Facebook Google+ Twitter

Piloci Jaka-40 złamali 10 kwietnia regulamin lotów

Piloci Jaka-40, który 10 kwietnia zeszłego roku lądował w Smoleńsku złamali procedury. Podejście do lądowania było naruszeniem regulaminu lotów - do takich wniosków wojskowej komisji w Dowództwie Sił Powietrznych, dotarli reporterzy TOK FM.

Rządowy Jak-40 na lotnisku Okęcie / Fot. Piotrus/Domena publicznaPodczas lądowania na lotnisku Siewiernyj samolot zszedł poniżej minimalnej wysokości przewidzianej dla lotniska - potwierdził ppłk Robert Kupracz. Tym samym naruszono procedurę RL 2006. Podpułkownik uchylił się od odpowiedzi czy załoga tym samym naraziła bezpieczeństwo własne i pasażerów. Piloci tłumaczą złamanie procedur tym, że nie słyszeli komend wydawanych przez kontrolera z wieży kontroli lotów.

"Powołana decyzją dowódcy Sił Powietrznych komisja, która badała incydent, zakończyła prace. Jedną z konkluzji była ta, że piloci złamali regulamin lotniczy, schodząc niżej niż minimalna wysokość określona dla lotniska w Smoleńsku" - powiedział PAP rzecznik Sił Powietrznych ppłk Robert Kupracz. "Załoga odwołała się od ustaleń komisji, sprawa jest w toku. Dopóki nie zakończy się procedura odwoławcza, za wcześnie, by mówić o konsekwencjach" - podkreślił rzecznik.

Dziennikarzom TOK FM udało się dowiedzieć, że postępowanie dyscyplinarne wobec pilotów zostało utajnione, dlatego jego wyniki nie zostaną upublicznione. Grozi im wydalenie ze służby. Nad wszczęciem postępowania zastanawia się również prokuratura wojskowa.


Czytaj też:
Polacy przed 10 kwietnia nie mogli obejrzeć lotniska w Smoleńsku
Polacy byli poinformowani o złym stanie lotniska w Smoleńsku

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (15):

Sortuj komentarze:

Różowa Pantera
 • Różowa Pantera
 • 05.02.2011 10:36

Jak w całym kosmosie tak i w-polsce-koło się toczy,iwszystko wyrówna nie zalużnie co mówicie,co piszecie i co ble-ble-ble.Pamiętajcie,że obwód koła to 2piR a pi to 3z hakiem.No modlę się,żeby ten hak w nas nie trafił.Jak będziecie tak bredzić to kto wie.?

Komentarz został ukrytyrozwiń
pikuś
 • pikuś
 • 01.02.2011 20:30

macie spokojne portale!Tak trzymać-więcej cenzury. Niedługo będziecie dyskutować sami ze sobą.

Komentarz został ukrytyrozwiń
wyścig szczurów trwa
 • wyścig szczurów trwa
 • 01.02.2011 14:47

niestety takie czasy klapki na oczach...obawa przed utratą stanowiska $$$ czasem zabija ...szkoda że przy okazji również niewinnych :(

Komentarz został ukrytyrozwiń
sierżant;)
 • sierżant;)
 • 01.02.2011 14:34

eksperci obudzili się po roku:) trzeba znależć jakiegoś kozła ...dla mnie jako laika to ciekawe ze pilot przed poważnym manewrem może jak byle przekupa poplotkować przez radio z kim tylko chce...wg mnie większy "nacisk psychiczny" na ambitnego pilota wywiera opinia kolegów którzy byli lepsi i wylądowali niż przełożony opierający się o plecy

Komentarz został ukrytyrozwiń
laluś
 • laluś
 • 01.02.2011 09:11

Kaziu! ja na twoim miejscu to bym się wstydził odychać.A ty jak zwykle wypisujesz małe pikusie.Dzwoń żeby to szybko zdjeli,bo jestes b. obrażony.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Tomaszu ma pan rację. Nie szkolili teraz będą karać. Tylko nie wiem czy będą mieli jeszcze kogo. Coraz mniej pilotów, coraz słabsza armia, GROM i itd. Niech sie ukażą ci , którzy tak "doskonale " zorganizowali wyloty.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 31.01.2011 20:59

Panie Tomaszu, procedury lotu są tak czytelne, ze dla pilota, który jest z natury bystrym i inteligentnym człowiekiem, to mały pikuś. W tym przypadku zwiodła rutyna i może coś jeszcze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetnie... Źle wyszkolili, teraz będą sądzić.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 31.01.2011 20:25

Rosjanie przeznaczyli tylko 5 dni na prowizoryczne doposażenie lotniska, ale nasi prominenci wiedzieli, ze na tym lotnisku bez przewodnika-nawigatora nie ląduje się. Ale powtarzam się zapewne. Praktycznie ta katastrofa pod względem przyczyn technicznych, czyli tych bezpośrednich jest dla mnie całkowicie jasna i wyjaśniona. Innymi niech się zajmują prokuratorzy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Za to wiemy, że lotnisko było w opłakanym stanie i utrzymywanie ruchu lotniczego z jego udziałem można uznać za brawurę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.