Facebook Google+ Twitter

Pikieta przed ambasadą Litwy

W sobotę o godz. 12 przed ambasadą Litwy w Warszawie odbędzie się pikieta przeciwko reformie oświaty uderzającej w polskie szkolnictwo na Wileńszczyźnie. Władze litewskie dyskryminują Polaków - mówi Aleksander Szycht z Memoriae Fidelis.

Obraz upamiętniający Unię w Krewie. / Fot. wikipedia.org - Brak pozwolenia na polską pisownię nazwisk w paszportach, zakaz dwujęzycznych napisów na urzędach, zakaz polskich odpowiedników nazw miejscowości na autobusach rejsowych oraz przede wszystkim reforma szkolnictwa, w wyniku której zredukowana zostanie liczba szkół polskich na Wileńszczyźnie - praktyki te stoją w sprzeczności ze standardami i prawami Unii Europejskiej. Chcemy zwrócić uwagę rządów Polski i Litwy na to, że takie zachowania nie są nam obojętne - mówi Aleksander Szycht, historyk, organizator pikiety, która odbędzie się 11 grudnia pod ambasadą Litwy przy Alejach Ujazdowskich 4 w Warszawie.

Pomimo ciągłych zapewnień o współpracy i obopólnym wsparciu, stosunki polsko-litewskie są określane jako najgorsze od kilkudziesięciu lat. Ostatnio największe kontrowersje wzbudza poprawka Ministerstwa Oświaty i Nauki Litwy do ustawy o szkolnictwie, mająca na celu zreformowanie szkół średnich. Zgodnie z nią uczniowie po ukończeniu progimnazjum, naukę będą kontynuowali w gimnazjach i szkołach zawodowych.

Proponowane zmiany oznaczają, że duża część szkół polskich na Wileńszczyźnie zostanie zlikwidowana, jako że nie będzie mogła wypełnić warunku dotyczącego odpowiedniej liczby uczniów. Odczują to przede wszystkim małe szkoły rejonowe, które zostają zamknięte. - Związek Polaków na Litwie będzie pikietować m.in. w tej sprawie 13 grudnia w Wilnie. Poprosił nas o wsparcie, więc nie możemy zawieść. Pokażemy, że los Polaków na Wileńszczyźnie nie jest nam obojetny - mówi Aleksander Szycht.

Patronat nad pikietą objęła Federacja Organizacji Kresowych. Ambasada Litwy w Warszawie odmówiła komentarza. Wiadomo tylko, że nikt z litewskich dyplomatów nie wyjdzie do pikietujących.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

(+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Traktujcie Polaków po ludzku. Wierzę w normalnych Litwinów. Cały naród nie może być wredny.

Komentarz został ukrytyrozwiń
werol
  • werol
  • 11.12.2010 07:12

Kolejne wielkie dokonanie Lecha Kaczyńskiego na arenie polityki międzynarodowej?

Komentarz został ukrytyrozwiń
ja77
  • ja77
  • 10.12.2010 22:42

Mieszkam na południu Polski ech szkoda, że na mam jak. Sercem jestem z wami!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Małgorzata Kamińska
  • Małgorzata Kamińska
  • 10.12.2010 16:23

BĘDĘ!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.