Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12880 miejsce

Pilecki - film o polskim bohaterze

Długo oczekiwany film o dobrowolnym więźniu Auschwitz, powstańcu warszawskim, niezwykłym Polaku - wreszcie doczekał się realizacji.

 / Fot. -Na ekrany kin w całym kraju wchodzi film "Pilecki" w reżyserii Mirosława Krzyszkowskiego.
Postać człowieka, który uznawany jest za jednego z sześciu największych bohaterów świata doczekała się wreszcie filmowej realizacji. Jak mówią twórcy filmu, starali się pokazać Pileckiego jako współczesny wzorzec dla nas, dla Polaków, którym pojęcia "Ojczyzna", "patriotyzm", "odwaga", "poświęcenie dla innych" nie są obce.
Ale nie tylko to.
Pilecki pokazany jest również jako społecznik, oddziałujący swoim pozytywizmem i ciężką pracą na swoje lokalne środowisko (czasy przedwojenne). To stare, ziemiańskie pokolenie, realizujące najpełniej "pracę u podstaw" i ideały Żeromskiego. Tak więc Rotmistrz (od niedawna pułkownik) pokazany jest jako fascynująca osobowość, harmonijnie łącząca cechy pozytywistyczne i romantyczne.
Film powstał z datków społeczeństwa i dzięki zaangażowaniu wielu osób. Piszę "osób", bo żadna z instytucji działających w Polsce nie zainteresowała się datkiem 100 zł na konto fundacji (Memento Auschwitz) realizującej film. Kwoty po 100 zł wpłaciło 6 (słownie : sześciu) posłów. Z 2800 samorządowców, starostów, wojewodów i burmistrzów przelało pieniądze kilkunastu urzędników. Do wszystkich nich twórcy filmu wysłali wcześniej listy z prośba o wsparcie mającego powstać obrazu.

Kadr z filmu Człowiek, który za swoje bohaterstwo i oddanie Ojczyźnie zastał zakatowany i skazany na śmierć przez UB-ckich oprawców, jak mówi reżyser filmu: "w Ameryce doczekałby się już kilkudziesięciu filmów", u nas - przez lata celowo przemilczany.
Warto przy okazji zadać pytanie (retoryczne), jakimi kryteriami kieruje sie obecna władza przy wydawaniu pieniędzy na tzw "eventy kulturalne" - przykładowo 5,8 mln zł na koncert Madonny na Stadionie Narodowym (1.08.2012), lub finansując filmy ("Pokłosie" - również za milionowe kwoty - Instytut Sztuki Filmowej) o antypolskiej wymowie .

Film "Pilecki" kosztował 250.000 zł i został całkowicie zrealizowany ze składek społecznych.

Historia jednego rotmistrza
Oprawcy rotmistrza Pileckiego
Wejście do piekła


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

1. Wiesław Adamik: tekst pisany był przed premierą filmu - miał poinformować o jego powstaniu i wejściu na ekrany. Trudno zatem mi było pisać cokolwiek o roli Marcina Kwaśnego, skoro jeszcze nie obejrzałem filmu. Proszę zatem zwrócić uwagę na datę powstania artykułu, zanim pan skrytykuje jego treść. 2. Robert Kamiński : nie przesadzałbym z wnioskiem : "duża kasa - lepszy film" (mała kasa-gorszy) . Jest cała masa gniotów za olbrzymie pieniądze i sporo świetnych obrazów niskobudżetowych. Czy widział Pan już film, żeby twierdzić z pewnością że nie jest porywający ? 3. Z wypowiedzi reżysera wiem, że celowo zrezygnowano z niektórych wątków (np pokazania jego oprawców), zatem wciąż czekamy na pełny film (może kilkuczęściowy?) o naszym narodowym bohaterze. 4. Apelowałbym o umiar w ocenie filmu, bo jest to pierwszy duży obraz powstały całkowicie społecznie i pewne potknięcia są nieuniknione. jednak najważniejsza jest wymowa filmu i fakt, że pomimo wielu trudności i przeszkód wreszcie powstał. Reszta to naprawdę drobiazgi. Jeżeli nie jest doskonały, czekajmy na lepsze, ale cieszmy się, że wreszcie mamy do czynienia z precedensem w zalewie komercyjnej i coraz gorszej jakości sieczki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

film o Kuklińskim też go ubrązowił , a szkoda, bo pokazanie słabości bohatera bardzo go przybliża widzowi, czyni wiarygodnym, ludzkim, bliższym

Komentarz został ukrytyrozwiń

Lumpen elity na film o Pileckim dostają konwulsji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Film o ważnej postaci historycznej nie dostaje dotacji z budżetu, za to serial o Ukrainkach i owszem. Taka ta polska kultura

Komentarz został ukrytyrozwiń

Aby nakręcić dobry, porywający film potrzebna jest kasa. W tym wypadku film powstał ze składek internautów. Zainteresowanie filmem o Pileckim przez instytucje było niewielkie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zazwyczaj bronię polskiego kina jak lew. Ale w tym przypadku wyszło trochę koturnowo i bardzo tendencyjnie... jak na obrazach Grottgera. Opowieść o Pileckim w tym wydaniu niestety nie porywa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chętnie zobaczę ten kolejny projekt o Pileckim głównie po to aby porównac jak kolejny juz aktor polski zmierzy się z legendarną postacia Rotmistrza. Mam swojego faworyta - aktor Marek Probosz stworzył dekadę temu bardzo wstrząsająca kreację w roli tej postaci. Niestety powyższy tekst nawet nie wymienia nazwiska odtwórcy Pileckiego, czyżby to byla rola bez znaczenia?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mam nadzieję film obejrzeć już za kilka dni.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Barbaro, a ja myślę, że od deklaracji i identyfikacji ważniejsze jest zachowanie. Każdy sam w swoim sumieniu powinien wiedzieć, czy zachowuje się jak Polak, czy tez jest antypolski i niszczy swój kraj i bohaterów. Myślę, że Różański, czy Łapiński nie mieli żadnych skrupułów, żeby wykonywać polecenia swoich mocodawców, pomimo, że doskonale wiedzieli co robią. Polskość to raczej stan ducha, niż wpis w dowodzie osobistym.

Komentarz został ukrytyrozwiń

no, tak, tylko...mamy pewien problem, albowiem te osoby, mimo kropli żydowskiej krwi były Polakami. Tak się sami identyfikowali. Nie z narodowością ani rasą żydowską lecz z polską kulturą i polską ojczyzną. I tu mamy problem....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.