Facebook Google+ Twitter

Piłka nożna po chińsku

Chiński futbol to prawdziwy "tygrys" na kontynencie azjatyckim. Po umocnieniu się lig piłkarskich w Korei Południowej i Japonii, teraz przyszedł czas na "Kraj Środka".

Reprezentacja Chin w piłkę nożną przystąpiła do FIFA w 1931 roku. Natomiast w 1958 roku, za rządów Mao Zedonga, kraj wystąpił z organizacji. Od tego wydarzenia piłka nożna w Chinach zaczęła przeżywać ogromny kryzys. Do 1979 roku, czyli trzy lata po śmierci Mao, państwo znowu zostało wciągnięte w struktury FIFA. Przez ponad dwadzieścia lat reprezentacja narodowa nie uczestniczyła w eliminacjach do ważnych imprez piłkarskich (w tym mistrzostw świata).

Pierwszy sukces kadra odniosła już w 1984 roku, grając w finale pucharu Azji. Niestety, Chińczycy wówczas przegrali z Arabią Saudyjską. Jak do tej pory, reprezentacja zagrała na mistrzostwach świata zagrała tylko raz w 2002 roku.

Piłka nożna w Chinach cieszy się coraz większą popularnością. W miliardowym państwie istnieją liczne fan cluby drużyn europejskich (głównie angielskich, hiszpańskich, niemieckich). Jednak kibice nie zapominają o rodzimym futbolu. Nowoczesne stadiony przyciągają coraz większą widzownię, a to za sprawą rozgrywek ligowych.

Już w latach 80. XX w Kraju Środka funkcjonowała zorganizowana liga piłkarska. Niestety, cechowała się ona niskim poziomem i była reprezentowana przez państwowe, wojskowe i policyjne zespoły. Wówczas mało kto interesował się piłką w Chinach.

W 2004 roku założono Chinese Super League (CSL), czyli najwyższą ligę piłkarską w kraju. CSL kontynuowało tradycje poprzedniej ligi Jia-A League. W pierwszym sezonie wzięło udział 12 drużyn.

Mecze w chińskiej Ekstraklasie rozpoczynają się w lutym lub marcu, kończą w listopadzie bądź grudniu. Dwie najgorsze ekipy spadają do niższej ligi. Trzy najlepsze kluby i zdobywca Pucharu Chin kwalifikują się do Azjatyckiej Ligi Mistrzów. W obecnym sezonie występuje 16 klubów.

Chińska liga w przeciągu kilku lat stała się jedną z najmocniejszych w regionie. Dzięki "sprowadzeniu" z Europy trenerów i znanych piłkarzy poziom ligi ciągle zwyżkuje. Mimo że większość piłkarzy z zagranicy swoje najlepsze lata ma już dawno za sobą, to ich nazwiska działają jak magnes na azjatyckich kibiców. Sposób prowadzenia klubów także zasługuje na pochwałę. Większość drużyn prowadzą doświadczeni europejscy trenerzy, a zawodnicy to głównie Chińczycy. Kadry uzupełniane są przez znanych piłkarzy w celach marketingowych oraz szkoleniowych. Młodzi chińscy piłkarze "na żywo" mogą podpatrywać sztuczki światowych gwiazd futbolu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.