Facebook Google+ Twitter

Piórkiem czy węglem, czyli jak się buduje pomniki polskim mężom stanu. Cz. I

Ciągle nie wiemy kto powinien decydować o budowie pomników, kopców i kto powinien je finansować, więc jest to próba poszukiwania pewnych rozwiązań.

Od momentu śmierci narastał kult tego bohatera narodowego, który szczególną estymą cieszył się w Krakowie. W Krakowie, bo z tym miastem szczególnie był związany, i w którym na Wawelu spoczęły jego doczesne szczątki. Osiągnięcia tego męża stanu dowodzą, że słusznie nie tylko należy się mu Wawel, ponieważ to dzięki niemu powstała nowa Rzeczpospolita, lecz i słuszna jest decyzja o usypaniu Kopca Jego Imienia.

Ten Kopiec imienia Tadeusza Kościuszki, góruje obecnie nad Krakowem, już od czasu ostatecznego zakończenia jego budowy 25 października 1823 roku. Króluje nad Krakowem po śmierci tego bohatera w 1817 roku, w wolnej już, chociaż ograniczonej Rzeczpospolitej Krakowskiej.

Niepodległe, wtedy 100-tysięczne miasto Kraków, wraz z miasteczkami Chrzanów, Trzebinia i Nowa Góra, oraz prawie 300 wsiami tworzyły tę ponad 200-tysięczną Rzeczpospolitą. To opinia publiczna całej Rzeczpospolitej, domagała się wzniesienia na kształt kopców Krakusa i Wandy, takiego wzoru trwałości i niezniszczalności Rzeczpospolitej, kopca również jego imienia i na jego cześć. Ta budowa, której w zamyśle nie zdołają obalić wrogowie, to był wielki zryw nie tylko całego ludu, lecz i bardzo wielu Polaków spoza terenów tej Rzeczpospolitej. Kopiec-pomnik to sukces i dzieło nie tylko weteranów powstań i wielu walk, lecz wielki również zryw patriotycznej młodzieży i polskich chłopów. To wszyscy ci wymienieni czuli się zobowiązani do tego, aby w tej budowie wziąć chociaż jakiś symboliczny udział. Taki symboliczny wkład wnosili nawet cudzoziemcy odwiedzający to wolne miasto.

Zryw był tak wielki, że gdy w 1820 roku Senat Wolnego Miasta Krakowa, zatwierdził decyzję o wzniesieniu kopca, to już po 3 latach, pomimo wielu trudności i problemów (w tym tych finansowych), 25 października 1823 roku, kopiec o 80 metrowej średnicy i 34,1 m wysokości został uroczyście otwarty. To ten kopiec zawiera w sobie ziemię z miejsc gdzie walczył i wygrywał Kościuszko, a więc Dubienki, Maciejowic, Szczekocin, Racławic a w 1926b roku delegacja amerykańska dodała ziemię z pół bitewnych w Stanach Zjednoczonych.

Tak powstają, a może powinny powstawać, nie tylko kopce, pomniki, lecz i decyzja o pochówku w takiej Metropolii Narodowej jak Wawel. Taka decyzją musi być decyzją całego narodu, uznającego wielkość kogoś, kto sobie zasłużył na miano bohatera narodowego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

Huczwa
  • Huczwa
  • 22.04.2012 14:22

Panie Leszku również pozdrawiam .Czy Pan wiedział co wypowiedział mieszkaniec Hrubieszowa.Tacy nas ostrzegali i dla tego może żyjemy w zgodzie , bo miłujemy zgodę ponad wszystko.

"Tylko w złych rządach, tylko w tych krajach, gdzie próżniacy mają obronę i trzymają pierwszeństwo bezrządne, tylko tam żydzi obfitują, gnieżdżą się i mnożą." Stanisław Staszic "Przestrogi dla Polski" 1790 r.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Huczwa.
Znam te strony i to bardzo dobrze. Jadąc na Litwę odwiedzam Brest, Hradno no i Wilno. Uwielbiam odwiedzić Sejny gdzie mam namiary na wspaniały kołduny no i te bliny z konfiturami.
Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń
Huczwa
  • Huczwa
  • 21.04.2012 12:11

