Facebook Google+ Twitter

Pies to też człowiek

Liczba bezdomnych zwierząt w schroniskach rośnie w Polsce w zatrważającym tempie. To wynik bezmyślności właścicieli, którzy wyrzucają psy i koty na ulicę, jak również brak pięniędzy na sterylizację zwierząt.

 / Fot. TOZWakacje to trudny okres dla schronisk w całej Polsce. Zwierząt tygodniowo przybywa nawet o 10% więcej niż w ciągu całego roku. Dodatkowo zdarza się wiele wypadków drogowych, w których giną psy i koty. To także czas wyjazdów wakacyjnych, kiedy wymarzony piesek czy kotek nagle stają się dodatkowym ciężarem, którego rodzina pozbywa się porzucając zwierzę tuż za granicą dużego miasta. Często zdarzają się sytuacje dramatyczne, kiedy zwierzęta są zaniedbywane, bite, głodzone bądź po prostu skazane na śmierć przez przywiązanie do drzewa pośrodku lasu.

Odpowiedzialność i jeszcze raz odpowiedzialność.Organiacją, która walczy w Polsce o prawa zwierząt to Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami. Dzięki działaniom TOZ w 1997 roku powstała ustawa o ochronie zwierząt. TOZ we Wrocławiu działa bardzo aktywnie. Organizują zbiórki pieniędzy, adopcje, interweniują, kiedy zwierzętom dzieje się krzywda. Młodzi ochotnicy pracuję jako wolontariusze pomgając w różnych działaniach na rzecz niesienia pomocy zwierzętom - zwłaszcza tym najbardziej poszkodowanym przez człowieka.

- Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami to organizacja non-profit. Utrzymujemy się dzięki dotacjom miasta oraz prywatnym darowiznom. Jednak są to bardzo małe kwoty. Ledwie wystarczają na leki dla zwierząt. Potrzeby finansowe w czasie wakacji wzrastają, właśnie w tym okresie w schroniskach przybywa zwierząt, wielokrotnie interweniujemy w sytuacjach dramatycznych, kiedy zwierzęta są zaniedbywane, chore lub maltretowane– mówi Joanna Kleszcz – inspektor wrocławskiego TOZ. Dlatego też podjęliśmy współpracę z firmą www.zabkapolska.pli organizujemy w sklepach na terenie Wrocławia zbiórkę pieniędzy – dodaje. Akcja portwa do końca października.

http://www.toz.wroclaw.pl/590.xmlu jako pierwszy w Polsce wprowadził w życie akcję sterylizacji bezdomnych kotów na wielką skalę. Wolontariusze pomagają w schroniskach, prowadzą akcje zbiórki żywności oraz pieniędzy dla bezdomnych zwierząt, zajmują się także adopcjami psów i kotów oraz promowaniem humanitarnego traktowania zwierząt. TOZ ma także bardzo duży wkład w ujawnianiu przestępstw przeciwko zwierzętom.

Jesteś świadkiem niehumanitarnego traktowania zwierząt? Reaguj!

Porzucenie zwierzęcia jest naruszaniem przepisów ustawy o ochronie zwierząt ( art. 6 ust. 2 pkt.11) i podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku, a jeżeli sprawca działa ze szczególnym okrucieństwem karze pozbawienia wolności do lat 2.

Więcej informacji: www.toz.pl

Wybrane dla Ciebie:


Tagi:


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.