Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

24634 miejsce

„Pieśni Leara” z Fringe First i Herald Archangel! Sukces teatru Pieśń Kozła w Edynburgu

Spektakl „Pieśni Leara” Teatru Pieśń Kozła z Wrocławia otrzymał na festiwalu Fringe w Edynburgu najważniejsze wyróżnienia nurtu off – Fringe First oraz Herald Archangel. Ponadto znalazł się na pierwszym miejscu rankingu krytyków teatralnych "The List".

 / Fot. Teatr Pieśń Kozła- Siła Edynburga leży w tym, że przyznaje nagrody temu, co jest naprawdę dobre. Tu nie ma rasowych, politycznych czy towarzyskich uprzedzeń. I to jest w tym festiwalu wyjątkowe - komentuje sukces spektaklu i zespołu w Edynburgu Grzegorz Bral, reżyser "Pieśni Leara". - A Fringe First? Bardzo ważny dla nas, bo to taki "teatralny Oscar" w Europe - dodaje Bral.

Fringe First, nagroda dziennika "The Scotsman", przyznawana jest najbardziej wartościowym spektaklom dramatycznym, prezentowanym premierowo na Edinburgh Fringe Festival. Do nagrody spektakl rekomendować musi przynajmniej dwóch krytyków "The Scotsman".

Susan Mansfield z "The Scotsman" uznała, że "Cykl pieśni inspirowanych "Królem Learem" jest instynktowny, teatralny i zaskakujący". Podkreśliła też w swej recenzji, że twórcy są "wierni Szekspirowi, ale też robią coś zupełnie nowego". Na docenienie zasługują wg recenzentki "The Scotsman" kompozytorzy muzyki: Jean Claude Acquaviva i Maciej Rychły, którzy starają się uchwycić nastrój i klimat sztuki".

"Pieśni Leara" otrzymały też prestiżową nagrodę krytyków "The Herald" - Herald Angel. To szczególne wyróżnienie, ponieważ przyznawane jest tylko trzem spektaklom całego festiwalu. Mary Brennan z "The Herald" uznała, że "Pieśni Leara" porywają sposobem przekazu, muzyką, emocjonalnością. W podsumowaniu recenzji napisała: "Gdyby ta recenzja była pieśnią, byłaby pieśnią dziękczynną".

 / Fot. screen Top-rated showsPonadto spektakl Brala znalazł się na pierwszym miejscu w rankingu najlepszych spektakli teatralnych prowadzonych przez "The List", a konstruowanym w oparciu o opinie recenzentów. Sześć na osiem tytułów prasowych przyznało "Pieśniom Leara" maksymalną liczbę punktów w kategorii Teatr (w tym "The Herald" i "The Scotsman"). - Na Fringe'u zaprezentowano spektakle z całego świata. To prawdziwy sukces wygrać z trzema tysiącami innych przedstawień - mówi Grzegorz Bral.

Kilka dni temu spektakl Grzegorza Brala otrzymał też nagrodę specjalną Musical Theatre Awards.

"Pieśni Leara" w reż. Grzegorza Brala w szczególny sposób wykorzystują dzieło Szekspira. Są przykładem nielinearnej struktury dramatycznej, w której zasadniczą rolę pełnią muzyka i pieśni.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Teatru Pieśń Kozła ma już szesnaście lat. Zaczynali korzystając z pomocy Ośrodka Badań Twórczości Jerzego Grotowskiego i Poszukiwań Teatralno-Kulturowych we Wrocławiu. Zajmują się m.in. tworzeniem warsztatów dla aktorów, wyprawami i studiami antropologicznymi. Są chyba bardziej znani poza naszymi granicami niż w Polsce.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pozdrawiam również, Panie Andrzeju!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję za podkreślenie, że ma to być teatr bez uprzedzeń "rasowych, politycznych, czy towarzyskich" :)) A skoro tak, to może to być teatr nie tylko Szekspira, ale również powieść z elementami historycznymi "Tajemnica z Thorsmoor" Renaty Petry. Tam bowiem po raz pierwszy zetkmąłem się z Learem opowiadającym niesamowite historie o Anglii z Wczoraj i Dziś. Pozdrawiam serdecznie!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.