Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

31884 miejsce

"Piętnasty ośmiotysięcznik" Reinholda Messnera cz. 1

Współautorzy: Barbara Romer Kukulska

W 1978 roku jako pierwszy zdobył bez butli tlenowej Mt Everest (8848m npm). 16 października 1986 zapisał się do historii światowego himalaizmu po raz drugi albowiem jako pierwszy człowiek na świecie zdobył wszystkie ośmiotysięczniki.

Tym ostatnim z czternastu zwanych "Koroną Himalajów" był szczyt Lhotse (8517 m n.p.m.). Reinhold Messenr swoim wyczynem wyprzedził o kilka miesięcy Polaka, Jerzego Kukuczkę, który zginął w 1989 r. podczas ponownego wejścia nową drogą na ten szczyt.

Co robił Reinhold Messner po 1986?

R. Messner, autograf / Fot. z archiwum autorkiWspinał się nadal, brał udział w wyprawach na oba bieguny, przemierzał pustynie, oraz pisał liczne książki o swoich przygodach, aż wreszcie, jak sam kiedyś powiedział, odnalazł swój "pietnasty ośmiotysięcznik" u siebie, w Dolomitach.

Reinhold Messner urodził się w 1944 r. w Południowym Tyrolu, wykształcenie zdobył w Bozen/Bolzano stolicy krainy Dolomitów. Te nadzwyczaj urokliwe góry przyciągają wielbicieli alpinizmu, wspinaczki, narciarstwa i turystów, takich jak ja. Chciałabym opowiedzieć czytelnikom Wiadomości24.pl o moim spotkaniu z dziełem tego niezwykłego człowieka, dla którego góry są wszystkim.

"MESSNER MOUNTAIN MUSEUM"

Maska tybetańska wkomponowana w mury zamkowe Sigmundskron / Fot. Fot. Cecylia MarkiewczTo oficjalna nazwa wielkiego projektu w skrócie MMM. Całość przedsięwzięcia obejmuje pięć obiektów FIRMIAN, JUVAL, ORTLES, DOLOMITES, RIPA, z których każdy to inne muzeum poświęcone kulturze górskiej, górom, ich mieszkańcom i ich religii. Wszystkie obiekty położone są w ojczyźnie Reinholda Messnera, w Południowym Tyrolu w okolicach Bozen/Bolzano. Każde z miejsc jest oryginalne, wyjątkowe i niepowtarzalne, wtopione w cudowny krajobraz Dolomitów. Trzy z nich miałam okazję przeżyć, piszę : przeżyć, gdyż stwierdzenie: zwiedzić, nie wystarcza na określenie doznań i wrażeń jakie jakie wywołują. Obiektem największym i jednocześnie będącym centralą dla całego przedsięwzięcia MMM jest FIRMIAN, gdzie zaczynam naszą wspólną wędrówkę.

FIRMIAN

W pobliżu Stolicy Południowego Tyrolu Bolzano/Bozen znajdowały się do niedawna ruiny największego i najstarszego w tym regionie zamku Sigmundskron. Przez setki lat zamek wielokrotnie zmieniał właścicieli i wygląd. Weście do twierdzy zamkowej Sigmundskron / Fot. Fot. Cecylia Markiewcz

Od 1996 roku zamek jest własnością prowincji Bozen/Bolzano. W roku 2003 udzielono Bastion zamkowy na tle Dolomitów. / Fot. Fot. Cecylia MarkiewczReinhaldowi Messnerowi koncesji na umieszczenie w zamku Muzeum Gór. Realizacja wymagała olbrzymiego nakładu pracy i pieniędzy. Miejscowy architekt Werner Tscholl podjął sie rewitalizacji budowli wg koncepcji Messnera.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (45):

Sortuj komentarze:

Rainhold Messner konczy w tym roku 70 lat.Srodowisko alpinistow Trojmiasta przygotowalo jubilatowi orginalny prezent . Zostal mianowicie zaproszony do wziecia udzialu w odslonieciu przestrzennej rzezby " Korona Himalajow " na terenie Alei Gwiazd Sportu we Wladyslawowie 28 czerwca 2014. Nastapi tam tez odsloniecie jego gwiazdy.
Rzezba jest obecnie montowana. Sklada sie z 14 czesci , kazda poswiecona jednemu z czternastu osmiotysiecznikow tworzacych Korone Himalajow.Wiecej szczegolow na :
www.alejagwiazdsportu.pl

Komentarz został ukrytyrozwiń

Każde słowo za tekst Wam obu, każde słowo pisane, nie odda tego, co w sercu gra…. Jak drży z wrażenia cała wyobraźnia po przeczytaniu. A pisać o tym to uczta dla uczuć, przeniesionych na papier. Czekamy na dalsze relacje, dalsze materiały. Pozdrawiam serdecznie, sięgając pułapu nieba w zachwycie…. Pokochać kontakt z natura to dar wyjątkowy, jaki jest nam dany od życia.

