Piłka ręczna: Polska wygrywa wyrównany mecz z Czechami

W pierwszym dniu Turnieju Reprezentacji Narodowych Mężczyzn, Polska pokonała Czechy 28:27 (12:13). To pierwsze zwycięstwo Polaków w tych towarzyskich zawodach.

Fot. ilustracyjna / Fot. WikimediaPoczątek meczu był dla naszych reprezentantów udany. Zdołali odskoczyć na dwubramkową przewagę Czechom. I taki stan utrzymywał się przez większą część pierwszej odsłony spotkania. Podopieczni Bogdana Wenty byli dziś wyraźnie nastawieni na grę w drugiej linii. To właśnie rozgrywający zdobyli najwięcej bramek. Kołowi łącznie rzucili w meczu zaledwie dwie bramki. To właśnie gra w drugiej linii i parę niedokładnych podań, spowodowały, że Czesi przechwytywali piłkę. Szybkie kontrataki przeprowadzał przede wszystkim Filip Jicha, który strzelił najwięcej, bo 9 bramek w spotkaniu.

W końcówce pierwszej połowy to Czesi wyszli na drobne, jednobramkowe prowadzenie. Do szatni zawodnicy schodzili przy stanie 12:13 dla gości.

W drugiej połowie Polacy nie zmienili stylu gry. Co prawda bardzo dobrze spisywali się Karol Bielecki i Marcin Lijewski, którzy skutecznie "bombardowali" bramkę dobrze spisującego się Petra Stochla. Niestety w meczu w ogóle nie funkcjonowały skrzydła polskiej reprezentacji. Po wielu akcjach opartych na zasadzie "gol za gol" sytuacja wyjaśniła się w ostatnich dwóch minutach spotkania. Polacy odskoczyli sąsiadom na dwie bramki. Czesi odrobili jeden punkt i odzyskali piłkę. Kluczowa dla meczu była interwencja Sławomira Szmala. Dzięki niemu pojedynek nie zakończył się remisem, a zwycięstwem Biało-Czerwonych 28:27.

Składy obu drużyn:
Polska: Szmal - K. Lijewski 3, Kuchczyński 1, Wleklak, M. Lijewski 6, M. Jurecki 4, B. Jurecki 1, Tłuczyński 6, Siódmiak, Jaszka 1, Bielecki 4, Kostrzewa 1, Miszka, Żółtak 1.
Czechy: Stochl, Galia - Nocar 3, Hynek, Jicha 9, Sklenak 6, Szulc, Kubes 2, Mraz 1, Vrany, Filip 5, Mickal 1, Riha.