Facebook Google+ Twitter

Piknik Naukowy w Warszawie

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-06-14 08:33

Od 11 Rynek Nowego Miasta i Podzamcze w Warszawie zamienią się w wielkie pole eksperymentów i pokazów naukowych. Wszystko za sprawą Pikniku Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik.


Piknik odbywa się po już po raz 12.. Po raz pierwszy jednak do organizacji imprezy dołączyło Centrum Nauki Kopernik.

Piknik będzie okazją do zobaczenia ponad tysiąca eksperymentów i naukowych pokazów z 19 krajów, między innymi z Chin, Meksyku, Czech, Danii, Libanu, Włoch czy Węgier. Gościem specjalnym będzie Finlandia. W sumie zaprezentuje się ponad 200 instytucji.

Podział na sektory tematyczne ułatwi szybką lokalizację najbardziej interesujących prezentacji. Obok Miasteczka Kosmicznego, Miasteczka Politechniki, Wioski Europejskiej i Wioski Archeologicznej, po raz pierwszy powstanie Miasteczko LHC, związane z fizyką jądrową i centrum badawczym CERN w Szwajcarii.

Na pikniku będzie można także dowiedzieć się dlaczego krowy nie latają, co mają do powiedzenia ptaki, zobaczyć nieplamiące materiały, samochłodzące ubrania, szklane róże, fontannę azotową, czytanie "do góry nogami", stepowanie na balonie, grom z jasnego nieba czy poznać sekretne życie pająków.

Piknik będzie okazją do zobaczenia nauki w każdej postaci. Od pokazów, gdzie można wywołać własne trzęsienie ziemi, poznać przepis na kometę, złapać niewidzialną cząstkę, po budowę silnika elektrycznego i oglądanie własnego DNA. Będzie także piłka nożna z nietypowo umiejscowionym środkiem ciężkości. Skutkiem tego porusza się ona dość nieprzewidywalnie. Uczestnicy pikniku rozegrają nią mecz.

Pokazy uświetnią zaproszeni goście. A wśród nich znajdą się takie gwiazdy prezentacji naukowych, jak Bob Friedhoffer (czyt. fridhofer) ze Stanów Zjednoczonych czy Heko z Finlandii.

Przewodniczący Rady Programowej pikniku, profesor Łukasz Turski podkreśla, ze każdy znajdzie coś, co go zainteresuje. Zarówno stali bywalcy imprezy, jak i osoby odwiedzające piknik po raz pierwszy. Profesor dodaje, że nauka to normalne życie. Jest w nim wszechobecna.

Temat przewodni tegorocznego pikniku brzmi "Poznaj język nauki". Organizatorzy będą starali się przekonać odwiedzających imprezę, że zgłębianie tajników nauki może być łatwe i przyjemne.

Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Pikniku Robert Firmhofer zaznacza, że impreza jest dedykowana do tych, których nauka interesuje, ale i do tych, którzy mają o niej najgorsze zdanie. Piknik może pomóc zmienić ich odczucia.

Przekonać się o tym będą mogli wszyscy, którzy w godzinach między 11 a 20 zawitają na Rynek Nowego Miasta i Podzamcze w Warszawie. Wstęp na imprezę jest bezpłatny.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.