Piłkarska Ekstraklasa. Podsumowanie 14. kolejki

Wczorajszymi meczami w Kielcach i Bielsku-Białej, zakończyła się 14. kolejka piłkarskiej Ekstraklasy. Liderem jest Piast Gliwice z przewagą ośmiu punktów nad Legią Warszawa.

/ Fot. Piotr Galas/w24.plCzternasta seria spotkań rozpoczęła się w piątek 30 października. W Szczecinie Pogoń zmierzyła się z Górnikiem Zabrze. Portowcy rozczarowali, zaledwie remisując 1:1 z ostatnią drużyną tabeli. Wynik dla podopiecznych Czesława Michniewicza otworzył w 73. minucie Mateusz Matras, wyrównał po fatalnych błędach szczecińskich obrońców w 87. minucie Aleksander Kwiek.

W drugim piątkowym spotkaniu Wisła Kraków podjęła u siebie Ruch Chorzów. Piłkarze „Białej Gwiazdy” nie byli w stanie rozmontować defensywy „Niebieskich”, którzy nie zapędzali się często pod bramkę strzeżoną przez Radosława Cierzniaka. W efekcie bramek w Krakowie nie było, choć emocje były ale pozasportowe, gdy spotkanie przerwano na skutek wrzucenia rac na boisko przez kibiców z Chorzowa.

Ostatnie piątkowe spotkanie przyniosło niespodziankę. Górnik Łęczna na własnym boisku pokonał Cracovię. Jedyną bramkę zdobył w 41. minucie Grzegorz Bonin po świetnym podaniu Tomasza Nowaka. „Pasy” po raz pierwszy za kadencji Jacka Zielińskiego, czyli od kwietnia nie zdobyły bramki.

W sobotę lider Piast Gliwice zmierzył się z beniaminkiem Zagłębiem Lubin. Sensacji nie było Piast wygrał 2:0 a bramki zdobył w 7. i 70. minucie Chorwat Josip Barisić. Drużyna Radoslava Latala odniosła już dziesiąte zwycięstwo w sezonie.
Reprezentujący Polskę w Lidze Europejskiej Legia Warszawa oraz Lech Poznań, zmierzyły się na wyjeździe odpowiednio z Lechią Gdańsk i Śląskiem Wrocław.

Legia otworzyła wynik w Gdańsku po strzale w 31. minucie Brazylijczyka Guilherme i asyście Nemanji Nikolicia. Tuż po przerwie w 50. minucie rezultat podwyższył reprezentant Węgier, wykorzystując błąd bramkarza Lechii. Cztery minuty później padł gol kontaktowy. Aleksandar Kovacević uderzył sprzed pola karnego nie dając szans Dusanovi Kuciakowi. Jednak Legioniści szybko wybili Gdańszczanom marzenia o choćby punkcie w tym meczu. 58. minuta – Tomasz Jodłowiec po asyście Ondreja Dudy mierzonym strzałem ustalił wynik spotkania. Wobec remisu Pogoni, podopieczni Stanisława Czerczesowa awansowali na pozycję wicelidera.

Drugi z pucharowiczów Lech Poznań mierzył się we Wrocławiu ze Śląskiem. Po zwycięstwach we Florencji i w Warszawie, zawodnicy Jana Urbana liczyli na komplet punktów. Na ziemię sprowadził ich jednak napastnik wrocławskiej drużyny Flavio Paixao. Portugalczyk w 23 minucie pokonał Jasmina Buricia. Wyrównanie padło w 60. minucie po strzale Macieja Gajosa. Lech miał jeszcze kilka okazji do zdobycia trzech punktów, lecz nie udało się umieścić piłki w siatce wrocławian. Wynik nie zmienia nic w sytuacji obydwu drużyn, które zajmują drugie i trzecie miejsce od końca.

Ostatnie dwa mecze 14 serii, zostały rozegrane w poniedziałek. W pierwszym spotkaniu Korona Kielce, podejmowała beniaminka Termalicę Bruk-Bet Niciecza. Goście sensacyjnie objęli prowadzenie w 19. minucie. Piłkę z rzutu wolnego uderzył Dariusz Jarecki, która odbijając się od zawodnika Korony zmyliła bramkarza kielczan. Piłkarze z Niecieczy zwycięstwo mogą zawdzięczać przede wszystkim swojemu bramkarzowi – Sebastianowi Nowakowi, który kilkakrotnie zatrzymał strzały piłkarzy Korony.

Mecz w Bielsku-Białej pomiędzy Podbeskidziem a Jagiellonią Białystok, kończył kolejkę. Jako pierwsi na prowadzenie wyszli piłkarze gości. Karol Świderski z bliska umieścił piłkę w siatce, wykorzystując świetne podanie Pawła Tomasika. Wyrównanie padło w 70. minucie, gdy Adam Mójta otrzymał podanie od Roberta Demjana i celnie przymierzył, nie dając szans Bartłomiejowi Drągowskiemu. Obie drużyny sąsiadują ze sobą w dolnej połowie tabeli.