Facebook Google+ Twitter

Piętnaście lat wolnej Erytrei

24 maja jest w Erytrei dniem obchodów niepodległości. Dziś mieszkańcy tego niewielkiego afrykańskiego kraju, świętują 15 rocznicę uzyskania wolności, po wieloletnich walkach z Etiopią.

Afryka / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:LocationAfrica_transparent.pngErytrea, będąca w wiekach średnich pod różnorodnymi, obcymi wpływami, zaczęła domagać się swojej niepodległości dopiero w latach 60. XX wieku. Po długim okresie partyzanckich wojen z dawną Abisynią, Erytrejczycy przejęli władzę nad państwem w 1991 roku. Pełne uznanie niepodległości kraju nastąpiło jednak dwa lata później.

Erytrea jest dziś postrzegana jako państwo destabilizujące sytuację w swoim regionie, wciąż spiera się o przebieg granic z Etiopią. Ponadto, rządzący z Asmary wspierają militarnie somalijskich islamistów, którzy walczą z rządem popieranym przez kraj Girmy Woldegiorgis*. Nadal niespokojne i coraz bardziej napięte są
stosunki z sąsiednim Dżibuti.

Obecnie prezydentem Erytrei jest 62-letni Isaias Afwerki, który winą za wszelkie konflikty w Rogu Afryki obarcza ONZ, sam zapewniając o pokojowym nastawieniu swego kraju.


*Girma Woldegiorgis - prezydent Etiopii

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

A w miarę stabilnego Somalilandu nikt jak na razie nie uznał.

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ , dobrze coś wiedzieć, A może coś więcej?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.