polecam dwie mało znane książki, które napisał przed laty Piotr Korda. Czytałem je jako młodzieniec a tytuły, to: "Wadera" oraz "Rudogrzywa, córka wadery" (Pewnie można je jeszcze znaleźć w bibliotekach). Podałem tytuły w kolejności opisywanych wydarzeń. Polecam wszystkim tym, którzy mają ochotę otrzeć się o przygodę, początek cywilizacji i początek psiego towarzystwa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

I ja dziękuję! A moje "psiogłowe bóstwo" właśnie stoi na dwóch łapach przy biurku i usiłuje wyłudzić kolejny przysmak...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję za wszystkie komentarze, pozdrawiam! :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piękny artykuł :)
Nie umiem żyć bez zwierzaków w domu . Wyjeżdżając na urlop dzień wcześniej mąż odwozi je do rodziny . Ja tego nie widzę , wychodzę z domu .Ta pustka jest przerażająca.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo fajny artykuł. Kto raz pokocha psy, nie może bez nich żyć. Strata kochanego pupila strasznie boli, ale potem chce się mieć kolejne zwierzątko do kochania. Kto cię tak pięknie przywita rankiem, jak nie psinka?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Największą zaletą moich psów jest ich bezinteresowna miłość.
Świetny artykuł.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetny materiał, bodaj jeden z najlepszych w serwisie traktujący o jednym z naszych najwierniejszych czworonogów. 5* i "10", pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Genialne i kochane zwierze ! Brawa za artykuł !!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.