Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

30289 miejsce

Piłka nożna w świetle monitorów komputera

W dzisiejszym spotkaniu z Danią nasza reprezentacja wybiegła na boisko w strategicznej formacji 4-4-2 w składzie: Bochiński, Sitko, Sobczak, Żuraw, Piwowarski... Czy coś się nie zgadza? Ten mecz odbył się naprawdę, jednak tylko na ekranie.

Reprezentacja Polski w meczu z Danią / Fot. Screen z gryCo tydzień kilka milionów ludzi z całego świata zasiada przed komputerem by śledzić poczynania swojej drużyny piłkarskiej. Niemal codziennie logują się do swojej ulubionej gry by tworzyć wirtualną rzeczywistość. A za każdą drużyną stoi konkretny człowiek – manager piłkarski, który wraz ze swoim klubem przeżywa zarówno chwile chwały jak i gorycz porażki. Manager łamie sobie głowę – jaką taktykę obrać, jak wykorzystać słabe strony drugiej drużyny, by pokonać myśl taktyczną i organizacyjną drugiego managera. Każde kolejne 90 minut staje się sprawdzianem dotychczasowej pracy i drogą na ten jedyny piłkarski Olimp. Internetowa gry takie jak „Hattrick” czy „Managerzone” w niektórych krajach zyskują większą popularność niż rzeczywiste rozgrywki ligowe. I to nie koniec niespodzianek - niektóre firmy bukmacherskie przyjmują zakłady na najważniejsze mecze.

Managery piłkarskie gromadzą coraz większa rzeszę zwolenników. Każdy prowadzący drużynę, ustala składy, założenia taktyczne, wykonuje transfery, ustala terminarz spotkań, rozbudowuje zaplecze techniczne swojego klubu rywalizując z setkami tysięcy przeciwników z całego świata. Wchodząc w świat piłkarskiego managera znajdujesz się w innym świecie, w którym możesz nawiązywać znajomości, wymieniać poglądy i poznawać ludzi. Tu rządzą sztywne zasady, które nie dopuszczają terminów typu „korupcja”, a pierwszą zasadą jest uczciwość. Każdy ma równe szanse i tu chyba najbardziej sprawdza się słynny już powiedzenie Górskiego: „piłka jest jedna, a bramki są dwie”. Strony internetowe managerów piłkarskich obsługiwane są w kilkudziesięciu językach i dialektach, a odwiedzane są częściej niż witryna Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej (FIFA).

Wirtualne współzawodnictwo

- Cieszę się z tego, że mogę współzawodniczyć z tyloma przeciwnikami. Od najmłodszych lat interesuję się piłką nożną i bardzo chętnie grywałem w managery piłkarskie na PC. Te gry ciągle ewoluują i wprowadzane są liczne aktualizacje by gra stawała się bardziej rzeczywista. Pozwalają graczowi wcielić się w rolę menedżera klubu. Jednak gra on-line rozgrywana za pomocą przeglądarki internetowej jest czymś więcej niż tylko grą. Rywalizuję z żywym człowiekiem, który także kombinuje jak mnie pokonać. Spotkałem tu wielu ciekawych ludzi – mówi Tomek Kasprzak student politologii i wieloletni manager w Managerzone.

Mecz ligowy / Fot. Screen z gryObecnie do ManagerZone należy 99 krajów. Użytkownicy z państw nieposiadających swojego odpowiednika w grze skupiają się w Państwie MZ (MZ Country). Państwa podzielone są na federacje, które przydatne są w rozgrywaniu mistrzostw świata. Najlepsze drużyny w poszczególnych państwach grają w pucharach międzynarodowych. Ich ilość zależy od osiągnięć drużyn z danego kraju w poprzednich latach. Puchary te to: Champions Cup (wzorowany na Lidze Mistrzów) i Top Teams Cup (Puchar UEFA). Istnieje także wewnętrzna prasa, gdzie można poczytać o wszystkich nowinkach z najwyższych lig lub ciekawych transferach zawodników. Poczynania swoich zawodników możemy oglądać w 2D, 3D oraz analizerze gry. Dostępny jest także tekstowy opis meczu oraz liczne statystyki każdego gracza oraz całej drużyny.

W klubie możemy posiadać maksymalnie 99 zawodników. Od kiedy zawodnik skończy 15-18 lat
jest juniorem. Między 31 a 39 rokiem życia zawodnik zgłasza chęć odejścia na emeryturę. Zawodnicy mają 13 umiejętności do trenowania. Na każdej z tych umiejętności zawodnik może mieć od 0 do 10 piłek. Od tego ile ma piłek i w którym elemencie gry jest lepszy zależy jego wartość rynkowa oraz pozycja na której gra. Doświadczenie zdobywa się z wiekiem, a formę podczas meczów. Zawodnikami możemy handlować na rynku transferowym. Transakcje odbywają się drogą licytacji. Ceny zawodników godnych uwagi wahają się od 200 tys. do 700 tys. euro. Reprezentanci krajów, bądź piłkarze światowego formatu to wydatek od miliona euro w górę.

Uzależnieni

Gra bardzo wciąga. Świadczy o tym wiele wpisów na forum.
- 6.30 - 7.00 nie wiem jak to jest ale jak nie zajrzę w raport treningowy to aż mnie skręca, niesamowita ciekawość, radość, ba toż to jest nirwana dla mojego ciała i umysłu, którą niestety rujnuje moja jakże szanowna małżonka kręcąca z politowaniem głową i mówiąca coś żebym się leczył czy jakoś tak. Ale tak z dwojga złego to lepiej być uzależnionym od managera niż innych używek.
- Moja kobieta jest bardzo wyrozumiała i z uwagą śledzi poczynania mojej drużyny. Ale nie zaprzeczę, że kilka razy mielimy o to sprzeczki - mówi Mkillach wielokrotny mistrz Polski w MZ-towym świecie.
- Zaraz po przyjściu do pracy loguję się do gry. Robię to już odruchowo zaraz rano, choć pół nocy szukałem dobrego prawego obrońcy. Dobrze, że administrator sieci i kierownik w mojej firmie nie sprawdza, co robię przez tyle czasu - mówi anonimowo gracz z polskiej piątej ligi.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.