Komentarz został ukrytyrozwiń
levy
  • levy
  • 27.08.2011 18:37

Wspinaczka traci co najwspanialsze, dziewiczość wejść, co to za wyczyn, skoro teraz na Everest wchodzą wycieczki staruszków.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Darek Zaluski zrobil zdjecie trojce wspinaczy ktorzy 23.08.11.staneli na szczycie K2 i tym wyczynem wszyscy troje zdobyli Korone Himalajow. Gerlina w srodku, po prawej i lewej Maxut i Wasilij, wszyscy ubrani na czerwono.
W rewanzu Gerlinda uwiecznila Darka w zielonej kurtce i pomaranczowym kapturze, no coz to byl "dopiero " jego piaty osmiotysiecznik.Zdjecia ukazaly sie wczoraj we wszystkich austryjackich mediach.Wyprawe wspieralo znane czasopismo National Geographic , nalezy sie spodziewac ze wlasnie tam bedziemy mogli wkrotce zobaczyc dalsze zdjecia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jedno tylko takie malzenstwo na swiecie spotkalo sie dzisiaj przed poludniem. Schodzaca ze zdobytego 23. bm szczytu K2 Gerlinde Kalten-
brenner powital maz Ralf Dujmovic czekajacy w jednym z obozow wyprawy ponizej szczytu.Ralf pierwszy niemiecki zdobywca Korony Himalajow skompletowal 14 osmiotysiecznikow w roku 2009 .Od dwoch dni Korona ciesza sie juz oboje malzonkowie , ktorzy kolejne wyprawy planuja i realizuja razem.
Ze szczytu zeszli tez szczesliwie towarzysze Gerlindy(wsrod nich Polak Darek Zaluski ) i teraz razem ze sprzetem wyprawy podazaja na spotkanie karawany wielbladow ,ktora doprowadzi ich juz do cywilizacji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Macieju , dziekuje za uznanie. Pragne wyjasnic ze celem mojej publikacji bylo zwrocenie uwagi czytelnikow W24 na zaprojektowany, zrealizowany i w duzej czesci sfinansowany przez Rainholda Messnera projekt pieciu muzeow o tematyce gorskiej. Znajduja sie one wszystkie w Poludniowym
Tyrolu ojczyznie RM.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Cecylio, artykuł ciekawy, lecz pozostaje niedosyt. Nigdy nie odbierałem i nadal nie odbieram pierwszeństwa Panu Messnerowi. Fakt, był pierwszy, tylko proponuję poczytać literaturę alpinistyczną z lat 1970-2000. Z relacji wielu uczestników wypraw dowie się Pani jak to się odbywało. Pan Messner to człowiek, który dąży do celu nie zważając na innych. Etyka, rodzina alpinistów to nie jego mocna strona. Czy sukces za każdą cenę jest sukcesem? Życzę miłej lektury.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Prosba do Levy ,( wpis dzisiaj o godz 8.05 ). W sprawie osobistych klopotow proponuje zwrocic sie do specjalistow. W 24 jako platforma publiczna zupelnie sie do tego nie nadaje.

Komentarz został ukrytyrozwiń
levy
  • levy
  • 24.08.2011 08:05

Teraz czekamy na panie, które zdobędą Koronę Ziemi nie dosyć, że bez tlenu, to jeszcze bez bielizny, pokażą nam dobitnie, czym nie mogły oddychać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rainhold Messner byl wczoraj 23.08.2011 jedna z pierwszych osob ktore pogratulowaly Austryjaczce Gerlindzie Kaltenbrunner zdobycia Korony Himalajow.Jest ona pierwsza kobieta ktora dokonala tego wyczynu nie uzywajac maski tlenowej (tlenu z butli )
czyli "Messner w spodnicy ". Rok temu dwie inne panie zdobyly rowniez Korone z dodatkowym tlenem, o czym pisalam ponizej.Byl to rowniez radosny dzien dla polskiego himalaizmu. Wraz z Gerlinda na szczycie K2 stanal Dariusz Zaluski ,jako dziewiaty Polak. Warto przypomniec ze pierwszego polskiego wejscia dokonala 23.06.1986 nieodzalowana Wanda Rutkiewicz , bedac tez pierwsza kobieta na szczycie tej gory uchodzacej za najtrudniejszy osmiotysiecznik. K2 liczacy 8611m.n.p.m. pochlonal juz wiele ofiar ,tym wieksza radosc ze wczoraj czworce wspinaczy powiodlo sie.W zespole byli tez dwaj Kazachowie Maxut Zamajew i Wasilij Piwcow , obaj zdobyli rowniez Korone Himalajow.
Darek Zaluski poza wspinaniem zajmuje sie tez filmowaniem. Nie wiem czy mogl na szczyt zabrac kamere filmowa ,mysle ze aparat fotograficzny mial napewno i ze zobaczymy wkrotce unikalne ujecia z samego wierzcholka K2. Pogoda byla rewelacyjna .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.