Facebook Google+ Twitter

Piłkarski Puchar Świata rozpoczął podróż do RPA

Piłkarski Puchar Świata rozpoczął poniedziałek bardzo długą podróż. Po 225 dniach wędrówki zakończy ją w Republice Południowej Afryki, na ceremonii otwarcia kolejnego mistrzostw świata 2010 w piłce nożnej.

Puchar Świata / Fot. PAPPierwszym przystankiem na drodze będzie Kair. Właśnie tam w czwartek rozpoczynają się mistrzostwa świata drużyn do lat 20. Puchar przemierzy łącznie 134 tys. kilometrów i odwiedzi 86 krajów. W tym wszystkie 54 w Afryce. RPA jest pierwszym gospodarzem mistrzostw świata, które potrwają od 11 czerwca do 11 lipca 2010 roku.

Puchar Świata, jest wykonany z 18-karatowego złota, waży prawie pięć kilogramów i mierzy 36 cm wysokości. Obecny puchar, jest drugim w historii. Pierwszy, puchar Julesa Rimeta - był dwa razy kradziony. Raz w 1966 roku, gdy Anglia zdobyła mistrzostwo, zniknął z wystawy w tym kraju, został jednakże znaleziony rok później w kontenerze ze śmieciami. W 1970 roku Brazylia zdobyła puchar, który trzynaście lat później został skradziony. Do dziś go nie odnaleziono.

Nowy puchar został zaprojektowany przez Włocha Silvio Gazazingi. Rzeźba przedstawia dwie osoby wnoszące do góry ręce w geście triumfu. Podstawę stanowią dwa malachitowe pierścienie. Pomiędzy nimi na obręczy, znajduje się tabliczka przeznaczona na wpisywanie nazwisk zwycięzców.

TVN24

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.