Facebook Google+ Twitter

Piknik lotniczy w Góraszce

Po raz 14. odbył się w Góraszce piknik lotniczy. Jak zawsze, zorganizowała go fundacja "Polskie Orły". Na niebie nad Góraszką pojawiło się wiele samolotów, w tym po raz pierwszy od 50 lat - Jakowlew Jak-3U.

Zastąpił on Supermarine Spitfire, który uległ awarii i nie doleciał do Polski. Organizatorowi udało się w tym roku dogadać z dowództwem eskadry w Mińsku Mazowieckim, czego efektem był kilkuminutowy pokaz akrobacji w wykonaniu MiGa-29 Fulcrum. Po zeszłorocznym występie, który ograniczył się do przelotu na dopalaczach nad lotniskiem, był to rzeczywiście ukłon w stronę publiczności.

Z wyjątkowych atrakcji należy wymienić także obecność jedynego w Europie śmigłowca - jednosilnikowej wersji Bell TAH-1F Cobra, należącego do drużyny Red Bull. W 1999 roku, właśnie na pokazach w Góraszce, gościła dwusilnikowa wersja AH-1W Super Cobra w barwach amerykańskiej Piechoty Morskiej.

Jak-3U / Fot. Mirek JanczewskiNiewątpliwą atrakcją, ja zresztą w latach ubiegłych, był wystąp Jurgisa Kairysa za sterami Su-31. Samolot ten, rozwinięcie modelu Su-26, powstał pod okiem tego wybitnego pilota. Zbudowana w większości z tworzyw sztucznych maszyna napędzana silnikiem o mocy 400 KM, jest w stanie wytrzymać niewyobrażalne dla człowieka przeciążenie 22,5g. Jurgis Kairys, wielokrotny mistrz w akrobacji samolotowej, sam wymyślił kilka skomplikowanych manewrów i jako pierwszy podjął ryzyko odwróconego przelotu pod mostami w Kownie w 2000 roku.

Trzy lata później odniósł zwycięstwo w pierwszym wyścigu Red Bull Air Race, a w 2005 roku na światowych zawodach FAI Grand Prix został najwyżej sklasyfikowanym pilotem na przestrzeni ostatnich 10 lat. Nie sposób wymienić wszystkich samolotów, które wzięły udział w pokazach. Były to m.in. PZL M28 Skytruck, Extra-300L, Boeing Stearman PT-17 Kaydet, DH-82 Tiger Moth, Zlin 242,Piper L-4 Cub, RWD-5R, PZL-104MF Wilga 2000.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 11.06.2009 20:10

Dobry artykuł i zdjęcia nie przepalone z imprezy można zobaczyć.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 10.06.2009 01:26

Brawo Mirek, świetny debiut!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.