Facebook Google+ Twitter

Pikiety na Manhattanie. Za i przeciw meczetowi

Debata wokół budowy meczetu w pobliżu miejsca zamachów z 11 września w Nowym Jorku wywołuje coraz większe emocje. W niedzielę na Manhattanie, mimo padającego deszczu, pikietowali przeciwnicy i zwolennicy pomysłu.

Protest przy Ground Zero / Fot. daily nees/screenPropozycja budowy ośrodka islamskiego w sąsiedztwie "Punktu Zero" (Ground Zero) wywołała falę protestów i ostre podziały wśród amerykańskiej opinii publicznej. Rodziny ofiar zamachów rozpoczęły energiczną kampanię protestów oświadczając, że jest to zdrada pamięci ich bliskich. "Prosimy tylko, aby meczet nie był budowany w tym miejscu, gdzie jest nasz cmentarz" - wołają.

Uczestnicy konkurencyjnych demonstracji skandowali hasła, wymachiwali flagami i śpiewali patriotyczne pieśni. Dla zwolenników budowy byłoby to "zwycięstwo nad terroryzmem". Namawiali oponentów, aby byli przeciwni obecności USA w Iraku i Afganistanie, a nie budowy miejsca kultu religijnego dla mieszkańców Nowego Jorku.

Setki przeciwników meczetu krzyczały natomiast: "Nigdy nie zapomnimy", 'Tak' dla wolności, 'nie' dla terroryzmu" itp. Można było usłyszec również rozlegajacą się "Born in the USA" Bruce'a Springsteen'a. Dysponowali transparentami, na których widniały zdjęcia ofiar ataków terrorystycznych.

Obama popiera pomysł


Pomysł postawienia muzułmańskiej świątyni w miejscu, gdzie zginęło prawie 3 tys. Amerykanów poparł wcześniej prezydent Barack Obama przypominając treśc Pierwszego Uzupełnienia do Konstytucji USA, które gwarantuje wolność religii.

"To bardzo krzywdzi rodziny ofiar" - twierdzi emerytowany strażak Tim Brown, który uciekł z zawalających się wież WTC. "Tu nie chodzi o wolnośc religijną" - dodaje.

Stanowisko Obamy przyczyniło się do wygłaszania ostrej krytyki przez opozycję republikańską. Łączy się również z ostatnimi doniesieniami, jakoby prezydent USA był muzułmaniniem.

Projekt zagospodarowania przestrzeni nieopodal wrześniowych ataków zakłada budowę 13-piętrowego kompleksu, w którym znaleźć by się miała sala audytoryjna, basen, pomieszczenia konferencyjne i miejsce do modlitwy. Projekt architektoniczny nie zakłada budowy minaretu.

Więcej na dailynews.com

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Mamut
  • Mamut
  • 02.02.2011 18:47

Jestem ZDECYDOWANIE przeciw meczetom w krajach nie-muzułmanskich. Muzułmanie u siebie tępią wszystkie inne religie i na pewno nie pozwolą zbudować nowego kościoła. Dlaczego Europejczycy czy Amerykanie mają być "dobrymi wujkami" dla tych, którzy u siebie nie tolerują identycznych, ale lustrzanych sytuacji? Jeśli będziemy stosowali taki fałszywy humanitaryzm, to wkrótce muzułmanie wejdą nam na głowę. Wszędzie, gdzie się daje muzułmanom prawa - oni usiłują wprowadzić dla innych ZAKAZY.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.