Facebook Google+ Twitter

Pies też człowiek?

Parę słów o przysłowiowej miłości Polaków do psów. Od jakiegoś czasu nasza gazeta stara się pomagać bezdomnym psom. Przy tej okazji mieliśmy szansę przyjrzeć się tematowi z bliska. I, niestety, wnioski z tych obserwacji są przygnębiające.

Każdy szanujący się obywatel kraju nad Wisłą czuje się miłośnikiem psa, wszak to przyjaciel człowieka - a Polaka w szczególności. Rodziny biedne i bogate, na potęgę prześcigają się w hodowli coraz to wymyślniejszych modnych i na topie rasach tych zwierząt. Dobrzy Polacy przygarniają również bezdomne zwierzęta ze schronisk. Sielanka.

Ale z drugiej, tej brzydszej strony to wygląda tak: psy, choć powinny być znakowane i ewidencjonowane - nadal nie są, choć tu pomału się coś zmienia. Powinny być sterylizowane żeby nie produkować masy bezpańskich szczeniaków. Nie ma żadnej odpowiedzialności Polaka - przyjaciela psa, w przypadkach znęcania się, niewłaściwej opieki, zanieczyszczenia wspólnej przestrzeni na osiedlach, porzucenia zwierzęcia, rozmnażania, nielegalnej sprzedaży etc.

Zwierzęta są porzucane w lasach i przydrożnych rowach, zabijane, podrzucane pod płotem najbliższego schroniska. Przyjaciele psów, z czystym sumieniem wracają do swoich domów i nie ponoszą żadnych konsekwencji z tego powodu. Zapewne nie mają nawet wyrzutów sumienia, bo wszak starego pluszowego misia, albo nietrafiony prezent traktują tak samo. Miasta i gminy nie ściągają podatków od psów bo to nie jest popularne, nie potrafią zapewnić bezdomnym zwierzętom przyzwoitych warunków w schroniskach - bo to kosztuje i też nie jest popularne.

Nie potrafią wyegzekwować ewidencji zwierząt na swoim terenie oraz nie potrafią ukarać mandatem przyjaciół psów, których pupile zostawiają kupy gdzie popadnie. Na dodatek Polak nie ma zielonego pojęcia jakiego psa powinien kupić mieszkając w bloku z małym dzieckiem. Potem schroniska zapełniają się pięknymi psami ras, które kompletnie się nie nadają do takich warunków.

Dodatkowo Polak nie ma pojęcia jak wychować psa, gdyż Polak mało czyta, a nawet jeśli czyta, to i tak nic z tego nie rozumie, cytując Stanisława Lema, który nie miał najlepszego zdania o współczesnych. Polak nie zapyta również fachowca behawiorysty, jakiego psa powinien sobie sprawić, albo czy w ogóle to jest dobry pomysł w jego sytuacji. Nie. On wie lepiej. Jemu się piesek podoba i basta. Najlepiej taki żeby budził respekt albo zazdrość sąsiadów.

Na tej sytuacji żerują potem nieuczciwi właściciele "schronisk" i hycle. Na niewiedzy zaś nieuczciwi weterynarze, potrafiący wyciągnąć bajońskie sumy za leczenie biednych zwierzaków często w beznadziejnym stanie. Wszak nadzieja umiera ostania. Po co mówić właścicielowi zwierzęcia że leczenie jest beznadziejne? Można przecież "podleczyć" zwierzę sterydami, zrobić parę kosztownych badań i zabiegów i na koniec dopiero uśpić humanitarnie - inkasując przy tym sumę - na którą właściciel nieszczęsnego zwierzęcia będzie pracował potem miesiąc czasu albo dwa.

Kochamy przecież nasze psy i traktujemy je jak członków rodziny. No chyba, że pogryzą nam meble, buty, nie chcą nas słuchać albo co gorsza, warkną na nas ostrzegawczo - podczas nieudanej próby dyscyplinowania, albo ugryzą w rękę pana dobroczyńcę. A co w przypadku, gdy Polak z rodziną wyrusza na wakacje? Oczywiście są tacy co znajdą hotel, w którym można mieć psa. Ale fakty są takie, że po wakacjach zawsze następuje gigantyczne przepełnienie schronisk. Co zatem robić? Jak żyć?

Trzeba się obudzić z pięknego snu, przestać wierzyć w miłość Polaka do psa, i wprowadzić drakońskie prawo, które uniemożliwi posiadanie psa, nieprzygotowanemu, nie mającemu odpowiednich warunków Polakowi. Prawo które wprowadzi odpowiedzialność właściciela ewidencjonowanego w ogólnopolskiej bazie zwierzęcia za jego zagubienie albo niehumanitarne traktowanie. Prawo które opodatkuje posiadaczy psów w zależności od ich rasy i wielkości, zapewniając przy tym wpływy dla gmin, które z tych pieniędzy będą mogły finansować sprzątanie kup wiosną na trawnikach i opiekę dla bezdomnych psów w schroniskach.

Może to nauczy Polaka prawdziwej miłości do tych wspaniałych zwierząt. A prawdziwa miłość wymaga ofiar i kosztuje. Dajmy szansę Polakowi aby poczuł się prawdziwym przyjacielem, a nie właścicielem swojego psa. A tym, którzy nie mają psów, lub są miłośnikami kanarków albo kotów - dajmy szansę wejść na trawę przed blokiem i w parku, bez ryzyka wdepnięcia. Dajmy też szansę naszym dzieciom. Niech się uczą prawdziwej odpowiedzialności i miłości do zwierząt.

