Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9451 miejsce

Pies z Ćmielowa dla prezydenta USA

Wszystko wskazuje na to, że Fabryka Porcelany AS w Ćmielowie, istniejąca od 1804 roku, stworzyła nową tradycję polegającą na obdarowywaniu kolejnych prezydentów Stanów Zjednoczonych ... psami. Porcelanowymi, oczywiście.

Prezydenci: Lech Kaczyński i George Bush z porcelanową figurką teriera. / Fot. materiały prasowe Fabryki Porcelany AS w ĆmielowieWielu z nas pamięta zapewne wizytę Prezydenta USA, George'a Busha (lub jak kto woli: Jerzego Krzaka) w Juracie, 8 czerwca 2006 roku. To wtedy właśnie ówczesny prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Lech Kaczyński, przekazał mu porcelanową figurkę teriera szkockiego, psa rasy hodowanej przez państwa Bushów.

Cztery lata później, a dokładnie 8 grudnia 2010 roku, kolejny porcelanowy piesek z Ćmielowa znalazł się w waszyngtońskim Białym Domu. Prezydent RP, Bronisław Komorowski wręczył Barackowi Obamie figurkę (oznaczoną numerem 1) portugalskiego psa wodnego. Dokładnie takiego, jakiego Obama w kampanii wyborczej obiecał kupić swoim córkom i słowa dotrzymał po wyborczym zwycięstwie. Ćmielowscy twórcy nazwali go BO, od inicjałów amerykańskiego prezydenta.

Figurka psa BO dla Baracka Obamy. / Fot. materiały prasowe Fabryki Porcelany AS w Ćmielowie- Piesek wykonany jest ręcznie z porcelany najwyższej jakości - mówił mediom właściciel Fabryki Porcelany AS w Ćmielowie, Adam Spała. - Składa się on ze 120 elementów. Dekoracja wykonana jest poprzez naniesienie farby pędzelkiem, a następnie wydrapywanie elementów sierści specjalną igłą.

Licencją na produkcję psa BO chciała nabyć amerykańska fabryka porcelany Lenox, która dostarcza od lat komplet porcelany dla każdego nowo wybranego prezydenta Stanów Zjednoczonych jako inauguracyjny prezent od narodu, jednakże jej się to nie udało. Piesek Obamy produkowany będzie w Ćmielowie. Będzie on dostępny dla wszystkich zainteresowanych. Pierwsze figurki, od numeru 13. trafią na aukcję Wielkiego Balu Charytatywnego, który odbędzie się 5 marca 2011 roku w Hotelu Red w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Anna Więcek
  • Anna Więcek
  • 04.03.2011 11:54

Gratuluje pomysłu na promocje Polski za granicą!!
Ja moim zagranicznym gościom też wręczyłam figurki z Ćmielowa - bociana i żubra:D
Ten psiak na pewno nie wywoła żadnej alergii u córek prezydenta Obamy;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

5*

Komentarz został ukrytyrozwiń
Mirek Kramarz
  • Mirek Kramarz
  • 22.02.2011 14:09

@ Barbara Romer Kukulska - proszę niech Pani nie będzie taka skromna czytam Pani komentarze i widzę u Pani dużą wiedze .Tego nie należy się wstydzić .Zresztą Pan Roman Kożmiński to równie nietuzinkowy komentator.Z takimi warto polemizować :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

->@ Marek Kramarz- to żadna wiedza, tylko pamiętam Kraszewskiego Hrabinę Cosel. Gdy czytałam tę książkę, będąc nastolatką z wypiekami na twarzy, wiele pytań się nasuwało mi się, szukałam odpowiedzi, interesowały mnie boczne wątki i szczegóły, a Dziadzio podarował mi encyklopedię, oraz opowiedział pewną anegdotkę rodzinną. I jakoś zostało w pamięci, mimo zaliczenia do staruszków...hehehhe ;)))

Komentarz został ukrytyrozwiń
Mirek Kramarz
  • Mirek Kramarz
  • 22.02.2011 10:12

A naszemu prezydentowi Ćmielów niech sprezentuje taaaakiego duuuużego osła .Acha i niech to stanie się tradycją !!Barbara Romer Kukulska - gratuluje wiedzy...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brawa dla twórców ćmielowskiej porcelany. Nasi prezydenci przejęli tradycję od króla Augusta Mocnego, który rozdawał upominki z miśnieńskiej porcelany, zamiast złota.
Proces produkcji porcelany, która stała się złotym dochodem, odkrył alchemik w roku 1709 Johann Friedrich Böttger., więziony przez Augusta Mocnego ...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Doskonały pomysł na promocję kraju. piesek jest śliczny. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Prawdziwa ciekawostka.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sympatyczny ten nowy przyjaciel prezydenta:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.