Facebook Google+ Twitter

Pilar Rahola powtarza, że Polska jest winna Holocaustu

Dziennikarka "El Pais" potwierdziła wszystkie tezy swojego artykułu z 19 marca - napisał "Dziennik". Ta sprawa ma już międzypaństwowy wydźwięk. Niezależnie od naszych poglądów powinniśmy wspólnie dać świadectwo większej odpowiedzialności za słowa!

Jedyne, o co wypada w tej sytuacji apelować, to spokój! Już minęło pierwsze oburzenie. Na blogu Pilar Raholi znajduje się obecnie 150 wpisów, głównie Polaków. Ogromna większość z nich to wyważone głosy apelujące o trzymanie się podstawowych faktów historycznych i odsyłające autorkę do lektur, Wikipedii. Rzadko jest wysyłana do diabła, a jeszcze rzadziej padają wyzwiska. Tak trzymać! Pokażmy, że jesteśmy bardziej opanowani i lepiej wykształceni!

Jestem dumny ze wszystkich, którzy komentują artykuł na blogu autorki i piszą tam lub na własnych blogach o tym, jak piramidalną bzdurę wymyśliła hiszpańska publicystka. To jest ważny moment dla budowania naszej wspólnej świadomości, kiedy w obliczu ataku z zupełnie niespodziewanej strony, w sytuacji kiedy padają zwykłe oszczerstwa, równe w swej szkodliwości i zafałszowaniu propagandzie niemieckiej w czasie II wojny światowej, zapominamy o podziałach i różnicach w ocenie najnowszej historii Polski. Bo kłócimy się na naszym podwórku o takie sprawy, którymi powinni właściwie zajmować się historycy, tymczasem na Zachodzie zieje czarna pustka opatrzona hasłem "historia Polski"!

Pojawia się cała masa pytań. Co robią polscy historycy? Czemu nie jeżdżą, tak jak Czesi, na wszystkie możliwe konferencje naukowe i nie przekazują tam wiedzy o okupacji niemieckiej i Powstaniu Warszawskim? Czemu najmocniej przemawia w naszym imieniu pewien sympatyczny Anglik? Dlaczego polska kinematografia nie potrafi się zdobyć na zrealizowanie porządnego filmu o Polakach podczas wojny, który byłby zrozumiały dla zagranicznego odbiorcy? Kiedy doczekamy się reklamy naszych sukcesów, a nie tylko martyrologii? Najwyraźniej potrzeba dramatycznie takich głosów, słyszanych na świecie!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (15):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 03.04.2007 13:56

Pawle, bzdury piszesz.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ale człowieku, wpadasz w przesadę: nie mieli możliwości technicznych. Co, jakby mieli, to by eksterminowali? Szkoda gadać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie mam zamiaru wywoływać wzburzenia, czy ranić. Przedstawiam swój punkt widzenia, który jak widać niekoniecznie jest rozumiany. NIe stawiam na równi Polaków i Niemców, [nota bene to jest to o czym mówiłem, czyli święte oburzenie, że jak tak można pisać] Twierdze, że Polacy zabijali Żydów i to całkiem dobrze sobie z tym radzili. Owszem nie mieli takiego tempa jak Hitler, ale i możliwości techniczne były inne

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pawle, wiem, ale nie będę cytowała dokumentów. I zamiast wywołać oburzenie możesz zranić, ale to, jak widać, nie jest dla Ciebie ważne. Wydaje mi się, że stawianie Polaków i Niemców na równi w tym kontekście to co najmniej nietakt.
Śmiałe patrzenie - tak, przecież po to mamy dialog z Żydami, który sam w sobie jest wyzwaniem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ale nie musicie mnie uczyć historii. Znam ją, dość dobrze. Powiedziałem, że Polacy mają dziwną tendencję do zapominania własnych przewinień.
Sosna, a skąd wiesz? Mówię ogólnie o Polakach. Ja wiem, że najlepiej powiedzieć moi przodkowie nie robili tego. Równie dobrze, Niemcy mogą powiedzieć to nie moi przodkowie zabijali Żydów. Co się wtedy stanie? Polacy wpadną w święte oburzenie, że Oni nie mają prawa tak mówić itd, itp. Ot taka mała hipokryzja. Zaznaczam również, że moje komentarze, nie tyle odnoszą się do samego artykułu, tylko cały czas do wypowiedzi Raholi. A zgadzam się z autorem jeśli chodzi o końcową część artykułu. Za dużo w nas martyrologii, rozpamiętywania dawnych ran, za mało śmiałego patrzenia w przyszłość. Niestety nie jest to nowa sytuacja.

Komentarz został ukrytyrozwiń

I jeszcze tu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Generalny_Plan_Wschodni

Komentarz został ukrytyrozwiń

Emenefix mówi o Sowietach. Pawle, przeczytaj najpierw to hasło http://pl.wikipedia.org/wiki/Endl%C3%B6sung, a potem mów o wzorcach, ok?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pawle, "sprawnie szło nam wyrzynanie Żydów" - znaczy komu? Moim przodkom akurat nie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

+

http://mementomori.salon24.pl/8949,index.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

To w Polsce była kiedyś prawdziwa komuna? Co do Żydów. No nie ma się co czarować, że Hitler miał skąd czerpać wzorce, vide pogromy Żydów podczas "rewolty husyckiej". Czy właściwie podczas każdej sytuacji militarnej, która w jakiś sposób dotykała Polaków. Bardzo sprawnie, szło nam wyżynanie Żydów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.