Facebook Google+ Twitter

Pilot Dywizjonu 303 czy naciągacz?

W sobotę 4 lutego we Włoszakowicach odbyło się spotkanie z Lechem Gierakiem. Gierak, pilot legendarnego Dywizjonu 303 według warszawskiego znawcy historii Jacka Kutznera nigdy nie latał w słynnej formacji.

Zainteresowanie osobą Lecha Gieraka jest olbrzymie, o czym świadczy liczba przybyłej publiczności na jedno ze spotkań. Gość przybył do Włoszakowic dzięki Towarzystwu Sokół i opowiadał o swoich życiowych doświadczeniach. Nieobca mu Syberia, gdzie przebywał zesłany, ani sztuka pilotażu, o czym przekonywał słuchaczy. Jak podaje Elka, Gierak wielokrotnie opowiadał o swojej służbie w Dywizjonie 303 i o tym, że był pilotem, biorącym udział w lotach bojowych. Przyznawał przy tym, że nie ma na swoim koncie zestrzeleń, ale brał udział w akcjach strącania pocisków V-1.

1940: Piloci Dywizjonu 303. Od lewej P/O Ferić, F/Lt Kent, F/O Grzeszczak, P/O Radomski, P/O Zumbach, P/O Łukuciewski, F/O Henneberg, Sgt. Rogowski, Sgt. Szaposznikow http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Piloci_303.jpg&filetimestamp=20080211041934 / Fot. nieznany (1940); źródło: http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Piloci_303.jpg&filetimestamp=20080211041934 Gościem i jego historią zainteresował się warszawski historyk Jacek Kutzner, który w temacie historii Dywizjonu 303 uchodzi za znawcę. "Elka" skontaktowała się z Kutznerem, który zaświadcza: "Pan Gierak nigdy nie był pilotem 303. Dywizjonu i nigdy w czasie wojny nie nie wykonał w nim żadnego lotu bojowego". Dodał też, że jako dysponujący ogromem dokumentów, może potwierdzić jedynie, że Gierak był członkiem personelu naziemnego (mechanik) i rusznikarzem-uczniem.

Nie zanegowano prawdziwości życiorysu Gieraka jako całej historii jego życia. O ile fakt, że pozostawał zesłany na Syberię jest prawdziwy, o tyle jego wyszkolenie i doświadczenie jako pilota zostało przez Kutznera określone jako element "tournee", które składa się na "nabijanie w butelkę". Jak można domniemać, "nabijanymi" są w tym przypadku ludzie, którzy uczestniczyli w spotkaniach, jak też inni zainteresowani historią czy lotnictwem.

Towarzystwo Sokół w osobie Lecha Jagodzika stara się wyjaśnić nieporozumienie: "Jesteśmy zupełnie zaskoczeni tymi informacjami". Trudno w tej chwili powiedzieć, czy zdecydowane stanowisko historyka ma swoje oparcie w braku źródłowych zapisów w dokumentach i czy skłaniać się należy ku temu, że Gierak ubarwił swój życiorys, by móc zaistnieć szerzej dzięki dobranemu "image'owi".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Tomasz M
  • Tomasz M
  • 10.02.2012 00:49

To się własnie nazywa manipulacja mediami.Byłem na tym spotkaniu we włoszakowicach i jedyne co mówił ze robił kurs pilotażu i w zasdzie nic nie mówił o zadnej jak to pan napisał sztuce pilotażu.Nie zmienia faktu że ubarwił troszeczke ale panowie nie róbcie przestępcy z człowieka.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cyt. z internetu:
"10 listopada 2009 roku, Lech Gierak został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, przez ambasador Barbarę Tuge-Erecińską w Ambasadzie Polskiej w Londynie. Na co dzień Lech Gierak jest prezesem Związku Lotników Polskich w Derby i działa aktywnie w kręgach polonijnych"

????

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sprawa powinna być wyjaśniona do końca. Po pierwsze pilot czy nie pilot. Archiwa polskich sił zbrojnych na Zachodzie na pewno zawierają wykazy pilotów i personelu pomocniczego.

W necie jest trochę szumu wokół tej sprawy. Zależy nam na prawdziwych postaciach, a nie sztucznie lansowanych "bohaterach".
Kto ma rację?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przeoczyłem link (Elka)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wydaje mi się, że publikacje na dany temat (jeden dołączony link) jak i zapis video z YouTube (nie zamieszczałem z powodów, których w tej chwili nie chcę wyjaśniać) nie są manipulacją mającą na celu ośmieszenie weterana czy dziennikarza.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pawle, czy byłeś na tym spotkaniu, czy to jest materiał "na podstawie..."? Wydaje mi się nieprawdopodobnym snucie wizji przez osiemdziesięciosześcioletniego człowieka i wypowiedzi eksperta, pana Jacka Kutznera. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.