Facebook Google+ Twitter

Pijani kierowcy będą surowiej karani

W piątek przyjęto zmiany, według których nietrzeźwi, powodujący wypadek z uszczerbkiem na zdrowiu poszkodowanego, mogą być na zawsze pozbawieni prawa jazdy.

Jeżeli sąd zdecyduje się odstąpić od kary pozbawienia oskarżonego prawa jazdy, będzie zobowiązany do uzasadnienia swojej decyzji. Oprócz tego nowe prawo mówi, że jeśli pijany będzie prowadził pojazd, będąc karanym już wcześniej, może grozić mu nawet od 3 miesięcy. do aż 5 lat więzienia.

Ponadto ma powstać Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej. Pieniądze z niego będą przeznaczane na rzecz pomocy ofiarom wypadków, powodowanych przez nietrzeźwych kierowców. Utworzona zostanie sieć pomocy poszkodowanym, tworzona przez organizacje pozarządowe. Ofiary przestępstw będą mogły uzyskać pomoc prawną, psychologiczną, bądź socjalną. Co ważniejsze - powołana zostanie instytucja "opiekuna ofiary", czyli wolontariusza, który będzie zobowiązany pomagać poszkodowanemu.

Dotychczas pieniądze z nawiązek przeznaczane były wyłącznie na cele bezpośrednio związane z ochroną zdrowia poszkodowanego, ochroną środowiska, oraz udzielaniem pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach i ochroną dobra naruszonego przestępstwem. Fundusz zasilany ma być ze wspomnianych wcześniej nawiązek oraz świadczeń pieniężnych, potrąceń w wysokości 20 procent. Ponadto wspomagany jest przez pieniądze ze zbiórek, spadków, zapisów i darowizn, dotacji, a także wynagrodzenia za pracę skazanych.

W piątek znowelizowano Kodeks karny, Kodeks karny wykonawczy oraz Prawo ochrony środowiska. Za wprowadzeniem zmian głosowało 432 posłów, z czego żaden nie wstrzymał się od głosu, ani nie był przeciw.

Źródło: http://www.tvn24.pl/

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.