Facebook Google+ Twitter

Piłeś – nie jedź! Włącz myślenie!

Wczoraj ruszyła kolejna już kampania z serii: “Piłeś – nie jedź! Włącz myślenie!”. Ta świąteczna akcja, tak jak poprzednie jej edycje, ma na celu propagowanie bezpiecznej i trzeźwej jazdy na polskich na drogach.

Plakat promujący kampanię / Fot. http://www.pilesniejedz.pl/images/kampania_swiateczna_pilesniejedz.jpgWedług policyjnych statystyk, okres przedświąteczny i noworoczny jest szczególnie niebezpiecznym czasem na polskich drogach. Odnotowuje się wtedy zwiększoną liczbę wypadków powodowanych zazwyczaj przez nietrzeźwych kierowców. W ubiegłym roku byli oni sprawcami 3420 wypadków, w których zginęło 409 osób, a 4928 zostało rannych.

Sprawcami wypadków są też coraz częściej młodzi ludzie, którzy siadają za kierownicą pod wpływem alkoholu. Okazuje się, że takie zachowania sa bardzo często wynikają z presji otoczenia. Młody człowiek decydujący się na nie picie podczas uroczystości czy imprezy ponieważ ma zamiar prowadzić, bywa wyśmiewany. Eskalacja tego zjawiska następuje w okresie świątecznym i przedświątecznym, kiedy młodzi ludzie świętują i nie myślą o odpowiedzialności i o konsekwencjach. Wyniki badań Ministerstwa Infrastruktury i Krajowej Rady Bezpieczeństwa Drogowego wskazują, że co trzeci młody kierowca uważa, że może prowdzić samochód po spożyciu niewielkiej ilości alkoholu. Jak wiadomo, takie myślenie jest bardzo zgubne. Alkohol zaburza koncentrację uwagi i wydłuża czas reakcji na bodźce, ogranicza pole widzenia, co może mieć tragiczne skutki. Jazda pod wpływem alkoholu nawet bocznymi i nieuczęszczanymi drogami jest bardzo niebezpieczna. Grozi nam śmierć własna, śmierć współpasażerów lub innych osób, kalectwo, odebranie prawa jazdy oraz liczne konsekwencje natury prawnej.

Stan po użyciu alkoholu

W naszym kraju dopuszczalną ilością alkoholu we krwi jest 0,2 promila. Ilość alkoholu we krwi od 0,2 do 0,5 promila (0,1-0,25 mg w 1 dm sześć. wydychanego powietrza) podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych to wykroczenie, za które grozi zakaz prowadzenia tych pojazdów do 3 lat oraz grzywna.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

W tym roku w sylwestra było mniej wypadków niż w każdy inny dzień roku (słyszałam w radiu), więc może komuś to pomogło... A jeśli pomogło choć jednej osobie to uważam, że sprawa jest warta świeczki!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tylko, że takie kampanie propagowane są od lat X i jakoś bez rezultatu.
Proste zadanie z rachunku prawdopodobieństwa:
Przejechawszy w życiu ok. 100 tys. km byłem zatrzymywany do rutynowej kontroli ogółem 4 razy. Co daje średnio jedno zatrzymanie na 25 tys. km. Jakie jest ryzyko "wpadki", jeżeli od miejsca imprezowania do domu mam powiedzmy 25 km?
A jeśli do tego jeszcze znam drogę i wiem, że tam, którędy zamierzam jechać, "nie stoją"?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Uwaga - u mnie po wejściu na stronę www.pilesniejedz.pl wyskoczył alert od antywirusa!

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ za informacje dotyczące problemu i propagowanie kampanii.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.