Facebook Google+ Twitter

Pieszo na Koniec Świata

Od kilku lat średniowieczny szlak Camino de Santiago przeżywa nawrót popularności. Co roku w kierunku stolicy Galicji wędrują tysiące pielgrzymów z całego świata.

Witamy w Galicji / Fot. Artur ŻejmoW górskim O Cebreiro, pierwszej miejscowości na trasie Camino de Santiago w Galicji, spotykam Oliviera i Filipa. Miła niespodzianka - nie widziałem ich od kilku dni. Byłem przekonany, że zostawili mnie daleko z tyłu.
- Całą noc nie spałem - informuje Olivier. - Nie było miejsc w albergue. W cztery osoby nocowaliśmy w małej klitce. Nie dało się rozprostować nóg. Pięknie tutaj, prawda?

Tradycja mówi, że pielgrzymi udający się do Santiago de Compostela powinni wyruszyć spod drzwi swego domu. Olivier dotrzymał tradycji. Mieszka w Belgii. Wyszedł z 2 kwietnia. Teraz jest połowa lipca. Od jakiegoś czasu idzie razem z 18-letnim Filipem z Francji, który - jak wielu peregrinos - rozpoczął wędrówkę w St. Jean-Pied-de-Port na granicy francusko-hiszpańskiej.

Santiago jest stolicą Galicji. Jak wierzą chrześcijanie, w mieście pogrzebany jest święty Jakub, jeden z dwunastu apostołów, patron Hiszpanii. Ścięto go w Jerozolimie w 44 r. n.e. Po egzekucji zwłoki apostoła miały być przetransportowane przez jego uczniów na Półwysep Iberyjski. Odnaleziony w 813 r. grobowiec z ciałem pozbawionym głowy uznano za miejsce pochówku apostoła. Nad grobem szybko urósł kościół. Dookoła kościoła powstało miasto, które wnet stało się celem pielgrzymek. Compostela od ponad tysiąca lat nieustannie jest dla kogoś celem wędrówki. Pielgrzymi docierają tu z najodleglejszych zakątków świata – od Brazylii po Koreę.

Wolność bycia powolnym


Czas sjesty jest święty. W Galicji po raz pierwszy od rozpoczęcia wędrówki nie mam problemu z rozwieszeniem hamaka. Do tej pory widywałem z rzadka pojedyncze drzewa. Teraz mogę nawet wybierać. Zdrowy i świeży aromat sosen. Magia potężnych, kilkusetletnich dębów o porośniętych mchem i bluszczem konarach. Egzotyka i tajemnicza woń olbrzymich eukaliptusów. Dzięki częstym opadom kraina jest soczyście zielona. Jak przysięgają mieszkańcy Galicji, jesienią potrafi tutaj padać przez kilkadziesiąt dni bez przerwy.

Jak przed wiekami... / Fot. Artur ŻejmoIdąc leśną czy górską ścieżką, często słyszy i widzi się wodę. Krainę przecina gęsta sieć rzek, rzeczek i strumyków. Wioski posiadają olbrzymie przepływowe zbiorniki, przeważnie pełne. Przy jednym z nich widzę kobiety, piorące na tarach przywiezione taczką góry prania. Wędrówka przez wioski galicyjskie jest podróżą w czasie. Chłopi żnący siano kosami. Wiekowe, sypiące się chaty o wielokrotnie łatanych dachach, które pewnie i tak przeciekają. Trzydziestoletnie ciągniki i niemal muzealne maszyny rolnicze. Warsztaty pełne narzędzi od pokoleń przekazywanych, ostrzonych, naprawianych. Kury grzebiące łapką w błotku, krowy przyglądające się pielgrzymom spode łba. Do tego wszechobecny zapach krowich odchodów i fermentującego siana.

Galicyjska prowincja żyje w prosty sposób. I w prosty sposób żyją pielgrzymi. Camino to piesza wędrówka, po linii prostej, po strzałkach. To rzadka możliwość zasmakowania prędkości z czasów przednowoczesnych, gdy nie byliśmy bombardowani tak wielką liczbą impulsów jak obecnie, a chodzenie było naturalnym środkiem transportu. Inaczej niż w życiu, wszyscy zmierzają tutaj do tego samego celu. Wystarczy podążać za żółtą strzałką, by iść tymi samymi ścieżkami, co miliony stóp temu. Wystarczy spojrzeć w niebo, by przywołać ducha z czasu, gdy światem rządziły przejrzyste reguły, których przestrzeganie dawało nadzieję na osiągnięcie zbawienia, majątku, czy szacunku.

Pielgrzymuje się z powodów religijnych. Ale nie tylko. Pielgrzymi szukają spokoju, samotności, zagubionej duchowości. Tajemnicy, samego siebie, kontaktu z naturą. Czegoś jeszcze... Swoją drogą chcą za coś podziękować - albo o coś poprosić. Od czegoś uciekają – albo szukają odpowiedzi na pytanie o cel swego życia. Zachwycają się pięknem drogi - i czasem to piękno współtworzą, pozostawiając po sobie drobne pamiątki na szlaku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.