Facebook Google+ Twitter

Piłkarskie sławy z Portugalii już są w Katowicach

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2006-10-11 07:49

Z dziesięciominutowym opóźnieniem, o godzinie 19.30, wylądował wczoraj w Pyrzowicach samolot z Lizbony - z międzylądowaniem w Porto - z reprezentacją Portugalii na pokładzie.

Luiz Felipe Scolari (drugi z lewej) będzie zadowolony, jeśli w jutrzejszym meczu padnie remis.Korowód piłkarzy, trenerów i VIP-ów przemknął w szpalerze policjantów prosto do autokaru, a Cristiano Ronaldo zastosował sprytny manewr i... wybrał trasę na zewnątrz obstawy, dzięki czemu zauważono go dopiero, gdy znikał w drzwiach.

Gwiazda Manchesteru United wie jednak, jak zadbać o swoją popularność i gdy już dotarł do autokaru, usadowił się tuż przy oknie od strony hali przylotów, poprawił nienagannie zawiązany krawat i jeszcze staranniej ułożoną fryzurę, po czym zaczął rozsyłać uśmiechy i machać do kilku nastoletnich fanek. Jego znacznie mniej rozpoznawalni i uwielbiani koledzy są już pewnie do takich obrazków przyzwyczajeni, bo skupili się na własnych sprawach ze szczególnym uwzględnieniem rozmów telefonicznych i wyboru muzyki w odtwarzaczach MP3.

- Portugalczycy właściwie nie mieli żadnych specjalnych żądań. Poprosili tylko o atlantycką rybę doradę, którą trzeba było sprowadzić z zagranicy - stwierdził Krzysztof Schabowicz z firmy Select Poland, organizującej pobyt ekipy naszych jutrzejszych rywali.

Pracownicy hotelu "Monopol", który będzie bazą zespołu gości, też potwierdzają, że są takim nastawieniem pozytywnie zaskoczeni, szczególnie na tle dotychczasowych doświadczeń m.in. z zespołem Anglii. Najważniejszą przeróbką w pokojach tym razem było jedynie zamontowanie dodatkowych żaluzji w oknach.

Portugalczycy swoją "operację Polska" rozpoczęli już w poniedziałek. Tego dnia na Śląsk dotarła ich forpoczta, uboższa zresztą o jedną, ważącą 70 kilogramów, skrzynię ze sprzętem sportowym, która zaginęła we Frankfurcie. Bagaż szybko się jednak odnalazł i wczoraj, razem z 53 innymi podobnymi skrzyniami, znalazł się w miejscu przeznaczenia.Cristiano Ronaldo będzie niewątpliwie asem w portugalskiej talii.

Dziś Ronaldo i spółka o godzinie 17 przeprowadzą trening na Stadionie Śląskim, natomiast VIP-y wybiorą się na wycieczkę do Krakowa i obozu Auschwitz. Zespołowi towarzyszy 13 dziennikarzy, natomiast jutro z trybun będzie wspierać Portugalczyków setka ich kibiców.

Są jeszcze bilety...

Około dziesięciu tysięcy biletów zostało jeszcze organizatorom na jutrzejszy mecz z Portugalią. Najwięcej wśród nich jest wejściówek najdroższych po 100 i 150 złotych. Zdecydowanie największą popularnością cieszyły się bilety po 40 złotych (pozostałe ceny to 30 i 60 - przyp. red.). Wczoraj zakończyła się sprzedaż w siedzibie związków piłkarskich, do Katowic wróciły też wejściówki rozprowadzane przez PZPN.

- Wszystkie bilety, które jeszcze zostały, trafią do kas Stadionu Śląskiego. Dziś będą sprzedawane w kasie numer 1, natomiast jutro otworzymy punkty przy wszystkich bramach. Nie mamy jeszcze dokładnych szacunków, ale myślę, że liczba 10.000 wejściówek jest bliska stanu faktycznego. Pokonanie przez naszą reprezentację Kazachstanu powinno wpłynąć pozytywnie na sprzedaż biletów w tych ostatnich godzinach, myślę, że wielu kibiców czekało na ten wynik zanim podjęło decyzję o wybraniu się na mecz - stwierdził Marek Szczerbowski, dyrektor Stadionu.

