Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

19083 miejsce

Pikieta przed ambasadą. W Europie trzeba się drzeć?

W sobotę 11 grudnia pięćdziesiąt osób pikietowało przed ambasadą Litwy w Warszawie. "Wilno Warszawa - wspólna sprawa!" - skandowali.

 / Fot. Wiadomości24Jest godzina 12. Przed ambasadą Litwy gromadzą się ludzie. - A niech to, zrobią nam zdjęcia z tych okien i gdy będziemy chcieli przekroczyć granicę polsko-litewską, usłyszymy: „Tym Państwu dziękujemy!” - żartuje dziewczyna w brązowym płaszczu. Policjanci spisują hasła z transparentów - „Władze litewskie łamią prawa człowieka”, „Stop dyskryminacji Polaków na Litwie” i „Jednoczymy się z Polakami represjonowanymi na Litwie”. Zimno. W grupie kilkudziesięciu osób panuje wesoła atmosfera. Można odnieść wrażenie, że każdy rozmawia z każdym. - Pan z Wilna? Proszę podejść tutaj, musi Pan kogoś poznać... - O, jesteście studentami? W którym akademiku mieszkacie? - To Wy się nigdy jeszcze nie spotkaliście?
Pikieta pod Ambasadą Litwy w Warszawie. / Fot. Ewa Wołkanowska
Pikieta zorganizowana przez stowarzyszenie Memoriae Fidelis oraz Federację
Organizacji Kresowych była pierwszym tego typu wystąpieniem przeciwko polityce prowadzonej przez rząd Litwy. Politycy, działacze społeczni, studenci i absolwenci polskich uczelni, a także sympatycy Wileńszczyzny domagali się zaprzestania antypolskich działań na Litwie. - Dzisiaj Polacy na Wileńszczyźnie stanowią 20 proc. ludności, jeśli państwo litewskie będzie kontynuowało politykę lituanizacji, za 20 lat będzie ich zaledwie 1-2 proc. - mówił poseł PiS Artur Górski.

Żeby szkoła była polska


Iskrą zapalną do zebrania się pod ambasadą w Warszawie stała się przygotowywana przez Pikieta pod Ambasadą Litwy w Warszawie. / Fot. Ewa WołkanowskaMinisterstwo Oświaty i nauki Litwy ustawa o szkolnictwie, w wyniku której duża ilość szkół polskich na Wileńszczyźnie zostanie zlikwidowana, jako że nie będzie mogła sprostać wymogowi określającemu liczbę uczniów. - W szkołach polskich tworzone są litewskie klasy, wynaradawiane są też przedszkola – małe dzieciaki nie wiedzą jeszcze, co to znaczy być Polakiem. Nie mają świadomości, jakie znaczenie ma język i kultura - mówi Julia Borisenko. Jest studentką I roku europeistyki na Uniwersytecie Warszawskim. - Chciałam studiować w Polsce. W Wilnie zdarza się, że Polacy, którzy dostają się na studia bezpłatne, po pierwszej sesji specjalnie są zrzucani na płatne. Bałam się tego - wyznaje.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (19):

Sortuj komentarze:

Ciekawe jest jednak to, że polskie media na Wileńszczyźnie mówiły, ze pikietowało 1000 osób, a litewskie, że 500.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Polacy protestowali w Wilnie w obronie swoich szkół:

http://kurierwilenski.lt/2010/12/13/wiec-w-obronie-polskiej-oswiaty/
http://kurierwilenski.lt/2010/12/13/polacy-protestowali-w-obronie-swoich-szkol/

Komentarz został ukrytyrozwiń
aga
  • aga
  • 13.12.2010 10:52

Wielki patos,wielkie słowa,szczytne cele...a na końcu pusty śmiech.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W Europie trzeba się drzeć?

Trzeba walczyć o swoje! Zawsze. Nowolitwini, no przynajmniej większość nam nie pomoże. Sami musimy to zrobić.

Komentarz został ukrytyrozwiń

... przepraszam, mniejszość niemiecka "nie jest związana klauzulą zaporową 5% głosów w skali kraju, determinującą prawo do uczestniczenia w podziale mandatów w wyborach do Sejmu"...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pan Robert ma rację.
Przykładem nierównego traktowania mniejszości polskiej w Niemczech jest chociażby sprawa wyborów parlamentarnych. W Polsce mamy ok. 150 tys. Niemców, podczas gdy Polaków w "Reichu" jest wg. różnych statystyk od 400 tys. do nawet 2 mln. Nie posiadają oni nawet statusu mniejszości narodowej, ani gwarantowanej reprezentacji w Bundestagu. U nas natomiast 150-tysięczna mniejszość niemiecka wybiera aż dwóch posłów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wiadomość bardzo ważna bo wskazuje, że prócz kilku drobnych rządowych pomruków, coś drgnęło. Nareszcie. Po 20 latach tumiwisizmu w sprawach Polaków na Litwie i w Niemczech. Na razie na Litwie. Z Niemcami będzie gorzej, bo umowa podpisana przez Mazowieckiego (niektórzy przypominają, że wprowadził Krzyżaków na nasze ziemie :)) nie zawarowała równorzędnego traktowania Polaków w Niemczech tak jak Niemców w Polsce. Uważam, że powinno się doprowadzić do równych stosunków tak po Litewskiej jak i Niemieckiej stronie. Prawdą jest, że grabież polskich majątków na wileńszczyźnie przy cichej aprobacie władz Polski jest wybitnie wredne. To prawda, że duża wina leży po stronie rządów Polskich i być może wskazane byłoby by również rząd to odczuł. Bo co sadzi o tym Litwa - to słyszeliśmy nie raz. Od wieli lat to jedna UE, ale nasze władze uważają, że dla Polaków w Niemczech i na Litwie ta Unia jeszcze nie nastała.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A tak w ogóle, to niech pikietują nasz MSZ, albo senat, bo to te instytucje odpowiadają za sytuację Polaków zagranicą, ewentualnie mogą się przenieść pod pałac prezydencki, bo to prezydent Komorowski jest przyjacielem litewskiej pani prezydent, z którą na różne grunwaldzkie bitwy chadza.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie chodziło mi o sam happening, ale protest, bo trzeba się zdecydować - albo spędzamy czas w miłej atmosferze na happeningu, albo protestujemy przeciwko złemu traktowaniu Polaków w innym kraju (krajach). Happening to wydarzenie o charakterze artystycznym, a poza marnej jakości transparentami, artyzmu doszukać się tam nie mogłem.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Oskar
  • Oskar
  • 12.12.2010 02:18

Tomaszu jakoś nijak się z Tobą nie zgadzam. Przede wszystkim jak sama nazwa wskazuje happening ma być wesoły. Poza tym zapewniam Cię, że w Niemczech Polacy nie mają aż takich problemów jak na Litwie. Skala problemu jest całkiem inna, inna jest etymologia obu tych mniejszości. Polacy w znacznej mierze to emigracja do Niemiec, Polacy na Wileńszczyźnie to autochtoni, oni byli tam od zawsze.
Jeżeli uważasz, że Polacy w Niemczech są uciskani zorganizuj pikietę na pewno przyjdę razem z Tobą zaprotestować. Poza tym jeśli uważasz, że ruch happeningowy jest zły i nie jest dobrą drogą poczytaj o jego historii i znaczeniu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.