Facebook Google+ Twitter

Pijani rowerzyści nie będą szli do więzienia

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy, zgodnie z którą osoby prowadzące rower pod wpływem alkoholu, nie będą odpowiadały za przestępstwo, lecz wykroczenie.

 / Fot. MongeNajeraOd 1 lipca 2015 roku, kiedy ustawa w zasadniczej części wejdzie w życie, jazda na rowerze pod wpływem alkoholu będzie traktowana jak wykroczenie, a nie przestępstwo. Jak informuje dziennik.pl, pijanym rowerzystom będzie grozić do 30 dni aresztu lub grzywna w wysokości do 5 tys. zł.

W Polsce dopuszczalny limit stężenia alkoholu we krwi podczas prowadzenia pojazdu, wynosi 0,2 promila. Jechanie samochodem czy rowerem przy 0,2-0,5 promila jest traktowane jako wykroczenie, a powyżej 0,5 promila - przestępstwo.

Zmiany będą dotyczyć również nakładania zakazu jazdy. W przypadku jazdy na rowerze pod wpływem alkoholu nie będzie on automatyczny, lecz będzie zależał od decyzji sędziów.

Jak informuje wyborcza.pl, w 2011 roku wyroki za jazdę na rowerze po alkoholu usłyszało 51 tys. osób. Tylko w zeszłym roku do więzienia trafiło 4574 pijanych rowerzystów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Wydaje się, że jeszcze łatwiej będą mieli kierowcy samochodów spod "lepszej daty". Akta takich spraw zakładają się na pamiątkę po przedawnieniu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Często trafią, krótką drogą na cmentarz.....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.