Tak Huczwa to jest rzeka przepływająca przez Hrubieszów .W okolicach Hrubieszowa są najżyźniejsze ziemie w Polsce,czarnoziemy .Także tutaj po raz pierwszy w Polsce Stanisław Staszic założył Towarzystwo Rolnicze .Tutaj tez działał nasz wspaniały bohater Mjr Henryk Dobrzański "HUBAL”. Niedaleko Hrubieszowa jest obecnie wieś (ale było grodem i miastem )Horodło.To tutaj była zawarta unia pomiędzy Polska a Litwa -Unia Horodelska .Lubelska była również ale w innych latach.Pozostałości po tym grodzie Jagieły są jeszcze w Horodle i są tutaj mieszkańcy o wyraźnie litewskich nazwiskach ale są polskim patriotami .Płynie we mnie krew po mych przodkach , którzy byli rożnych narodowości.Hrubieszów jest najdalej wysuniętym polskim miastem na schodzie Polski a Horodło jest w ogóle najdalszym wschodnim zakątkiem Polski.Jest pisujący na tym portalu w24 pan z Zamościa ale nigdy nie napisał o tym regionie -szkoda.
Pozdrawiam i życzę sukcesów we wszystkim .
Hrubieszowski powiat powinien być stawiany za przykład jak ludzie o całkiem rożnej kulturze , religii , narodowości żyją od niepamiętnych czasów i dzisiaj w zgodzie!!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Huczwa!
Dziękuje za podsunięcie tematu gdyż zrobię to w tym większą przyjemnością że sam jestem nie tylko andrusen lecz i wielbicielem tego propagatora Polskiej Kultury. Udało mi się nawet nabyć jedno z takich rysowanych "Piórkiem i Węglem" dzieł. Dzieł nie piszę tutaj złośliwie, bo Pan Profesor był wspaniałym nie tylko rysownikiem, lecz i człowiekiem.
Z wielkim bólem umieściłem więc tutaj nazwisko Pana Profesora lecz uważam że w tym wypadku Profesor dał się wmanewrować w walkę typowo polityczną. JPII chociaż był wielkim człowiekiem, to jednak był człowiekiem Kościoła i głową Państwa Watykan a nie Polski.
Serdecznie pozdrawiam

PS.
Huczwa to chyba nie nazwisko, lecz pseudonim związany z rzeka Huczwa? Jeżeli tak to pozdrawiam również Hrubieszów, skąd do Wilna już niedaleko a z jego okolic pochodzi mój ojciec.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Huczwa
  • Huczwa
  • 21.04.2012 09:34

Powtórnie piszę ponieważ imię autora Andrzej a ma być Marek
Huczwa Dzisiaj 09:28
Ocena: Ocena pozytywna 1 Ocena negatywna 0

Cenię dowcip połączony z ironią ale na takim poziomie jak ten z godziny 09:06 .
Brawo Panie Marku.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Huczwa
  • Huczwa
  • 21.04.2012 09:28

Cenię dowcip połączony z ironią ale na takim poziomie jak ten z godziny 09:06 .
Brawo Panie Andrzeju.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cywilizacja schodzi na psy... Kiedyś, faraonowie brali sprawę zasług w swoje ręce i mierzyli ja po swojemu. Nie czekali, aż byle ćwoki po ich śmierci będą ich oceniać, tylko budowali pomniki według własnych kryteriów. Budowali swoje własne pomniki, którymi współczesny człowiek zachwyca się i nie może pojąć jak to było możliwe. Dzisiaj pan profesor Wiktor Zin proponuje usypać w Krakowie byle "górkę" tak wielkiemu człowiekowi, jak Jan Paweł II. Panie profesorze, "mniej proporcjum mocium panie"! Za takie zasługi? Kopiec? No dobrze niech sobie będzie, ale przy dzisiejszych polskich możliwościach technicznych należałoby wykonać co najmniej kopiec wielkości Mount Everestu. A jak by o czas chodziło (wszak niedziele i święta są!), to Chińczyków się zatrudni, przetarg jaki zrobi i chłopaki za parę groszy górkę usypią taką, że Ho! Ho! Myślę, że to jest dobry pomysł na rozruszanie naszej cherlawej gospodarki. A jak byśmy się tak dobrze zadęli, to można by dosypać jeszcze parę pomniejszych kopczyków. Kandydatów na "kopczyki" każdy z nas znajdzie bez trudu. Takie tam, do 8 tysięcy... No i atrakcja na skalę światową murowana. Zakwitnie turystyka i Europę doganiamy za 3, maximum 5 lat.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W Polsce panuje jakaś szczególna pomnikomania i tych pomników stawia się na potęgę. Czy są one potrzebne? Niektórym z pewnością tak. Ja uważam, że w wielu przypadkach zamiast pomników lepsze byłoby stawianie np. hospicjów. Ha, a gdyby Kaczyński doszedł do władzy, to by z pewnością całą Polskę swoim bratem "opomnikował".

Komentarz został ukrytyrozwiń
Huczwa
  • Huczwa
  • 20.04.2012 11:14

Panie Leszku, proszę napisać o naszym wspaniałym Wiktorze z Hrubieszowa i o jego" Piórkiem i Węglem "programach w TV.Jego osoba łączyła wszystkich Polaków .W Hrubieszowie mieszkali i mieszkają przedstawiciele dosłownie wszystkich narodów w Polsce .ŻYJĄ DALEJ W ZGODZIE I NIE DAJĄ SIĘ SKŁÓCAĆ przez PIS czy Rydzyka .
http://www.youtube.com/watch?v=rV98OEf83uQ&feature=relmfu

Komentarz został ukrytyrozwiń

http://www.youtube.com/watch?v=6FMregQoBeE

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.