Facebook Google+ Twitter

Pikieta rolników w Suwałkach - 19.02 [Video]

Blokując krajową drogę nr. 8 rolnicy wyrazili swój sprzeciw wobec polityki rządu, który nie dba o interesy Polskich rolników, będąc biernym wobec kar za nadprodukcję mleka, nałożone embarga, nierówności w dopłatach do produkcji rolniczej.

Protest zaczął się u zbiegu ulic Wojska Polskiego i Utrata na wylocie z Suwałk w kierunku Augustowa - krajowa droga nr. 8. Całość zaczęła się o godzinie 10 i trwała do 14. Przybyło ponad 100 rolników i ustawiono 20 traktorów

Protestowali wobec nieopłacalności produkcji rolniczej - niskie ceny skupu produktów rolniczych, nierówności w dopłatach unijnych (Polski rolnik dostaje mniej niż zachodni), bierności rządu wobec nakładanych na Polskę embarg przez Rosję, kar za "nad"produkcję mleka. Natomiast okoliczni rolnicy walczyli też o odszkodowania za szkody, które dziki wyrządziły w ich plantacjach a także rekompensaty za wywłaszczoną ziemię pod budowę obwodnicy Augustowa.

Protestujący nie chcieli utrudniać życia kierowcom, jednak musieli podjąć jakiekolwiek działania by zwrócić uwagę rządu na ich problemy - tak jak w innych rejonach Polski.

Policja sprawnie kierowała ruchem samochodów, wskazywała możliwe objazdy. Przepuszczane były tylko samochody specjalne i autobusy. Jeden z kierowców chciał siłą przejechać, lecz to mu się nie udało. Rolnicy otoczyli samochód, padły wyzwiska po obu stronach. Nie doszło jednak do rękoczynów a kierowca musiał ustąpić. Pozostali kierowcy niechętnie, acz cierpliwie wycofywali się i kierowali się na objazdy protestu. Ich opinie były różne. Jedni wyrażali swoją aprobatę uniesionym kciukiem w górę, inni dopuszczali się wyzwisk, lecz były to sytuacje sporadyczne i wszystko odbyło się pokojowo.

Do protestujących dołączyli też przedstawiciele Suwalskiej Młodzieży Wszechpolskiej.

Jeżeli pikieta nie odniesie skutku, zostaną podjęte kolejne działania i blokady na większą skalę.

Oprócz rolników z Suwałk i okolic, druga pikieta odbyła się w Szypliszkach na drodze nr 651 w kierunku Gołdapi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.