Facebook Google+ Twitter

PIKE, czyli Pieniądze, Ideologia, Koercja i Ego

„Są ludzie nieuleczalnie okaleczeni, których chciwość i próżność skaziła tak głęboko, że nie ma żadnego sposobu, aby się zbliżyć do ich chorej duszy i zjednać ją sobie. Takim ludziom współczuj, lecz ich omijaj” - pisał Sándor Márai.

 / Fot. Prószyński i S-kaTa chciwość i próżność, w połączeniu z wytrwałością i ambicją, może stworzyć człowieka gotowego na wszystko, człowieka bezwzględnego, którego sen o potędze musi spełnić się niezależnie od ceny. Nie ma wówczas mowy o przyjaźni, lojalności, wszelkie kontakty zawierane są wyłącznie na „tu i teraz”, a pod uprzejmymi słowami, uśmiechami, czai się egoistyczna potrzeba wykorzystywania wszystkich.
Jakim szefem jest taka osoba? Wymagającym – to pewne, ale i hojnym pod warunkiem, że współpraca przynosi korzyści, a trud oraz pieniądze włożone w przyciągnięcie pracownika do firmy i utrzymanie go, mają szanse się zwrócić i to w dwójnasób. Mike Ford, chłopak ze społecznych nizin, doszedł daleko tylko i wyłącznie dzięki ciężkiej pracy i codziennym wyrzeczeniom. Studia prawnicze na Harvardzie oraz dyplom z nauk politycznych w Kennedy School miały stać się jego przepustką do lepszego życia, do świata własnych domów, pięknych samochodów, wspaniałych kobiet i wielkich pieniędzy, do wszystkiego, czego nie dane mu było doświadczyć. Wychowany przez ojca – przestępcę, który większość życia spędził w więzieniu oraz pracującą na kilku etatach matkę, robił wszystko, aby oderwać się od tej szarości dnia codziennego. Motywację stanowił tez rosnący z dnia na dzień dług, zarówno za czesne w elitarnej szkole, jak i za leczenie chorej na raka matki.
Nic więc dziwnego, że kiedy profesor Davies, adwokat działający na własny rachunek pod szyldem prestiżowej firmy zajmującej się konsultingiem strategicznym, proponuje chłopakowi pracę, ten natychmiast wyraża zgodę. Tak zaczyna się powolny proces wikłania Forda w sieć wzajemnych powiązań, błędów i oskarżeń, który obnaża korupcję na szczytach władzy oraz mechanizmy rządzące światem polityki i biznesu. Książka „500 graczy” autorstwa Matthew Quirka, opublikowana nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka, to jeden z najlepszych thrillerów politycznych, jakie w ostatnim czasie czytałam. Śmiało można przyrównać autora do mistrza tego gatunku – Grishama, a nawet zastanawiać się, czy nie mamy tu zjawiska detronizacji. Trudno bowiem przejść obojętnie obok skomplikowanej intrygi, przy której afera „Watergate” to zaledwie wierzchołek góry lodowej, trudno też nie zaangażować się emocjonalnie, kiedy główny bohater ociera się o śmierć, ryzykując wszystko tylko po to, by poznać prawdę o swoim mocodawcy.
Przeprowadzka do Waszyngtonu, wysoka pensja, a wkrótce awans na starszego wspólnika w Davies Group – taka kariera przypomina niezwykły sen. Zajmująca się zleceniami rządowymi, lobbowaniem i szeroko pojętym doradztwem firma posiada jeszcze kilka innych usług w swojej ofercie. Szantaże, wymuszenia, szpiegostwo przemysłowe, a wszystko to pod przykrywką sieci kontaktów handlowych, drogich garniturów oraz zegarków wartych fortunę. Tu nie ma mowy o skrupułach, najmniejszy błąd jest surowo karany, a pojęcie dawania drugiej szansy nie istnieje. Nie wystarczy być dobry, trzeba być najlepszym. Hołdując tym zasadom Davies zdołał osiągnąć międzynarodowy sukces, budując potężną firmę i stając się szarą eminencją kraju.
W trakcie swojej kariery Davies, były agent CIA, popełnił tylko jeden błąd. Po latach, potknięcie to stanie się kartą przetargową dla Forda, choć mogłoby się wydawać, że jako początkujący prawnik, płotka w świecie rekinów, nie ma najmniejszych szans, by zagrozić pozycji Davies Group. Czy jednak rzeczywiście?
„500 graczy” to powieść od której nie można się oderwać, która odsłania przed nami kulisy świata biznesu i polityki, mechanizmy psychologiczne według których działamy oraz prawdziwe motywacje polityków. Niegdyś Remarque pisał, że „filarami ludzkiego społeczeństwa są: chciwość, strach i przekupność”. Książka Quirka wydaje się potwierdzać tę tezę, przynosząc nam kilka godzin spędzonych w napięciu i pragnieniu rozwikłania tej skomplikowanej historii, poznania powodów określonych decyzji oraz działań. Prosty język, niejednoznaczni bohaterowie oraz dylematy moralne, składają się tu na prawdziwą jakość książki, która stanowi dowód na to, że – z pewnymi wyjątkami potwierdzającymi regułę – skorumpować można każdego. Kwestią sporną jest wyłącznie cena …

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.