Jeden albo trzy

Trener Portugalii, Luiz Felipe Scolari, ma już pomysł na to, jak zagrać z Polską. W składzie jego zespołu - w porównaniu z występem przeciwko Azerom - nastąpi prawdopodobnie tylko jednak zmiana. Miejsce Nuno Maniche ma zająć Armando Petit, który jest piłkarzem bardziej wyspecjalizowanym w zadaniach defensywnych.

- Mówiłem, że w tych dwóch meczach interesują nas cztery punkty i nic się nie zmieniło. Mamy już trzy, a remis w Polsce będzie oznaczał kolejne dwa punkty stracone przez gospodarzy - potwierdzał Brazylijczyk przed wylotem z Porto, gdzie jego zespół przebywał na zgrupowaniu.

Z takim postawieniem sprawy nie zgadza się prezydent portugalskiej federacji Gilberto Madail, który wczoraj w Pyrzowicach cierpliwie odpowiadał na pytania dziennikarzy.

- Ja i piłkarze przylecieliśmy do Polski po trzy punkty, a trener Scolari po jeden i chyba w tej kwestii nie osiągniemy porozumienia - mówił Madail z uśmiechem sugerującym jednak, że sprawa jest jedynie medialnym żartem. Już całkiem poważnie dodał, że wszyscy zawodnicy są w pełni sił, a okłady lodowe na nogach Deco i Heldera Postigi, jakie widziano przed zakończeniem zgrupowania, nie były oznaką żadnych poważnych urazów.

Niemiecki arbiter na Stadionie Śląskim

Niemiec Wolfgang Stark będzie arbitrem głównym środowego meczu Polska - Portugalia. Na liniach pomagać będą mu Volker Wezel i Harry Ehing, a sędzią technicznym będzie Thorsten Kinhoefer. Stark mieszka w Landshut i ma 36 lat. Jest urzędnikiem bankowym. Żonaty, ma jedno dziecko. Na boisku zazwyczaj jest jednym z najwyższych, gdyż mierzy 190 cm.

Również polskich sędziów nie zabraknie na stadionach, na których rozgrywane będą spotkania o punkty w eliminacjach mistrzostw Europy. I tak Jacek Granat z Warszawy został wyznaczony na arbitra spotkania Walia - Cypr w Cardiff. Na liniach pomagać mu będą Rafał Rostkowski i Maciej Szymanik, a Robert Małek będzie sędzią technicznym.

Z kolei Grzegorz Gilewski z Radomia poprowadzi mecz Islandia - Szwecja w Reykjaviku. Jego asystentami będą Sławomir Stempniewski i Maciej Wierzbowski, a arbitrem technicznym będzie Krzysztof Słupik.

Ostatni dzień zgrupowania w Muehlheim

Wczorajsze zajęcia podopieczni Leo Beenhakkera rozpoczęli od porannego spaceru w pobliżu hotelu "Waitz" w Muehlheim, gdzie zamieszkali po powrocie z Kazachstanu. Przechadzka po okolicznym lesie zajęła około pół godziny, po czym odbyła się odprawa, na której sztab szkoleniowy pokazywał piłkarzom na kasetach wideo fragmenty meczów Portugalii.

W kadrze jest już Jacek Krzynówek, który z powodu kontuzji mięśnia grzbietu nie zagrał przeciwko Kazachom. Występ lewoskrzydłowego VfL Wolfsburg przeciwko Portugalii stoi jednak pod dużym znakiem zapytania, bowiem jego stan zdrowia się nie poprawił.

- Jacek nadal odczuwa bóle w plecach - powiedział rzecznik prasowy reprezentacji Kazimierz Oleszek. - Nasz sztab medyczny robi wszystko, co w jego mocy, ale prognozy nie są dobre. O wszystkim zadecydują dwa ostatnie treningi, po nich trener Beenhakker podejmie decyzje w sprawie tego zawodnika.

Kontuzja Krzynówka jest najpoważniejszym urazem w kadrze. Poza tym, w zespole nie ma poważniejszych problemów zdrowotnych, są tylko lekkie stłuczenia po spotkaniu z Kazachstanem.

Popołudniowe zajęcia trwały dwie godziny. Trenował komplet 22 zawodników, jedynie Krzynówek w pierwszej części miał ćwiczenia indywidualne. Pozostali kadrowicze najpierw grali w tzw. "dziada", potem rozegrali gierkę bez udziału bramkarzy, którzy trenowali oddzielnie.

