Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5734 miejsce

Pionierska operacja wszczepienia protezy dysku szyjnego

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2006-11-18 07:32

W Klinice Neurochirurgii Śląskiej Akademii Medycznej w Centralnym Szpitalu Klinicznym w Katowicach wykonano pionierską operację wszczepienia protezy dysku szyjnego - prodisc c, urządzenia najnowszej generacji, które idealnie imituje pracę naturalnego dysku.

Fot.Karina Trojok/Dziennik Zachodni/Na zdjęciu: prof. Piotr Bażowski, szef Kliniki Neurochirurgii ŚAM w KatowicachPacjent, 34-letni mężczyzna, jest zawodowym kierowcą – ściga się na torze, od wielu lat zmagał się z bólem kręgosłupa. Miał zaburzenia czucia, jego ruchy upośledzała sztywność szyi. Gdy okazało się, że krążek międzykręgowy uległ degeneracji, konieczna stała się operacja.

Dysk chorego stracił sprężystość. Proteza pozwoliła na odzyskanie funkcji. – Dyskopatia to plaga współczesności. Każdy z nas zaciąga wobec kręgosłupa dług już od dzieciństwa i kiedyś ten dług trzeba zapłacić – wyjaśnia neurochirurg dr Ireneusz Krawczyk.

Prodisc c i jego lędźwiowy odpowiednik prodisc l, są stosowane w pojedynczych wypadkach ze względu na wysoką cenę ok. 10 tys. złotych i każdorazowo trzeba się zwracać do NFZ z prośbą o refundację. Dla chorych jest jednak bezcenny. Sprawność ruchowa kręgosłupa po zabiegu jest taka jakby nigdy nie chorowali.

(aga) - Dziennik Zachodni

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.