Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8270 miejsce

Piławit itrowy: nowy minerał odkryty przez profesora Adama Pieczka

Piławit jest dwumilimetrowym ziarenkiem, wcześniej nieznanym nauce. Minerał odkrył profesor Adam Pieczka z Akademii Górniczo - Hutniczej w Krakowie.

 / Fot. By Alchemist-hp (talk) (www.pse-mendelejew.de) (Own work) [FAL], via Wikimedia CommonsPieczka prowadził poszukiwania na Dolnym Śląsku, koło Dierżoniowa w kopalni Piław Górna, która należy do Dolnośląskich Surowców Skalnych.

W badaniach brali udział również badacze z Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Śląskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego, a także badacze z University of Manitoba w Kanadzie.

Minerał znajdował się w skale o nazwie pegmatyt i ulokowany był na głębokości kilkudziesięciu metrów. Jak wykazały badania - zawiera rzadki metal o nazwie "itr".

Itr to srebrzystoszary, stosunkowo stabilny na powietrzu metal. Jego własności chemiczne przypominają magnez. Jest łatwopalny, ale nie ulega samorzutnej reakcji z tlenem.

Jak podkreśla profesor Pieczka w rozmowie z polskim radiem, badania przeprowadzane były etapami: "w momencie, kiedy mamy tę substancję rozpoznaną chemicznie, to staramy się jeszcze ją rozpoznać strukturalnie".

Próbka piławitu została przekazana do Muzeum Mineralogicznego Uniwersytetu Wrocławskiego im. Kazimierza Maślankiewicza, a specjalną publikację na ten temat ma zamieścić pismo "Mineralogical Magazine".

źródło: Polskie radio.

Zobacz także:

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.