Facebook Google+ Twitter

Pilot F-16 stracił przytomność podczas lotu. Od śmierci uratował go automatyczny system unikania kolizji (wideo)

Amerykańskie siły powietrzne odtajniły film nakręcony w kokpicie samolotu F-16, pokazujący chwilę, gdy automatyczny system unikania kolizji uratował życie pilota, który stracił przytomność.

 / Fot. Kadr z filmu/YouTubeSytuacja miała miejsce nad Arizoną. Pilot-stażysta lecący samolotem F-16 stracił przytomność w wyniku tzw. efektu G-LOC. Dochodzi do niego w wyniku przeciążeń sięgających 9g.

Pilot leciał na zachód Stanów Zjednoczonych w ramach lotu treningowego. Po utracie przytomności przez pilota samolot zaczął szybko tracić wysokość. Uratował go system Auto-GCA, który zapobiegł zderzeniu.

Pilot zapamiętał, że po odzyskaniu przytomności usłyszał komunikat "recover" ("odzyskać"). Jak donosi serwis Science Alert dramatyczna sytuacja nastąpiła w czasie mniej niż 20 sekund.

A-GCA to efekt trzydziestu lat wspólnej pracy NASA, amerykańskich sił powietrznych i firmy Lockheed Martin. System w czasie rzeczywistym porównuje trajektorię lotu z profilem terenu. Gdy z wyliczeń komputera wynika, że samolotowi grozi kolizja jest on automatycznie podrywany do góry. Technologia miała uratować do tej pory czterech pilotów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.