Niech nie będą narażone na pogryzienia przez agresywne psy równie agresywnych właścicieli, albo pupili bezrozumnych "miłośników" psów, którzy nie potrafili zapanować nad swoimi zwierzętami. Dodatkowym bonusem po wprowadzeniu takiego prawa i jego egzekwowaniu będzie fakt, że znajdziemy się po jakimś czasie wśród cywilizowanych narodów. Już na to czas. A w dodatku już nas na to stać.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

Gerard Stenc^
 • Gerard Stenc^
 • 10.06.2012 22:43

Dobry.Pomagam kotom i kaczuszkom,oczywiście obrodziły w tym roku w leśnej dzielnicy Gdyni.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Janusz Niewiadomski
 • Janusz Niewiadomski
 • 10.06.2012 20:13

Osobo z tym Nockiem(bleble Dzisiaj 19:53 ) zarzucasz komuś coś ale sam napisałeś nie na temat .Napisz coś mądrego .Nic nie wnosisz do dyskusji a robisz tylko rozgardiasz .Ja idę ze swoim psem na spacer .Tobie tez zalecam pójść na świeże powietrze .może będziesz jaśniej myślał a może kogoś zaczepisz i dostaniesz to na co zasługujesz wszystkich zaczepiasz .
Może jak będzie następny mecz o 20:45(Irlandia -Chorwacja ) będziesz go oglądał,a i zamkniesz .Zobaczymy.
Jako stawiasz wynik?

Komentarz został ukrytyrozwiń

nabiegali się, nakrzyczeli i co i PSIńco...hauhau miau miau.... ;)))))))))))))))))))))

Komentarz został ukrytyrozwiń
bleble
 • bleble
 • 10.06.2012 19:53

ten to zawsze swoje wtrąci ni z gruszki ni pietruszki, nijaki Chorązewicz

Komentarz został ukrytyrozwiń
Janusz Niewiadomski
 • Janusz Niewiadomski
 • 10.06.2012 19:51

hau hau - miau miau....!!!
Jest remis :1 -1
Warto i mecz oglądać i do teatru pójść a także z czworonogiem na powietrze wyjść .Ja ze swej strony mogę śmiało powiedzieć ,ze dzięki mojej suce wychodzę na dłuższe spacery .Nawet biorę ja za miasto i sobie chodzę po lesie .Jako ciekawostkę napisze takie coś .Ona ta moja suczka już w tym roku miała kleszcza w swej sierści a w poprzednim roku chyba z trzy razy .Pies ma większa ciepłotę ciała i kleszcze wybierają psa jako żywiciela .Suczka "Diana" daje bez problemów sobie wyjąc kleszcza a wyjmuje go specjalnym uchwytem, taka łapka (kopiłem to w aptece )och mógł bym pisać o niej wiele .Ile razy to uciekał a , tak do czterech lat .Później ludzie twierdza ,że psa się porzuca , nic bardziej mylnego .Po prostu moja suczka miała taki charakterek .Ten mój pies jest tak ufny do każdego , no może nie do każdego , człowieka , że tylko go przywołać i już się łasi.Jednak jest jeden pan ,mieszka w pobliżu,gdy się pojawi, to potrafi wszystko przerwać , ta moja suczka i szczeka za nim .Potrafi iść za nim nawet z 500 metrów .Próbuje nawet zbliżyć się do jego nogawki , to jest niespotykane , bo nawet kot potrafi ja zniechęcić do siebie .Wówczas jak by nic, idzie sobie dalej i wącha trawę i wszystkie możliwe zakątki.
;
Mecz zakończył sie remisem ;Włochy -Hiszpania : 1-1 i dalej polka jest w grze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Psy psami. Koty kotami. Czy to mecz psy na koty, czy koty na psy? Na FB jest nawet stroka Psy są lepsze niż Koty. - jakoś tak...
Tylko czy ta licytacja jest potrzebna? czy ma sens? nie. Nie. Na pewno nie. Natomiast poraża, bo i tutaj hipnoza działa, ilość miośików hipnozy kulającej się po zielonej murawie kulki i biegających zahipnotyzowanych 22 facetów oraz milony gapiów. Nawet tutaj wrzucił ktoś coś o tym. remis. hau hau - miau miau....!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Janusz Niewiadomski
 • Janusz Niewiadomski
 • 10.06.2012 19:28

Ja dałem 5 .Kto dał 3 .Przyznać się .Agata Rak z anonimami nie konwersuje ale może napisać słowo :tak lub nie.
Jestem już niedowidzacy i dlatego tak mi to wychodzi pisanie

Komentarz został ukrytyrozwiń
Janusz Niewiadomski
 • Janusz Niewiadomski
 • 10.06.2012 19:26

Ja dałem 5 .Kto dał 3 .Przyznać się .Agata Rak z anonimami nie konwersuje ale muzę napisach słowo :tak lub nie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Janusz Niewiadomski
 • Janusz Niewiadomski
 • 10.06.2012 19:21

Tu coś napisałem o ludziach , którzy szukają winnych w innych .Przede wszystkim o psach i ich zwyczajach.
link
Włoch niestety stracili przed chwila bramkę i jest remis z Hiszpania : 1 do 1.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 10.06.2012 19:16

niezły..

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.