W drugiej części selekcjoner Leo Beenhakker podzielił kadrę na dwa zespoły, z których jeden być może będzie stanowił skład wyjściowy w środowym spotkaniu. W porównaniu z meczem z Kazachstanem w drużynie tej nastąpiła jedna zmiana - za Pawła Golańskiego na prawej obronie zagrał Marcin Wasilewski. W czasie gierki trener baczną uwagę zwracał na stałe fragmenty gry, które kazał po kilka razy powtarzać. Trening zakończył się strzałami na bramkę.

Polscy piłkarze dzisiaj rano opuszczą Muehlheim. O godzinie 11.05 odlecą samolotem rejsowym z Frankfurtu nad Menem do Katowic.


Śląscy policjanci czuwać będą nad bezpieczeństwem mieszkańców i kibiców. Kilkuset policjantów prewencji i służb kryminalnych weźmie udział w operacji pod kryptonimem „Lizbona”. Policyjne patrole kierowane będą w rejon stadionu, na osiedla sąsiadujące ze stadionem, parkingi oraz na drogach dojścia do stadionu. Funkcjonariusze ruchu drogowego będą kierować pojazdy z kibicami na wyznaczone parkingi. Kierowców jadących na mecz prosimy o umieszczenie za przednią szybą białej kartki formatu A-4, umożliwi to policjantom sprawne skierowanie tych pojazdów na drogi dojazdowe do wyznaczonych parkingów w rejonie stadionu. Jednocześnie w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach w środę od godzin rannych uruchomiona zostanie infolinia: telefon numer (032) 200-16-93, gdzie będzie można uzyskać informacje o ewentualnych utrudnieniach na drogach dojazdowych do stadionu i możliwościach ich ominięcia. Kibicom przypominamy, że na stadion nie będzie można wnieść przedmiotów niebezpiecznych: noży, metalowych prętów, butelek z napojami, substancji łatwopalnych i materiałów pirotechnicznych.

W rejonie Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku wyznaczono następujące parkingi:


PARKING DLA AUTOBUSÓW:

-ulica Leśna (około 80 autokarów) wjazd do WPKiW Drogą Gospodarczą od strony ulicy Siemianowickiej.

PARKINGI DLA SAMOCHODÓW OSOBOWYCH:
-parking przy hipermarkecie „Carrefour” przy ulicy Chorzowskiej/Parkowej,
-parking w rejonie Hali Wystaw „Kapelusz”: wjazd od ulicy Chorzowskiej przy pomniku obok wjazdu do bramy nr 1,
-parking na Promenadzie Generała Ziętka: wjazd od ulicy Chorzowskiej przy pomniku obok wjazdu do bramy nr 1,
-parking na placu przy Karolince: od ulicy Chorzowskiej przy pomniku obok wjazdu do bramy nr 1,
-parking przy ulicy 1000-lecia obok budynku 8 i 80.

Do dojazdu kibiców samochodami osobowymi i autobusami w rejon WPK i W ustalono następujące główne ciągi komunikacyjne:

z kierunku Warszawy:
-dla autokarów – DK-1 Siewierz, DK-86 Będzin, Czeladź Siemianowice Śląskie, ulica Zwycięstwa, Staszica, Katowicka, Telewizyjna, Siemianowicka,

-dla samochodów osobowych - DK-1 Siewierz, DK-86 Będzin, Czeladź Siemianowice Śląskie, ulica Zwycięstwa, Staszica, Katowicka, Telewizyjna, Siemianowicka, a następnie Bytkowska, Agnieszki, Złota i Chorzowska.

z kierunku Krakowa:
zjazd z autostrady A-4 przed węzłem Mikołowskim i dojazd do ulicy Bocheńskiego, Bracką następnie Chorzowską. Możliwy jest również przejazd od ulicy Bocheńskiego, Drogową Trasą Średnicową , następnie ulicą Gałeczki i ulicą Wojska Polskiego do ulicy Parkowej.

z kierunku Wisły i Bielska-Białej:
zjazd z DK-86 lub z ulicy Mikołowskiej na Węźle Mikołowskim na autostradę A-4, następnie na ulicę Bocheńskiego, Bracka dojazd ulica Chorzowska.

z kierunku Wrocławia:
autostradą A-4 zjazd na ulicy Bocheńskiego, Bracka na ulicę Chorzowską.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.