Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

19343 miejsce

Pijesz, jedziesz - płać za leczenie swoje i poszkodowanych!

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2015-04-14 12:42

Wypadek pod wpływem alkoholu czy środka odurzającego - zapłacisz za leczenie swoje i poszkodowanych – takie założenia znalazły się w projekcie, którym zajmie się rząd.

Autorem projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej jest PSL.
Zaproponowane zmiany uprawniają wojewódzki oddział NFZ do wystąpienia z tak zwanym roszczeniem regresowym wobec kierowcy pod wpływem alkoholu lub środka odurzającego, który zostanie uznany za wyłącznego sprawcę wypadku drogowego. Roszczenie to ma dotyczyć pokrycia kosztów świadczeń zdrowotnych udzielonych sprawcy oraz ofiarom wypadku drogowego.
Ostatnio sejm i senat pochylili się nad zmianą prawodawstwa m.in. w zakresie karania pijanych kierowców. Kraje członkowskie Unii Europejskiej dostosowują kodyfikację do możliwości współczesnej technologii. Bowiem w dzisiejszych czasach, nie muszą już być odbierane uprawnienia za jazdę pod wpływem, aby wyeliminować pijaństwo za kółkiem.
-„Urządzenie blokady antyalkoholowej to urządzenie, które uniemożliwi swobodne przemieszczanie się pojazdem, jeżeli osoba poddawana próbie okaże się być pod wpływem alkoholu.” - mówi Bartłomiej Czernecki Dyrektor Zarządzający w Noidss Sp. z o.o. , zajmującej się rozwojem nowoczesnych technologii do codziennego zastosowania. Produkują min. samochodowe blokady antyalkoholowe, wprowadzają rozwiązania dla służby zdrowia, systemy ułatwiające życie osobom starszym i z niepełnosprawnościami.
- „W proponowanych zmianach kodyfikacji osoba, która dopuści się prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu w pewnych warunkach może nie zostać całkowicie wykluczona z ruchu drogowego tak, jak dzieje się to w tej chwili.” - tłumaczy Czernecki - „Taka osoba ma szanse na resocjalizację, a jednocześnie obywatel ma pewność, że może czuć się bezpiecznie. To takie warunkowe zawieszenia kary, znane w kodyfikacjach dotyczących innych wykroczeń.”

Zmiany w prawie skupiają się na kierowcach, którzy już raz zostali złapani na prowadzeniu pojazdu pod wpływem alkoholu. W obecnym systemie prawnym takim osobom na jakiś czas odbiera się uprawnienia. W sytuacji spowodowania wypadku pod wpływem alkoholu należy się liczyć z możliwością dożywotniego utracenia prawa jazdy. W popartej przez Sejm nowelizacji ustawy prawodawca zakłada, że kierowcy, którym z powodu prowadzenia „na podwójnym gazie” zostały odebrane uprawnienia, chcąc ubiegać się o zwrot utraconego dokumentu, będą musieli zainstalować blokadę antyalkoholową.
(Aneta Piasecka)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.