135669 miejsce

Piłka ręczna. Pucharowe zwycięstwo SPR Lublin

Szczypiornistki SPR Lublin odniosły zwycięstwo w 1/8 finału Pucharu EHF. W hali Globus mistrzynie Polski pokonały HCM Stiinta Baia Mare 24:19 (12:9).

Klub Kibica MKS Montex Lublin przygotował wspaniałą oprawę dzisiejszego meczu. / Fot. Kamil ZielińskiPrzed pierwszym gwizdkiem lubelscy kibice odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego. Lublinianki rozpoczęły spotkanie w najmocniejszym składzie. W bramce ujrzeliśmy Małgorzatę Sadowską, na rozegraniu Izabelę Puchacz, Dorotę Małek i Alinę Wojtas. Na skrzydłach grały Sabina Włodek i Małgorzata Majerek. Z kolei na kole tradycyjnie rozpoczęła mecz Monika Marzec.

W początkowych minutach spotkania zarówno gospodynie, jak i przyjezdne, grały niedokładnie. Rzuty z nieklarownych pozycji i proste starty sprawiły, że pierwsza bramka meczu padła dopiero w 3. minucie, a jej autorką była Raluca Pomohaci. Do około 10 minuty spotkanie było dość wyrównane. Prowadzenie lublinianek 10:5 w 20. minucie, było efektem doskonałej postawy w bramce Małgorzaty Sadowskiej, która skutecznie zatrzymywała rzuty Rumunek. Trener HCM poprosił o czas, po którym jego podopieczne rozpoczęły odrabianie strat. Do przerwy SPR prowadził 12:9, chociaż mogło być 14:9. Kontr nie wykorzystały jednak Włodek i Majerek.

Po przerwie w zespole z Lublina doszło do zmian. Na prawym skrzydle słabo spisującą się Majerek, zastąpiła Agnieszka Wolska. W drugiej połowie zespole SPR wyróżniała się Alina Wojtas. Wysoka rozgrywająca rzucała wysoko ponad rękami blokujących rywalek. W obronie była zaporą, ze sforsowaniem której Rumunki miały duże problemy. Na pozycji kołowej świetnie grała Monika Marzec, która co chwilę urywała się defensywnie HCM. Popularna „profesorka obrony” rzucała na bramkę rywalek czterokrotnie, zdobywając 4 bramki. Jej aktywna gra na szóstym metrze przed bramką HCM pozwalała rozgrywającym SPR na dochodzenie do czystych sytuacji rzutowych. Właśnie bramka Moniki Marzec w 40. minucie wyprowadziła lubelską drużynę na najwyższe prowadzenie w dzisiejszym spotkaniu (18:12). Po chwili jednak kołowa SPR nabawiła się urazu podczas akcji defensywnej i przy oklaskach lubelskich kibiców opuściła plac gry. Zastąpiła ją Edyta Malczewska, która po 5 minutach gry otrzymała dwuminutową karę. Nie wróciła już na parkiet. Uczyniła to jednak Monika Marzec, którą powitały ponowne oklaski kibiców. Rumunki grały agresywnie w obronie, co spowodowało, że w 52. minucie SPR prowadził tylko trzema bramkami (20:17). Pod koniec spotkania na placu gry pojawiła się Kamila Skrzyniarz, która rzuciła jedną bramkę. Mecz zakończył rzut karny dla SPR, który na bramkę pewnie zamieniła kapitan, Sabina Włodek. SPR zwyciężył 24:19 i udowodnił, że stracone w Piotrkowie i Lubinie punkty, to tylko przypadek a nie spadek formy.

W hali Globus pojawiło się około 3000 kibiców. Za wspaniały doping oraz oprawę spotkania tradycyjnie odpowiadał klub kibica MKS Montex Lublin, który stawił się na sektorze za bramką w białych koszulkach, nawiązujących do historycznych barw Montexu Lublin.

Należy odnotować także obecność około 50 osobowej grupy kibiców z Baia Mare.

Rewanż 14. lutego w Rumunii.

SPR Lublin:

Sadowska, Jurkowska - Malczewska, Małek 3, Włodek 8/3, Majerek 1, Marzec 4, Wolska 1, Repelewska 2, Puchacz, Skrzyniarz 1, Wojtas 4,

Kary: 2 min

Karne: 3/3

Trener: Grzegorz Gościński

HCM Stiinta Baia Mare

Matei, Popovici - Cetateanu, Pirvut 3, Pomohaci 1, Geiger 9/4, Klimek, Dobromir, Kovacs, Rudics 1, Ameriei 4, Pop 1, Ravasz, Buceschi

Kary: 10 min

Karne: 4/5

Trener: Ioan Gheorghe Baban

Sędziowały: Carla Van Dijk i Yvonne Wijtenburg (Holandia)

Delegat EHF: Kalev Ventsli (Estonia)

Najlepszą zawodniczką lubelskiego zespołu została wybrana Monika Marzec, natomiast po stronie rumuńskiej najlepsza była Anca Amariei.