Facebook Google+ Twitter

Pijana śmierć

Nietrzeźwi kierowcy to chyba nasza największa plaga narodowa. Co roku powodują oni kilkanaście tysięcy wypadków drogowych, w których giną najczęściej zupełnie niewinni ludzie.

Nasz wymiar sprawiedliwości jest niestety mało wydolny i skuteczny, ferowane wyroki, nawiązki, zakazy prowadzenia pojazdów często nie są respektowane przez sprawców, zwłaszcza tych pijących nałogowo. Policyjne akcje, zwykle są tylko doraźnym środkiem zaradczym.

W naszych społecznościach, zwłaszcza wiejskich, istnieje bowiem specyficzna solidarność z pijącymi. Pojawienie się radiowozu na wsi wywołuje masową konieczność obdzwonienia i ostrzeżenia klientów wszystkich barów w okolicy. Miejmy nadzieję, że ten stan rzeczy zmieni się wkrótce, bo statystyki zdarzeń drogowych z udziałem nietrzeźwych kierujących są zatrważające. Jako przykład przytoczę tutaj wyniki wspólnej akcji policji i służby celnej przeprowadzonej w nocy z 28 na 29 listopada 2009 r. w Jankowicach koło Pszczyny (informacja ze strony internetowej KPP Pszczyna).

"W godzinach nocnych, minionej soboty, pszczyńscy policjanci wraz z funkcjonariuszami służby celnej przeprowadzili wzmożone kontrole pod kątem stanu trzeźwości kierowców. Zaledwie w przeciągu dwóch godzin zdołali zatrzymać 14 amatorów jazdy po kielichu. Celnikom towarzyszyły dwa psy przeszkolone do wyszukiwania narkotyków. Nie zawiodły. Siedemnastolatek z Oświęcimia posiadał przy sobie marihuanę".

W powyższej akcji brała udział dość pokaźna liczba funkcjonariuszy (26 policjantów i 9 celników), dlatego w ciągu tych dwóch godzin zatrzymano do kontroli 107 pojazdów. Stąd kolejny wniosek - ponad 10 proc. kierujących piło alkohol bezpośrednio przed jazdą!

Wczoraj 25 lutego 2010 r. w Lędzinach, krótko przed północą kierujący samochodem Ford Transit, zjechał na przeciwległy pas ruchu, gdzie zderzył się z prawidłowo poruszającym się radiowozem, po czym nie udzielając pomocy rannym policjantom, kierowca Forda zbiegł z miejsca zdarzenia. W chwili obecnej trwają czynności zmierzające do zatrzymania tego kierowcy, na razie nie wiadomo też, czy w chwili zdarzenia był on trzeźwy.

Można by mnożyć tego typu przypadki, jednak dopóki społeczeństwo będzie tolerować jeżdżących po kielichu, takie doraźne policyjne akcje niewiele zmienią, wszyscy natomiast nadal będziemy odczuwać tragiczne skutki ułańskiej fantazji tych "wysokoprocentowych" kierowców.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Panie Antoni trochę pan przesadził z tymi pomysłami. Dożywocie ale po recydywie w jeździe po pijanemu. Jeśli mój kierowca moim samochodem jadąc się nachla to mi pan chce samochód zabrać ? To ja mam z nim jechać w trasę żeby mu pieluchę zmieniać.Pijany kierowca PKS to pan zabiera autobus wiozący dzieci do szkoły? Jeśli z kolei zabierze pan samochód rodzinie która i tak ma ciężko a teraz ma mieć jeszcze ciężej tylko dlatego że pan wprowadził by bardzo medialny przepis. Kara ma dotykać pijącego a nie jego rodzinę czy też pracodawcę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gdyby Policja wyeliminowała pijanych kierowców to może ta drogówka byłaby niepotrzebna? Wniosek karać, trochę nagłaśniać ale nie do końca, by nie stracić najlepszej roboty w Policji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kliknąwszy gwiazdkę wyraziłem swoją opinie o tekście i szacunek dla pracy autora

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardziej niż wymiar kary odstrasza jej nieuchronność. Postawiłbym na prewencję, nie surowsze karanie. I nie chodzi tu o to, aby na każdym rogu stał policjant z alkomatem, lecz o przeciwdziałanie cichemu, społecznemu przyzwoleniu na prowadzenie po pijanemu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 29.03.2010 18:52

Heniu, mała korekta w prawie i problem pijanych kierowców na drogach mamy rozwiązany. Statystyki wykazują 30 - 70 procent ze wskazaniem na 30, gdzie sprawcami wypadków byli kierowcy pijani. Każda jazda pojazdem powyżej 0,9 promila z tendencjami wzrastania - dożywotnie pozbawienie prawa jazdy. Jazda bez uprawnień, przepadek pojazdu bez względu na to, kto jest jego właścicielem. Chyba, że pojazd został ukradziony a to już inny paragraf. Tylko bezwzględna i twarda ręka jest w stanie nad tym szerzącym się zjawiskiem zapanować. Za poruszenie naprawdę ważkiego problemu 5*:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Robercie, sam byłem funkcjonariuszem. Niestety trudno mi zachować obiektywizm w tych sprawach, z powodu swoistego "zboczenia zawodowego".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Temat ważny społecznie, choć oklepany. Szkoda,że autor ograniczył się do Internetu, zamiast wyjść i porozmawiać z funkcjonariuszami czy kierowcami. Żywa wypowiedż dodaje artykułowi dynamizmu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jazda po pijanemu to już nie jest plaga społeczna. To już jest tragedia narodowa, narodowy dramat, w którym trup ściele się gęsto i najgorsze jest to, że na tę epidemię nie ma siły.
Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.