Facebook Google+ Twitter

PILNE: 300 syryjskich rodzin zagrożonych śmiercią

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2015-04-18 07:05

Sytuacja prześladowanych chrześcijan w Syrii jest coraz bardziej dramatyczna. Do tego stopnia, że biskupi kościołów w Syrii zaapelowali o pomoc w przyjęciu do Polski 300 chrześcijańskich rodzin syryjskich.

"Właśnie jestem po rozmowie z chrześcijanką z Damaszku. ISIS znajduje się 10 minut drogi od Kościoła, dla którego staram się o przesiedlenie/przyznanie wiz. ISIS planuje połączyć siły z Al-Kaidą. Chrześcijanie z Damaszku czekają na śmierć i wołają o ratunek do Polski. Nie mają broni, reżim oddał chrześcijan terrorystom” – mówi Miriam Shaded, Prezes Zarządu Fundacji Estera.

Fundacja Estera, której misją jest podejmowanie działań, mających na celu ratowanie życia i zdrowia uchodźców oraz wspieranie ich starań w celu rozpoczęcia nowego życia na uchodźstwie, rozpoczęła starania o przyjęcie w 2015 roku 300 prześladowanych chrześcijańskich rodzin syryjskich do Polski oraz 150 osieroconych dzieci. Dodatkowo Fundacja wnioskuje do Ministerstwa Spraw Zewnętrznych o utworzenie „okna życia” na terenie Ambasad Rzeczypospolitej Polskiej na terenach krajów ościennych z Syrią.

W Syrii chrześcijanie są największą po muzułmanach grupą religijną; stanowią ok. 10 proc. społeczeństwa. Od 2011 roku w Syrii trwa wojna domowa. Całe rodziny są zmuszone do opuszczenia swoich domów, chrześcijanie są mordowani na ogromną skalę.

„Jeżeli Ci ludzie nie otrzymają pozwolenia na przybycie do Polski w tempie natychmiastowym to zginą. Potrzebna jest natychmiastowa pomoc i reakcja Rządu. Ci ludzie są gotowi zostawić domy i wszystko co mają by się ewakuować i uciekać by ochronić życie. Sprawa jest naprawdę pilna i nie ma czasu na czekanie lub wydłużoną reakcję. Rozporządzenie jest proste do przyjęcia. Jeżeli w trybie natychmiastowym nie udzielimy pomocy, będziemy winni śmierci półtora tysiąca chrześcijan.” – podkreśla Miriam Shaded.

Syryjczycy w Polsce stanowią jedną z najmniej licznych grup cudzoziemców. Fundacja Estera wraz z jednostkami współpracującymi po krótkim okresie zbierania deklaracji (lista jest otwarta) jest w stanie zagwarantować utrzymanie i pomoc dla 1360 osób (na okres roku), plus niezależnie 35 miejsc pracy. Ponadto deklaruje, że pozyska finansowanie dodatkowo dla minimum 150 osób rodzin oraz (wraz z jednostkami współpracującymi) program dedykowany dla syryjskich sierot. Obecnie przeznaczone są 2 ośrodki z opieką dla minimum 60 dzieci z Syrii. Muszą one jednak pozyskać dokumenty formalno – prawne i odpowiednie zgody na ich prowadzenie. Do Fundacji Estera, zgłaszają się również ludzie, którzy pragną zostać rodzinami zastępczymi dla tych dzieci. Abstrahując od działań Fundacji, Rzeczpospolita Polska posiada odpowiednie przepisy, procedury i ośrodki do których mogą być dzieci pozostawione w oknie życia bezpośrednio skierowane.
(Kinga Grabowska)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.