Facebook Google+ Twitter

Piłeś i zrobiłeś sobie krzywdę? Dostaniesz fakturę za leczenie

Niektóre szpitale od niedawna praktykują wystawianie faktury pacjentom, którzy zgłosili się po pomoc „po kielichu”. Rekordzistą jest mężczyzna, który pijany w sztok spadł z drabiny i uszkodził sobie nogę. Za udzieloną mu pomoc musi zapłacić 14 tys. złotych.

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. PAPZłamałeś rękę będąc pod wpływem alkoholu? Za darmo nikt cię nie wyleczy. Zgodnie z ustawą o ZOZ-ach za udzielenie pomocy pijanej osobie publiczny zakład opieki zdrowotnej wystawi poszkodowanemu fakturę.

Choć ustawa ta została wprowadzona cztery lata temu, do tej pory szpitale rzadko korzystały z tego przywileju. Wszystko zależy od lekarza dyżurnego. Jeśli on uzna, że pacjent jest w stanie nietrzeźwym i przyczyną kontuzji był alkohol, ma prawo skierować go na badania krwi. Po wynikach poszkodowany informowany jest, że za udzieloną mu pomoc będzie musiał zapłacić.

Niektóre szpitale, m.in. w Grudziądzu, od niedawna praktykują wystawianie faktury pacjentom „po kielichu”. Kwitek za leczenie otrzymało tam już kilkadziesiąt osób. Rekordzistą jest mężczyzna, który pijany w sztok spadł z drabiny i uszkodził sobie nogę. Za udzieloną mu pomoc musi zapłacić 14 tys. złotych. Ułatwieniem ma być to, że kwotę za leczenie można rozłożyć na raty. Jeśli jednak nie ureguluje się faktury, sprawa trafia do sądu, a później do akcji wkracza komornik.

Przeciwników tej ustawy jest wielu. Pacjenci twierdzą, że łamane są ich prawa, ponieważ płacone przez nich składki zdrowotne dają im przywilej leczenia 24 godziny na dobę, bez względu czy jest się pod wpływem alkoholu, czy nie. Lekarze z kolei maja dość „zabawy” z pijanymi osobami. Kosztowne jest udzielenie im pomocy, dlatego według nich opłaty są konieczne.

Więcej na ten temat:
rynekzdrowia.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Czy w ubezpieczeniu jest taki punkt bo nawet nie wiem ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.